Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:06 02.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: СТАТИЯТА НА АЙНЩАЙН ОТ 1905 г.нови [re: ГT]  
АвторL.E.M. (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 18:39



Доводът който даваш, като убийствен за СТО, е неверен. Всъщност следвайки стриктно постулатите на СТО се извеждат точно фромулите, дадени в статията, т.е. тези формули са напълно коректни и са (почти) директно следствие на двата постулата на СТО. Този път ще проследим съвсем внимателно разсъжденията за да видим, че всичко е коректно (Айнщайн е спестил обясненията, защото расъжденията са тривиални).

ПЪРВИ ПРИНЦИП: Законите на физиката във всички инерциални отправни системи имат един и същи вид. Формално, в нашия случай това означава:
Законът х = х(t) за праволинейно равномерно движение на материална точка по оста х с постоянна скорост v в произволна едномерна инерциална отправна система Ох удовлетворява уравнението на движение х''(t) = 0, с начални условия
x'(t0) = v, x(t0) = x0.


СЛЕДСТВИЕ 1: Законът х = х(t) за праволинейно равномерно движение на материална точка по оста х с постоянна скорост v в произволна едномерна инерциална отправна система Ох е
x(t) = x0 + v(t-t0).

ВТОРИ ПРИНЦИП: В произволна инерциална система светлината се движи с постоянна скорост с големината С = константа Това означава, че светлината се движи праволинейно и равномерно в която и да е инерциална система със постоянна скорост, чиято големина е винаги С = константа!


ТВЪРДЕНИЕ 1: Нека ни е дадена призволна едномерна инерциална система Ох. Тогава законът за движение на светлинен лъч в тази система, тръгващ от точка х0 в момент t0 в положителна посока на остта Ох е:
x(t) = x0 + C(t-t0),
а законът за движение на лъч в тази система, тръгващ от точка х0 в момент t0 в отрицателна посока на остта Ох е
x(t) = x0 - C(t-t0).

ДОКАЗАТЕЛСТВО: Търсим уравнение за x=x(t). Имаме движение на светлината в произволна инерциална система, следователно по ВТОРИ ПРИНЦИП имаме праволинейно и равномерно движение на материален обект (светлината). Тогава от СЛЕДСТВИЕ 1 имаме, x(t) =x0 + v_св(t-t0). Нo x'(t) = v_cв и по ВТОРИ ПРИНЦИП |x'(t)| = |v_cb| = C понеже имаме едномерна система Ох, то v_cb = C aко движението е по оста Ох и v_св = -С ако движението е срещу оста ОХ. Така получаваме законите x(t) = x0 + C(t-t0) и съответно x(t) = x0 - C(t-t0).

Нека разгледаме ситуацията която е в нашия случай. Дадена ни е инерциална едномерна система Ох с начало О и пространствена ос Ох. Пръчка с краища А и В се движи праволинейно и равномерно със скорост v в положителна посока по остта Ох. От А към В тръгва лъч в момент tA, Стига в В в момент tB, отразява се и се връща в А в момент t'A.

ТОГАВА:

От СЛЕДСТВИЕ 1 имаме: A(t) = A(tA) + v(t-tA) = A(tB) + v(t-tB)
B(t) = B(tA) + v(t-tA) ;
Oт ТВЪРДЕНИЕ 1 имаме:
движението на светлината за t в интервала [tA, tB] е
x(t) = A(tA) + C(t-tA)
движението на светлината за t в интервала [tB, t'A] е
y(t) = B(tB) - C(t-tB).

По определение, tB е моментът в който лъчът достига до B, т.е.
tB е такова, че x(tB) = B(tB). Оттук плучаваме:
x(tB) = A(tA) + C(tB-tA) = B(tA) + v(tB-tA) = B(tB), t.e.
A(tA) + C(tB-tA) = B(tA) + v(tB-tA)
Прилагайки аксиомите на линейната алгебра преобразуваме:
B(tA) - A(tA) - C(tB-tA) + v(tB-tA) = 0
Използвайки дистрибутивността на умножението със скалар относно сбор на вектори, получаваме
(B(tA) - A(tA)) + (v - C)(tB - tA) = 0 и тогава, възползвайки се от едномерността на пространствената отправна система, изразяваме:
tB - tA = (B(tA) - A(tA)) / (C - v) = rAB / (C - v),
където rAB = |B(tA) - A(tA)|.

По определение, t'А е моментът в който лъчът, слевд отражение, достига обратно до А, т.е.
t'А е такова, че y(t'A) = A(t'A). Оттук плучаваме:
y(t'A) = B(tB) - C(t'A-tB) = A(tB) + v(t'A-tB) = A(t'A), t.e.
B(tB) - C(t'A-tB) = A(tB) + v(t'A-tB)
Прилагайки аксиомите на линейната алгебра преобразуваме:
B(tB) - A(tB) - C(t'A-tB) - v(t'A-tB) = 0
Използвайки дистрибутивността (разпределително свойство му казват в училище) на умножението със скалар относно сбор на вектори, получаваме
(B(tB) - A(tB)) - (v + C)(t'A - tB) = 0 и тогава, възползвайки се от едномерността на пространствената отправна система, изразяваме:
t'A - tB = (B(tB) - A(tB)) / (C + v) = rAB / (C + v),
където rAB = |B(tA) - A(tA)|= |B(tB) - A(tA)|, защото имаме твърдо тяло, пръчка.

От горните разсъждения веднага се достига до заключението, че
tB - tA =/= t'A - tB.

Ето това е доказателството, изключително подробно, за да се види кога и къде се ползват принципите и кога и къде математиката. Очевидно няма никакво противоречие и формулите са коректни. Формулите във статията са идентични с изведените и следователно ти и Петков грешите. Аргументът ти е невалиден.



Тема НЕУВАЖЕНИЕТО СЕ НАКАЗВА С НЕУВАЖЕНИЕнови [re: нaив]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.12.06 18:43



Здравей наив ,


цитат:
Не е зле да се вглежда човек, да не остане изненадан. Я си представи, че покажеш случайно неуважение към Петков. Идея си нямаш с каква помия ще те засипе.;)
край на цитата.


Уважението поражда уважение .. Хората които умеят да уважават заслужават да бъдат уважавани .. апа ония дето не умеят да уважават другите да одят в гинеталийте на близък родственник по възходаща линия от първо коляно и от женска страна ..

Простичка философия .. като хлаба..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема АААА ИМАМ ИМУНИТЕТ СРЕЩУ БЕСНИ КУЧЕТА:-)нови [re: Пeтkoв]  
АвторПeшo (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 18:52



Но науката няма нищо общо с тях





Тема Re: ПЕТКОВ, ОТГОВОРИ ПОНЕ ВЕДНЪЖ КАТЕГОРИЧНО!нови [re: Пeтkoв]  
Автор Hинa. ()
Публикувано18.12.06 18:54



"Аз самия съм твърдял винаги че движението е относително .."

И също така винаги си твърдял, че времето и пространството са "абсолютни".

Е, кажи най-сетне има ли според теб някаква връзка между движението, времето и пространството? И ако има, как си я представяш?

Как я "изуродоваш" тая връзка така, че в нея първото да е относително, а второто и третото да са абсолютни?!



Тема ЧЕ АЗ ДА НЕ СЪМ ВИ БЪРКАЛ ИЗ ПАЗВИТЕ ?нови [re: нaив]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.12.06 18:56



Здравей наивке ,


цитат:
Бре, той Петков още ми говори в друг род. Не е много сигурно, че изобщо чете постингите на другите.
край на цитата.


Чета всичко .. от и до .. Я пробвай да кажеш нещо обидно за мен и ше видиш на какво се вика лайнян тайфун !


А това че не знам от какъв пол си е твоя грешка щото в постинзите си говориш от мъжки род апа аз нема как да ви бъркам из пазвите че да разбера кое е мъжко кое е женско..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема НЯМАМ КАКВО ДА КРИЯ !нови [re: Hинa.]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.12.06 19:06



Здравей Нина ,


цитат:
"Аз самия съм твърдял винаги че движението е относително .."

И също така винаги си твърдял, че времето и пространството са "абсолютни".


край на цитата.


Това смущава ли те нещо ? Спред мен добре се съвместява представата за нескъяемост на пространството и неускоряемост на времето с представата за относителност на движението..




цитат:
Как я "изуродоваш" тая връзка така, че в нея първото да е относително, а второто и третото да са абсолютни?!


край на цитата.


Ми няма нищо лоше в това движението да зависи от изборът на ИС апа времето и пространството да не зависят от тоя избор .. Всичко си е наред ..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема МИ КАТО НЕ ТИ СЕ ГОВОРИ АЗ НЕ СЪМ ВИНОВЕНнови [re: CATV]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.12.06 19:15



Здравей CATV,


цитат:
След като не приемаш фактите, няма какво да пиша повече.

край на цитата.


Опазил ма бог от такава ерес! .. Аз най моного на тоя свят обичам факти .. после фактите на тоя свят най много обичам интерпретацията им..


цитат:
Явно си повече от господ
край на цитата.


Абсолютно си прав .. Аз съм реален а той не..




цитат:
Вълните си имат източник, нали си чувал приближаващ и отдалечаващ се влак.


край на цитата.


Чувал съм за влак .. само че влаковете не променят скораоста на разпространението на вълните в дадена среда..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Не си наред ти:-)нови [re: Пeтkoв]  
АвторПeшo (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 19:23



Ми няма нищо лоше в това движението да зависи от изборът на ИС апа времето и пространството да не зависят от тоя избор .. Всичко си е наред
Ти не можеш да вденеш, че точно това са допуснали Майкелсън и Морли и о каква изненада-оказало се, че измереното време не било очакваното ако времето и пространството са абсолютни


Това е само една представа тъпако тримерното пространство и абсолютното времеПредстава която отразява "онова там навън" и го отразява вярно за всекидневния ти живот.За това и си тръгнал да слагаш на пръчките контактиПросто тази представа не е вярна.Онова "там навън" е нещо другоАма ти си толкова тъп, че отричаш опитите ,отричаш науката ама в същото време се мислиш за нещо свързано с науката.Нищожен пудел джавкащ срещу срещу прогреса и науката и дори джавкащ срещу това, че има гении -хора далеч по-умни от него -тиквеникаХората тръгнали напред стиганли до 11 измерения и пак не могат да вържат относителността с квантовата механика -интелектуалното джудже петков с 3 измерения щял да разкрие тайните на вселената



Тема Re: СТАТИЯТА НА АЙНЩАЙН ОТ 1905 г.нови [re: L.E.M.]  
Автор ГT ()
Публикувано18.12.06 19:58



@L.E.M.,

Тъкмо напротив. Използвайки точно същите разсъждения за източник в покой с неподвижната система се получават без СТО, само на базата на класическата физика, формулите:

tB – tA = (B(tB) - A(tB)) / (C + v) = rAB / (C - v)

и

t'A - tB = (B(tB) - A(tB)) / (C + v) = rAB / (C + v)

което са точно формулите представени в параграф 2, но изведени изцяло въз основа на класическата физика, въпреки че Айнщайн ни пробутва, че само СТО можела да ги изведе.

Горното ясно ли е или искаш да ти представя подробното им извеждане класически?

От горните формули следва чисто класически, че tB – tA =/= t’A – tB, т.е. чисто класически е нарушена дефиницията за едновременност, което според Айнщайн било доказателство, че А и В нямали общо време, т.е. че едновременността е относителна. Нали обаче не забравяш, че изводът на горните формули беше извършен чисто класически, без СТО. Следователно, ако се вържем, че tB – tA = t’A – tB е валидна дефиниция за едновременност, както Айнщайн ни пробутва, то нарушаването й се наблюдава в класическата физика. Следователно съгласно класическата физика А и В нямат общо време. С други думи, в класическата физика се наблюдава относителност на еднвременността и това съвсем не е ново потресаващо откритие на СТО.

Това ясно ли е или да го дообясня?

Нека погледнем обаче гореизведените формули малко по-внимателно и даже малко да ги поукрасим.

tB – tA = (B(tB) - A(tB)) / (C + v) = rAB / (C - v)

и

t'A - tB = (B(tB) - A(tB)) / (C + v) = rAB / (C + v)


О чудо! Оказва се, че стойностите както на А така и на В са определени при едно и също време tB в неподвижната система. Следователно точките А и В имат общо време в неподвижната система.

Какво е времето на точките B(tB) и A(tB в подвижната система? За това Айнщайн веднага услужливо ни дава рецепта. Времето при А (респективно В) в подвижната система според Айнщайн е точно равно на времето в неподвижната система, където точките А и В са се случили да бъдат в неподвижната система. Ами, времето в неподвижната система, където точките А и В на подвижната система са се случили да бъдат в неподвижната система е точно tB както за точка А, така и за точка В в подвижната система. Е, тогава и в подвижната система точката А и точката В имат общо време tB, което противоречи на извода, който направихме прилагайки някакъв си пишман-критерий tB – tA = t’A – tB, който Айнщайн изсмукал от пръстите си.

Следователно, не само, че формулите, които според Айнщайн “доказват” относителността на едновременността се извеждат класически и съвсем не са някакво потресаващо откритие на СТО, ами и според самите тези формули А и В в подвижната система винаги имат общо време, което показва, че и класически прилагането на методиката предложена от Айнщайн е глупост и едновременността не е относителна.

Само този аргумент е достатъчен, за да се отхвърли СТО изцяло.

Както виждаш, контрааргументът ти не струва и моят аргумент отхвърлящ СТО е валидният аргумент.



Тема ЛУД НЕ УМАЛЯВАнови [re: Пeшo]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.12.06 20:03





цитат:
"Ми няма нищо лоше в това движението да зависи от изборът на ИС апа времето и пространството да не зависят от тоя избор .. Всичко си е наред "
Ти не можеш да вденеш, че точно това са допуснали Майкелсън и Морли и о каква изненада-оказало се, че измереното време не било очакваното ако времето и пространството са абсолютни
край на цитата.


Я обясни като как опита на Майкелсон -Морли противоречи на представата за абсолютни време и пространство .. Ама много ми е интересно знаиш ли ..




цитат:
Това е само една представа тъпако тримерното пространство и абсолютното време
край на цитата.


Всичко което мислим е представа прахосмукачников .. включително и това че прахосмукачката ще се затормози ако и затвориш изходът на въздухът..


цитат:
Представа която отразява "онова там навън" и го отразява вярно за всекидневния ти живот
край на цитата.


Е , някой изхождат от всекидневния живот .. други па изхождат от живота в паралелните светове коги се мине през пъпа и се иде в дуги измерения.. Свят гхолям - народ шарен..


цитат:
Просто тази представа не е вярна.Онова "там навън" е нещо другоАма ти си толкова тъп, че отричаш опитите ,отричаш науката ама в същото време се мислиш за нещо свързано с науката.Нищожен пудел джавкащ срещу срещу прогреса и науката и дори джавкащ срещу това, че има гении -хора далеч по-умни от него -тиквеникаХората тръгнали напред стиганли до 11 измерения и пак не могат да вържат относителността с квантовата механика -интелектуалното джудже петков с 3 измерения щял да разкрие тайните на вселената
край на цитата.


Малииий .. ква реч му дръпна .. засрами ме .. ония имали 11 измерения апа тоя никаквик Петков разполага само с три.. какъв позор а ?.. Ама то като е тръгнало не 11 измерения на пространството ша изнамерят ами 10011 .. луд не умалява..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 18.12.06 20:04.




Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.