Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 02.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Според мен НЯМА НИКАКЪВ ПАРАДОКС.нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.12.06 17:45



Мисля че избързваш тука:

"Ако пръчките са еднакви в една и съща ИС, няма как после, при взаимното им движение, според наблюдателите в едната ИС краищата им да съвпаднат, а в другата да не съвпаднат."

Какво означава еднакви в една и съща ИС? А движат ли се относително (една относно друга) тези еднакви пръчки или не? Ако се движат но са еднакви (по дължина), то дължините им в собствените им системи ще са различни, и тогава ще има системи, в които крайщата им да не съвпадат.

Ако обаче са еднакви и са в относителен покой в една и съща ИС, те ще бъдат в относителен покой във всяка ИС, и отношението на дължините им няма да се промени, т.е. винаги могат да съвпадат крайщата им.



Тема Re: Според мен НЯМА НИКАКЪВ ПАРАДОКС.нови [re: Tиx_yжac]  
Авторнaив (Нерегистриран)
Публикувано13.12.06 17:53



"относителната едновременност с нищо не нарушава причинно-следствените връзки, водещи до ЕДНО обективно събитие."

"Ако пък пръчките са с различна дължина в една и съща ИС, това, че при взаимно движение краищата им може и да съвпаднат в едната ИС, няма никакво значение - взрив няма да има и толкова."

Едновременността означава, че лазерите в краищата на движещата се пръчка ги виждат двама наблюдатели в ИС1, и техните часовници, които са предварително сверени, сочат едно и също. Разбира се, движещата се пръчка и неподвижната в ИС1 имат еднаква дължина - разстоянието между наблюдателите. Сигналът безусловно ще стигне от огледалата до взривателя (в средата) едновременно и ще последва взрив. Какво значение има дължината на пръчката в ИС2 за обективното настъпване на взрива?



Тема Re: Според мен НЯМА НИКАКЪВ ПАРАДОКС.нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано13.12.06 17:57



"Какво означава еднакви в една и съща ИС? А движат ли се относително (една относно друга) тези еднакви пръчки или не? Ако се движат но са еднакви (по дължина), то дължините им в собствените им системи ще са различни, и тогава ще има системи, в които крайщата им да не съвпадат.


Ами нали, ако се движат "относително (една относно друга)" те няма да бъдат в една и съща ИС, а ще представляват две ОТДЕЛНИ инерциални системи. Мислех, че ясно се разбира, че имам предвид две неподвижни една спрямо друга пръчки в една ИС. Две пръчки във взаимен покой, ако може така да се каже.



Тема Re: Според мен НЯМА НИКАКЪВ ПАРАДОКС.нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.12.06 17:59



"Ами нали, ако се движат "относително (една относно друга)" те няма да бъдат в една и съща ИС"

Точно затова попитах, те ще бъдат обекти от различни ИС, но с еднаква дължина в една конкретна ИС, т.е. еднакви в една ИС.



Тема Сметка #3: разстояние между лазерите в ИС2нови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.12.06 18:05



ОК, Петков го отписваме тогава...

Нека сметнем координатите в ИС2, на които са лазерите, за да съвпада разстоянието им в ИС1 с дължината на пръчката с огледалата там.
В ИС1 в момента t1 лазерите съвпадат с огледалата, т.е. имат известни координати x1 и x2.
Ползуваме първото уравнение от ЛТ:

x1' = (x1 + v.t1)/beta
x2' = (x2 + v.t1)/beta

x2' - x1' = L' = (x2 - x1)/beta = L/beta
т.е.
L' = L/beta, дължината на пръчката с лазерите в ИС2 е по-голяма от дължината на пръчката с огледалата в ИС1 (това си го знаехме и така :)

Нещо неясно тука?

Редактирано от geri® на 13.12.06 21:11.



Тема А КАКВО ТЕ НАКАРА ДА ГО "ЗАПИШЕШ"?:-)нови [re: geri®]  
АвторПeшo (Нерегистриран)
Публикувано13.12.06 18:37



ОК, Петков го отписваме тогава...
Ти не разбираш ли , че той е набрал такава инерция в глупостите си за СТО , че трябва реално да го задвижиш със скоростта на светлината та да си промени мнението

И понеже няма как да му демонстрираш на практика ако ще и криволинейни интеграли да му напишеш-все ще е против.На мене така ми беше смешно като зворник каза, че е описал всичко със своята теория-даже и животаМи нека ме опише като физически движения и да ми каже с какви координати ще е ръката ми след 5 мин:-)След като ползва компютър с големината на марс и изчисли всички траектории и ми каже резултата-точно тогава когато е предвидено това да се случи според теорията ще я мръдна точно с противоположните координати.Не можеш да докажеш на някой с научни методи нещо който е приел емоционалния подходКато оня дето налекцията по теория на относителността станала и казала-бе земята е плоска и се крепи на костенурка



Тема КАКВО Е ДАДЕНО И КАКВО СЕ ТЪРСИ..нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 18:45



Здравей Гери,


цитат :
"Какви са събитията .. А? .. Ами събитията са цопване на муцуната на лазерния прожектор от едната пръчка в огледалото на другата пръчка .. И къде се случват събитията както според едната ИС - там дето е прожекторчето .. ами според другата ИС - ми там дето е огледалцето .."

Тъй, а количествено лазерния прожектор съвпада в едната система с някаква координата, която при това ни е известна и е координатата на огледалцето, В другата система координатата в която става събитието е координатата на лазера, защото той си е все на нея. И количественото съответствие между тези две координати се дава от ЛТ. А качественото ти си го описал. Тъй като сме точна наука, трябва ни кпличественото съответствие.


"Ми какво дядовия му ше търсим като и в двете ИС си имаме репери на събитието .."

Координатите въвеждат количествена оценка на тези репери във всяка система.

край на цитата.


Преди да направим каквото и да било трябва да установим какво е дадено и какво се търси
След това трябва да набележим методика за намиране това което се търси ..
И така какво имаме дадено в първата ИС ? .. Ами дадено е че едновренменно в момент t1 тръгват от краищата на пръчката (КЪДЕТО СА ОГЛЕДАЛАТА) два лазерни лъча и разпространявайки се със скорост 300000 км/сек стигат до средата на пръчката ..
Какво се търси .. Ами търси се стигат ли двата лъча в средата на пръчката едноввременно ? .. Имаме еднозначен отговор ДА защото имаме изминаване на равен път със равна скорост.. С това отговорът който се търси по отношение на първата ИС1 е намерен и то без никакви цифри и цифренца..
А какво имаме дадено за ИС2 ? .. Ами имаме дадено че от единия краи на втората пръчката в ИС1(пръчката с огледалата ис фоторезисторите) тръгва в момент "t2" светлинен лъч към средата на пръчката в ИС1(пръчката с огледалата ис фоторезисторите) .. Дадено е и, че в момент t3 (t3 =/= t2) светлинен лъч тръгва от другия край на пръчката в ИС1(пръчката с огледалата ис фоторезисторите) и се отправя към средата на същата пръчка.. Търси се в задачата ще стигнат ли едновременно двата лъча средата на пръчката след като се движат с еднаква скорост и трябва да изминат еднакво разстояние но са тръгнали по различно време ? .. Ами отговора е еднозначен НЕ защото имаме движение с една и съща скорост за изминаване на едно и също растояние но старта е неедновременен поради което пръв от лъчовете ще стигне средата на пръчката оня лъч който е тръгнал пръв .. при пристигането на лъчите ще има същата ртазлика във времето каквато разликата във времената на старта им.. Всичко е от ясно по ясно .. какви ти количественни резултати са те приспичили .. какви ти пет лева ?.. Парадоксът е така замислен че да води до еднозначно намиране на отговорите само на база на сравнение на началните параметри както аз сторих..
Питам те сега сгреших ли някъде в разсъжденията си и ако съм сгрешил то в какво конкретно съм сгрешил .. Вторият ми въпрос е наруших ли някакъв постулат на СТО и ако съм нарушил то кой точно постулат съм нарушил ?
Чакам за мнението ти..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 13.12.06 18:54.



Тема ПРАВ СЪМ АЗ !нови [re: 3opниk]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 19:03



Здравей 3орник ,


цитат :
Сега, Гери е прав. Не може с общи приказки - може да не ти харесва, ама ... тва показва математиката, употребена за "съчинение по картинка" за действителността. Радвай се, че въобще е измислена - иначе ... и до ден днешен нямаше да са решени ... много по-големите парадокси (без кавички) на класическата физика...

край на цитата.


Гери не е прав .. прав съм аз защото мога да направя доказателство и без да смятам цифри .. на базата само на расъждения и доказателството е тук:


Доказал съм го както се доказват много теореми в науката .. без конкретни цифри .. условно и това ми прави чест..
Сега Гери нека си смята каквото иска но да обори това което аз доказах нмяма да му се отдаде за жалост..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re: Според мен НЯМА НИКАКЪВ ПАРАДОКС.нови [re: нaив]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано13.12.06 19:15



""Ако пък пръчките са с различна дължина в една и съща ИС, това, че при взаимно движение краищата им може и да съвпаднат в едната ИС, няма никакво значение - взрив няма да има и толкова.""

"Какво значение има дължината на пръчката в ИС2 за обективното настъпване на взрива?"

Ми според мен няма никакво значение - и точно това съм написала по-горе. Може би не съм била достатъчно ясна обаче.

Елементарната ми мисъл

беше, че ако двете пръчки са измерени ей така - неподвижни и сложени една до друга, и се е установило, че не са еднакви, след това, както и да ги движим една спрямо друга, взрив - според дадените от Петков условия - няма да има.

И точно затова ми се струва, че казаното по-долу от теб не е съвсем вярно:

"Разбира се, движещата се пръчка и неподвижната в ИС1 имат еднаква дължина - разстоянието между наблюдателите. Сигналът безусловно ще стигне от огледалата до взривателя (в средата) едновременно и ще последва взрив."

Съжалявам, ако нещо не съм разбрала...



Тема ВЕЧЕ СЪМ ДОКАЗАЛ ПАРАДОКСАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 19:18



Здравей Тих_ужас ,


цитат :
Никакъв парадокс няма в СТО - относителната едновременност с нищо не нарушава причинно-следствените връзки, водещи до ЕДНО обективно събитие.
край на цитата.


Аз вече съм го доказал на базата на точни расъждения че неедновременноста на събития които са едновременни в друга ИС води до нееднозначност на следствието при конкретни причини и и доказателството е тук:


Доказал съм го както се доказват много теореми в науката .. без конкретни цифри .. условно и това ми прави чест.. Доказал съм че има парадокс и че парадоксът се предизвиква от неедновременноста на събития които са едновременни в някоя друга ИС

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.