Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:50 22.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ПРАВИЛНО СИ РАЗБРАЛ ПОСТАНОВКАТАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано13.12.06 11:34



Здравей, Петков,

При редакцията на този мой постинг:

се бях наканила да ти задам един въпрос, но забравих. Сега обаче се подсещам и те питам във връзка с това:

"... поясних че пръчките при взаимен покой трябва да са нееднакви по дължина за да са еднакви при взаимно движение според СТО.."

Как така тия нееднакви пръчки ще станат "еднакви при взаимно движение според СТО"? Наистина не мога да те разбера



Тема СТО ТАКА ПРОПОВЯДВА..нови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 12:01



Здравей Тих_ужас ,


цитат:
При редакцията на този мой постинг: http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=Phisics&Number=1946616465&page=0&view=collapsed&sb=5 се бях наканила да ти задам един въпрос, но забравих. Сега обаче се подсещам и те питам във връзка с това:

"... поясних че пръчките при взаимен покой трябва да са нееднакви по дължина за да са еднакви при взаимно движение според СТО.."

Как така тия нееднакви пръчки ще станат "еднакви при взаимно движение според СТО"? Наистина не мога да те разбера


край на цитата.


СТО казва , че движещите се предмети се скъсяват .. Това значи че ако задвижим по дългата пръчка тя ще се скъси и ще стане равна по дължина на по късата .. Но това разбира се е от гледна точка на по късата .. От гледна точка на другата пръчка не са еднакви..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Тема Re: ПО ДЯВОЛИТЕ!!!нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано13.12.06 12:13



"Не, тука не си права. Всяка от пръчките в другата система ще бъде по-къса, и в тази друга система няма да има момент, когато и двата края да съвпадат едновременно с крайщата на неподвижната пръчка."

Аз за това ИЗОБЩО не споря. Като казвам, че "При всякаква скорост краищата им в някакъв момент ще съвпаднат", съвсем нямам предвид, че това съвпадение ще стане за наблюдател в някоя от двете ИС.

Имах предвид, че ако тия пръчки "са измерени и са се оказали с еднаква дължина в ЕДНА инерциална система, а след това са били раздалечени и задвижени една към друга равномерно и праволинейно" краищата им непременно ще съвпаднат – например за трети наблюдател, разположен на равно разстояние от двете пръчки.

А това, че всяка от пръчките в другата ИС ще бъде по-къса за съответния наблюдател и че за него няма да има момент, в който двата края ще съвпаднат, си е нещо съвсем отделно и въобще няма да попречи на взрива, който, както казваш и ти, си е обективно събитие.

Да, това имах предвид.

А що се отнася до въпросите:

"... дали СТО не допуска разминаване в обстоятелствеността при двамата наблюдатели - дали причините, довели до събитие наблюдавано от единият, отсъстват при същото събитие, но описвано от другият. Дали при описанието чрез СТО не се губят някои причини или не се появяват излишни (което би довело до промени в обкръжението само за единия от наблюдателите, т.е. до раздвоение на действителността, за всеки от тях)."

На мен тия въпроси ми се струват абсурдни, просто защото причинно-следствените връзки, водещи до едно-единствено събитие няма как да зависят от различните гледни точки на наблюдателите в отделните ИС.

Тия различни гледни точки обаче предопределят времето, в което ще се СЛУЧИ това събитие в дадената ИС, и това време, естествено, ще е различно за всяка от тия ИС. Точно в тази относителност аз виждам смисъла на СТО и ако е така, не виждам как нейните описания/нейното прилагане може да бъде свързано с някакво си раздвоение на "обективната действителност".

П.П. Но може би пак греша. Ще се опитам да вникна в задачата, която си постнал по-долу, макар че аз като видя чертежи и разни обозначения, тръпки ме побиват





Тема СВЕТЛИНАТА СЕ ИЗЛЪЧВА ПЕРМЕНЕНТНО ОТ ЛАЗЕРИТЕнови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 12:34



Здравей Гери ,


цитат:
ОК, Петков. Сега за ИС2.

Ето първо чертежчето:


A ->c T1 T2 c<- B
o------------x------------o -->v
L1 L2
S' o---------------------------o
---------.---------------------------.----> X'
x1'(t1') x2'(t2')




Най-долу съм нарисувал оста Х'.
Над нея е неподвижната в ИС2 пръчка с двата лазера L1 и L2. На координатната ос съм набелязал координатите на лазерите x1' и x2', тяхната дължина ще бъде L' = x2' - x1'. Също така съм отбелязал и моментите, когато лазерите пращат сигнал в съответните огледала - t1' за левия лазер, t2' за десния лазер (после ще ги сметнем, за да видим че наистина са различни).


край на цитата.


Тук е хубаво да упоменем че лазерите не изпращат светлина само в момента на съвпадане с огледалата а през цялото време .. но лъчите от лазерите попадат върху огледалата в определен момент, когато лазерът и огледалото съвпаднат непосредственно едно до друго (когато разстоянието между тях е приблизително равно на нула.. ) Нали така ?.. трябва да сме прецизни.. във формулировките..


цитат:
Най-отгоре е показана подвижната пръчка - виждаш, че съм я нарисувал по-къса, че наистина е така - ще сметнем дължината и в тази система за да се уверим.


край на цитата.

Абе трябвало е да я нарисуваш 100 пъти по къса ама айде от мен да мине .. и така се вижда..

Като сметнем ше видим че колкото по бързо се движи пръчката толкова по къса е и при субсветлинна скорост ще е като точица..


цитат:
Та, какво става в тази система?
Когато огледало А застане на координата x1', лезер L1 изпраща в него импулс в момент t1'.
край на цитата.

Пак за да сме прецизни дай да кажем , че не че лазера изпраща импулс в тоя момент а в тоя момент огледалото пресича пътят на лазерният лъч и го отразява към един от фоторезисторите..


цитат:
Светлината отразена от това огледало тръгва към центъра на движещата се пръчка, дето са фотоелементите (мястото, обозначено с x), и ще стигне там в момент T1 по часовниците на ИС2 (колко е Т1, ще го мъчим да го сметнем).


край на цитата.


ОК!


цитат:
Когато огледалото В застане на координата x2', лазер L2 изпраща в него импулс в момента t2' (както вече обещах, ще покажа че t1' =/= t2'). Този светлинен импулс тръгва също към центъра на движещата се пръчка, и достига там в момент T2 по времето на ИС2.

край на цитата.


ОК!


цитат:
Та, АКО ние докажем, че момента за достигане на единия импулс Т1 до фоторезисторите съвпадне с момента на достигане на другия импулс Т2 (Т1 = Т2) до същото място, това означава че и по времето в ИС2 фоторезисторите ще сработят едновременно. Съгласен?

край на цитата.


ОК!


цитат:
Някакви въпроси?


край на цитата.


А с какво ще щурмувате моля .. скуршуми ?..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 13.12.06 12:35.



Тема Първи сметкинови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.12.06 12:41



Петков, ще те дисквалифицирам. Нарушаваш точка 2 от правилника - не повече от един въпрос. Като за пръв път, само забележка :)

Хехе, щях да кръстя темата първа кръв, ама много по Холивудски щеше да стане.
Та, Петков, та с какво ще щурмуваме питаш?
Преди да щурмуваме, ще си подсигурим тила и провизиите.



Та, тъй като ни интересуват процесите в S' (ИС2) ще използуваме преобразуване на координатите между S и S' (примованата) под формата на Лоренцови трансформации.

Ако v е скоростта на относително движение, и обозначим с
beta = sqrt(1 - v^2/c^2)
(имаме винаги beta <= 1, съответно 1/beta >= 1)
то Лоренцовите трансформации за преход между координатите на S в координати на S' се записват във вида:

x' = (x + v.t)/beta
t' = (t + x.v/c^2)/beta

Трансформацията в обратна посока, от S' към S, е същата, но с обратен знак на скоростта (движение в обратна посока):
x = (x' - v.t')/beta
t = (t' - x'.v/c^2)/beta


Не вярвам тука да има нещо неясно.



Тема Re: Първи сметкинови [re: geri®]  
Автор CтeфaнCтoилoв ()
Публикувано13.12.06 13:14



аз нещо не съм съгласен.

Нека разглеждаме само едната ИС , в която имаме неедновременно преминаване на краищата на другата 'пръчка' .

т.е. ЛТ няма да ни трябват, щото ще гледаме само едната ИС - тази с неедновременните събития.

Иначе гледано относително за едната ИС ще имаме взрив, а в другата - не, и обратното, зависи откъде на къде се гледа.

по принцип малко не ми харесва условието на Петков, за мен е по добре пръчките да са равни в една ИС , и различни при разминаване , щото винаги едната ще бъде по къса от другата, и при двете пръчки няма да имаме едновременност при разминаване.

ама карайте вие, пък аз ако трябва после ще променя началните условия, и ще умуваме пак :)



Тема Re: Първи сметкинови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано13.12.06 13:33



Не вярвам тука да има нещо неясно.

Ми ти не вярваш, ама... Нека все пак да те питам дали ще е правилно, ако се каже направо така:

Чрез Лоренцовите трансформации за преход между координатите на S в координати на S' ние установяваме каква точно е дължината на пръчката в S'.

Чрез трансформацията в обратна посока, от S' към S, установяваме каква точно е дължината на пръчката в S.

Откъдето стигаме до извода, че пръчки с различна дължина, няма да "станат" еднакви и според критериите на СТО.



Тема МАЛКО ИЗЯСНЯВАНЕнови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 13:35



Здравей Гери ,


цитат:
x' = (x + v.t)/beta
t' = (t + x.v/c^2)/beta

Трансформацията в обратна посока, от S' към S, е същата, но с обратен знак на скоростта (движение в обратна посока):
x = (x' - v.t')/beta
t = (t' - x'.v/c^2)/beta


Не вярвам тука да има нещо неясно.


край на цитата.


Тук има нещо което не ми е ясно .. Според мен х е пространственна координата на събитието в неподвижната ИС а t е времевата координата на събитието пак в тази ИС.. Съответно е и за x' и t' предполагам е същото но спрямо другата ИС ( ако съм схванал правилно .. )
Ти си показал лоренцовите връзки за приравнявана на пространственните и времеви координати на събитията от едната ИС към другата ИС.. така ли ?

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Тема Re: МАЛКО ИЗЯСНЯВАНЕнови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.12.06 13:43



Да, точно така. С тези преобразувания се преизчисляват известни в едната система координати и моменти на събитие в такива каквито са според другата координатна система. За това служат ЛТ, за нищо друго.



Тема МИ ЩОМ Е ТАКА ТО ..нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано13.12.06 14:01



Здравей Гери,
Ми щом е така и щом "Х" е пространственната коодинатата на събитията то нейното изчисляване е безсмисленно тъй като ние по условие я знаем и за двете ИС .. тя е винаги в края на пръчката тъй като само там могат да се случат събитията среща на лазерния прожектор с огледалото от другата ИС.. И за едната и за другата ИС тези пространственни координати на събития би трябвало да са именно в края на съответните пръчки.. За времевата координата на събитието съм съгласен .. там ще го изчисляваме..
Така ли е ?

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.