Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 30.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема ОВЧАР ИЗБЯГАЛ ОТ СТАДОТО СИ..нови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано03.10.06 16:23



Здравей Тих_ужас ,
Зорник е умен и има напредничави идей .. жалкото е това че идейте му са толкова трудни за възприемане че в повечето случай ми се струва че никой не се захваща да нищи идеите му .. нито в подкрепа на него .. нито в опровержение .. Да си на негово място в тоя случай хич не е за предпочитане.. Той си пише чиляка а другите го обсипват с безразличие .. чак му съчувствам на самотната люл;а дето го люлее .. да пише постинзи .. да разяснява и отговор да не дочаква.. Прилича ми на овчар който върви пред стадото си толкова бързо че е превалил зад хоризонта и стадото му го е изгубило.. Та върви си той сега .. свири сис със свирката ама нито една вакла овчица не го следва .. добре че аз и ти отвреме навреме се сещаме да отговорим на 3орник .. а той заслужава повече вномание според мен..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Тема Re: какво е опредлението за "енергия"?нови [re: geri®]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано03.10.06 16:34



Добре, тогава нека така да го формулираме: Има само материя, а енергията и масата са два различни варианта за изразяване количеството на материята.
Така става ли?

Повече ме интересува един друг въпрос. Математиката отразява макросвета и е плод на макросвета. Как тогава можем да сме сигурни, че нейното използване за описване на микросвета е удачно и коректно?



Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.

Редактирано от Epaтocтeн на 03.10.06 16:38.



Тема Re: какво е опредлението за "енергия"?нови [re: нaив]  
Авторнaив (Нерегистриран)
Публикувано03.10.06 16:40



Мда, тия дефиниции са много хубави, но да чуем Айнщайн:

"It followed from the special theory of relativity that mass and energy are both but different manifestations of the same thing..."



И малко обяснения откъде идват недоразумения при разбиране на еквивалентността на маса и енергия. Изказвания, базирани на определенията и представите, които са в линковете по-горе, могат доста да объркат. Така че се извинявам за смелото им цитиране в контекста на темата.

"Energy, the thing that's conserved, is not the "energy" of common usage, which is a concept from the days of Aristotle and the thing related to food and fuel which keeps us alive and keeps our engines running. Mass is not weight, is not quantity of substance, and is certainly not volume (recall, we do determine the quantity of gasoline and ice cream by volume).

Both mass and energy are rather abstract quantities that we know how to calculate in a variety of situations and something that, when everything affected is taken into account, has the same value when all the little pieces are added up—no matter what. That's "something" not "some things" because they are the same "thing."

"Einstein's energy-mass equivalence, E = mc², is an equivalence in the sense of formal logic. It is very often mistakenly seen as a mutual exclusion in which we observe mass vanishing and energy taking its place, or vice versa.

"Mass," "weight," "matter" (and sometimes even "volume") are pervasively and persistently confused with each other. They are seen as being, vaguely, quantity-of-substance, but without differentiating between the more abstract (read "subtle," perhaps) concepts the terms mean in science."





Тема АМИ КЪДЕ ЗАБРАВИ ВАКУУМЪТ ?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано03.10.06 16:44



Здравей Epaтocтeн ,


цитат:
Добре, тогава нека така да го формулираме: Има само материя, а енергията и масата са два различни варианта за изразяване количеството на материята.
Така става ли?

край на цитата.


Такава формулировка не би била основателна тъй като предполага че науката се е добрала вече до всички форми на материята .. Такова нещо никой никога не би имал право да твърди .. защото в бъдеще науката може да се сблъска с нови форми на материята .. физическият вакумм да речем или наличието на самия Господ да речем .. Ако Бог съществува и взаимодейства то той е материя та дрънчи..



НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re: ОВЧАР ИЗБЯГАЛ ОТ СТАДОТО СИ..нови [re: Пeтkoв]  
Авторнaив (Нерегистриран)
Публикувано03.10.06 17:05



"Да си на негово място в тоя случай хич не е за предпочитане..."

Да си на такова "място" не е лесен избор и със сигурност Зорник го знае и усеща. Тъй като той не е шоумен, които търсят внимание, по-скоро се нуждае от признание. Но разбиращите от физика тук имат доста възражения, а това все пак е експертно мнение. Аз лично уважавам избора да си нестандартен, точно защото не е лесен.:)



Тема Re: АМИ КЪДЕ ЗАБРАВИ ВАКУУМЪТ ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано03.10.06 17:13



Не виждам къде съм писал за видове форми на материята. Говоря само за материя. А колко форми има...изобщо не споменавам. Казвам само, че енергията и масата са два различни начина за изразяване количеството на материята.
Ако се открият някои други форми на материя, то те задължително ще притежават маса и енергия.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Тема Re: ИМА ЛИ ФИЛМАРИ ТУК В КЛУБЪТ ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано03.10.06 17:34



Аз мисля, че съм филмар. Още от хлапах обожавах научнопопулярните филми. Стойността на тези филми не е в убучението и вникването в нещата, а е в това да отвори очите на зрителя по много теми и да се информира бегло за света.
Ако нещо ме заинтересува, тогава ще си отворя дебелите книги и ще го видя в подробности. Тези филми имат и друг, много важен плюс, че понякога засягат толкова напредничави възгледи за севета, че в учебниците ще се пише за тях след десетилетия. Например, ако не бяха подобен род филми, никога нямаше да знам и бегло запознал се с най-великото творение на човешката мисъл Струнната теория. Аз съм прост химик и лекционният ни материал по физика е доста "по-класически"


Така че, тези филми са едно добро средство за бързо и бегло запознаване с новите или старите теории и възгледи.
Само си представете, докато човек обядва, може да научи доста неща от телевизора.... от различни области на познаието, дори и да е само бегло запознаване.
Естествено, ако човек разчита само на тези си знания за опознаване на нещата в детайли, то тогава ........ абе по-добре да не разчита на това

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.

Тема Re: какво е опредлението за "енергия"?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор geri® (циник)
Публикувано03.10.06 17:42



"Добре, тогава нека така да го формулираме: Има само материя, а енергията и масата са два различни варианта за изразяване количеството на материята.
Така става ли? "

Не, не става :). Нито енергията, нито масата изразяват количество материя. Масата характеризира инертността на материята, енергията характеризира нейното движение. Те са количествени характеристики, но не отразяват количество материя. Има много количествени характеристики, обем, плътност, скорост, дължина...

"Повече ме интересува един друг въпрос. Математиката отразява макросвета и е плод на макросвета. Как тогава можем да сме сигурни, че нейното използване за описване на микросвета е удачно и коректно? "

Това е хубав въпрос :)
Може би по-точно е да се пита, откъде сме сигурни че моделите за макросвета, изградени с математиката, ще са приложими и в микросвета? Щото математиката сама по себе си е гъвкава, тя се нагажда за всякакви модели. Единствено математиката няма да е приложима в микросвета ако се докаже, че микросвета не може да се опише количествено.



Тема Re: ИМА ЛИ ФИЛМАРИ ТУК В КЛУБЪТ ?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор geri® (циник)
Публикувано03.10.06 17:49



Не знам... Ако човек има склонност да чете и допълнителни материали, тогава може да отсее плявата от зърното, и тогава има полза от популярните филми. Но ако те са единственият му източник на знания, пиши го бегал.

Поне напоследъка дори по уважавани доскоро филмови канали почнаха да пускат много противоречиви филми.

Абе спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се, открай време :)



Тема Re: какво е опредлението за "енергия"?нови [re: geri®]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано03.10.06 18:02



Как така нито енергията, нито масата изразяват количеството материя?! То може да има и други начини за изразяване, като mol, обем и т.н., но енергията и масата са абсолютни и не зависят от външни фактори. Например един мол газ при 2 атмосфери ще е примерно с два пъти по-малък обем от този при 1 atm, но количетвото материя ще едно и също.
Един фотон или една тухла ще имат E=m.c^2 и това е абсолютният израз за тяхното количество материя.

А по въпроса за математиката ...... тя е израз на натрупания ни опит в макро света, че 1 и 1 прави 2. Но дали това е така в микросвета. Как можем опита ни от макро света, да го пренасяме в микросвета?
Този въпрос за математиката и микросвета го зададох на нашия проф. Заячки и той отговори, че нямаме друг избор, освен да ползваме математиката за описване на микросвета

. Но въпроса си остава.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.