Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:09 26.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема компот  
Автор aлибнбeнAMAH (муджахидин)
Публикувано16.08.06 13:09



не ми се смейте, ама оня ден отварям един компот и гледам част от плодовете паднаха на дъното ... и сега се чудя как така плаваемостта им намаля след като налягането се увеличава?



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор mrChaos (мъдър)
Публикувано16.08.06 13:51



Защо сухата гъба плува, а напоената не



What if...?

Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано16.08.06 14:16



За да паднат явно плътноста на течноста е намаляла, а това може да се дължи на разтварянето на въздуха във водата. Преди да отвориш капачката над течноста има силно разреден въздух и концентрацията на газовите молекули във водата е малка, след отварянето на капачката системата влиза в ново термодинамично равновесие и между молекулите на водата се вмъкват и молекули на въздуха. При по-високи налягания процеса се засилва.

Знам ли?


Тема Re: компотнови [re: CATV]  
Автор aлибнбeнAMAH (муджахидин)
Публикувано16.08.06 15:37



това звучи логично, но ме съмнява плътността на водата да се промени достатъчно - подналягането е малка част от атмосферното налягане



Тема Re: компотнови [re: mrChaos]  
Автор aлибнбeнAMAH (муджахидин)
Публикувано16.08.06 15:41



остана само да опишеш как ще да се намокри гъбата?



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор mrChaos (мъдър)
Публикувано16.08.06 16:50



Когато налягането в течността се повиши, по-голяма част от нея влиза във плода.
Получава се ефекта на картезианския водолаз.

What if...?


Тема Re: компотнови [re: mrChaos]  
Автор geri® (циник)
Публикувано16.08.06 17:29



А тука е точно обратното, налягането намалява, пък плодът пада на дъното (за разлика от картезианския водолаз).



Тема Re: компотнови [re: mrChaos]  
Автор aлибнбeнAMAH (муджахидин)
Публикувано16.08.06 18:17



мерси, явно ще да е нещо от сорта



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
АвторCkитниk (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 21:50



По повърхността на плода или в неговата вътрешност има газови мехурчета,
които го държат на повърхността. При отварянето на буркана, в следствие
на повишаването на налягането, техните обеми намаляват и плодовете
загубват плаваемост.


Този казус ми внуши интересна, макар и не сложна задачка. Например, имаме
балон с обем 1 литър, към който е привързана тежест, да речем, от половин
килограм. Хвърлени във водата заедно те ще плуват. Въпросът е, под каква
критична дълбочина те ще започнат да потъват.



Тема Re: компотнови [re: Ckитниk]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 07:36



налягането нараства с една атмосфера на всеки десет метра. това означава, че при сравнително бавно потъване (изотермен процес), обема на балона (от там и подемната му сила) ще намалява два пъти на всеки 10 метра (налягането в балоните на повърхността е незначително над външното, така че е достоверно). което е експоненциално намаляване на подемната сила като функция на дълбочината
Fkg=V0*2^-d/10=V0*exp(-0.069*d)
в случая V0 е обема на балона на повърхността , a Fkg е подемната сила директно в килограми. отговора на твоята задача по случайност е прост - 10 метра.



Тема намалява, ако компота е разваленнови [re: geri®]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 07:40



правиш грешна асоциация със отваряне на лимонада. при компотите е точно обратното - налягането се увеличава. погледни капачката на компота преди отварянето - вдлъбната е. когато компотите се варят, част от въздуха излиза през капачката (така е направена че става) а после като почнат да се охлаждат, не може да влезе обратно.



Тема Re: компотнови [re: zaphod]  
АвторCkитниk (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 08:33



Сметките са верни, разбира се, но при идеален газ. При реален газ нещата
ще изглеждат малко по-различно...



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано17.08.06 09:39



Интересно, при всеки от отговорите, до тук, има по нещо верно...



моето мнение - по начало, плодовете "плават" във водата, дори и да не е захарен разтвор (или солев разтвор) - който е с по-голяма плътност от "гола вода".
Когато сваряваш компота с буркан и капачка (стерилизиране му викат) - през капачката ... излизат почти всички разтворени газове в течността , но и от плода- защото при по-висока температура, разтворимостта на газове в течност е малка - увеличава се налягането в буркана и покрай ръба на капачката, излитат.
При "изстиване" на буркана, през капачката не прониква (практически) газ от атмосферата и в буркана е вакуум. Естествено е плодовете, с по-малката си плътност от тази на течното (но са станали вече близки една до друга)- да са отгоре (след време, защото течността се самоуплътнява към дъното- равновесието е много "крехко").
Когато отвориш буркана - други вече са го казали - разтваря се газ от атмосферата, плътността на течното намалява (а в плода още не, защото му трябва повече време за дифузия на газ в него) - и плода потъва... заради "крехкото" равновесие... пак1
........................

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема КОМПОТИТЕ СА ВАКУМИРАНИ..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано17.08.06 10:14



Здравей Зейфод ,
Прав си .. компотите са вакумирани и при отваряне на капачката налягането в тях се увеличава..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Тема Re: компотнови [re: zaphod]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 11:42



...отговора на твоята задача по случайност е прост - 10 метра

Защо ли си мисля, че би трябвало да има значение дали към балона е привързана тежест от половин килограм стиропор или половин килограм олово?





Тема Re: намалява, ако компота е разваленнови [re: zaphod]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.08.06 12:15



да, прав си.



Тема Re: компотнови [re: CATV]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 13:45



А дали плътността на водата намалява с разтварянето на въздух в нея?
Масата на молекулите на азота и кислорода е по-голяма от масата на водната молекула.
Аз не знам отговора.





Тема Re: компотнови [re: 3opниk]  
Автор aлибнбeнAMAH (муджахидин)
Публикувано17.08.06 14:30



и на теб ще кажа същото като на CATV - съмнително е дали ефекта ще е забелижим при малки промени в налягането, а и вече вeтepинapят спомена може да се окаже дори да действа в обратна посока (демек течността да има по - малка плътност от тази с разтворени в нея газове) ...

за мен звучи достатъчно убедително версията на mrChaos & Ckитниk



Тема Закон на Хенринови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано17.08.06 16:03



количеството газ разтворен във водата е пропорционално на парциалното налягане на този газ над водата:

С=WPг

където: С - количеството газ, разтворен във водата(мг/л); Рг - парциалното налягане на газа над водата (ата); W - коефициент на разтворимост на газа във водата в мг/л, при парциално налягане 1 ата. С повишаване на температурата, стойността на W намалява.

По бегли сметки става дума за промяна в плътноста от порядъка на десети от процента.

Знам ли?


Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано17.08.06 16:28



Не са толкова "малки" промените в налягането:
При вакуумиране стигаме някъде около 100 милибара (1000 милибара е една атмосфера). Значи около десет пъти е намалено налягането.
Понеже с вакуум-помпа съм вакуумирал буркани с вода - ела да гледаш колко много "ври" водата докато стигна 100 милибара - разтворените в нея газове съвсем не са малко като обем. Някъде другаде го писах - "жива вода" е тази без разтворени в нея газове - та затова "правех" по-горното. И се охлажда - ама то е ясно!


Най-голяма е плътността на водата при около 4 градуса. Нека да са 20 градуса когато отваряш - по съскането разбираш, че се , поглъща, "разтваря" газ в течното - това е : намаля се плътността на водата, а на плода - по бавно, казах вече за дифузията в плода.
Между другото - така правих бързо и туршия от кисели краставички - само дето всеки ден ги вакуумирах бурканите - на принципа : при ферментацията отделените газове (въглероден диоксид) "пречат" на интензитета на процеса. За три-четири дни - готови са за хапване ... с гроздовка, разбира се!
Контролните буркани ставаха за около 8-9 дни (топло, през лятото беше)
Това е технология и за бързо получаване на ... вино, например - даже не е точно вино- нещо изключително ароматно (уж трябва ароматните да са и летливи, ама явно не е така)... друга тема е !
..........................

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: Закон на Хенринови [re: CATV]  
АвторCkитниk (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 16:36



Законът на Хенри дава зависимостта на концентрацията на разтворен газ
от парциално му налягане и температурата на разтворителя. Той обаче, нищо
не казва как се променя плътността на разтвора в зависимост от концентра-
цията на разтворения газ.





Тема Re: Закон на Хенринови [re: Ckитниk]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано17.08.06 16:45



Ми за таквиз въпроси хората са измислили експеримента


1. Отиди до кварталния хранителен магазин, вземи една бутила газирна вода сложи я на електронната везна, измери теглото и обема на водата преди и след отварянето и след кратки сметки, ще лъсне и голата истина.
2. Другият вариант е да изкопаш някъде от нета табличка за тази работа.

Знам ли?

Тема добра забележканови [re: вeтepинapят]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 19:39



но да речем че е привтрзана тежест, която във вода тежи половин килограм :)



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано19.08.06 16:06



нормално. ако потопиш корокова тапа на голяма дълбочина, и тя ще почне да потъва.



Тема Re: компотнови [re: aлибнбeнAMAH]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано02.09.06 12:46



В плодовете има микро мехурчета въздух. Когато външното налягането е малко, мехурчетата са по-раздути и издигат плодовете, а когато налягането се повиши, мехурчетата се смаляват и обема им вече е недостатъчен да издигнат плодовете.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Тема Re: компотнови [re: 3opниk]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано02.09.06 12:57



Стига сме намесвали разтворимостат на газовете

. Причината за потъването, както спомена и Скитник, е че мехурчетата в плодовете намаляват обема си при по-голямо налягане.
Въздух има във всеки плод. Част от него излиза при варенето, но част остава. Именно тази останала част влияе на "плаваемостта" на плодовете.
Иначе, ако изкараме всичкия въздух от плодовете, то тяхната плътност е по-голяма от на водата (наприме =1,15).
Освен това, ако бабата правила компота, е сложила още няколко лажици захар, можеше и въобще да не се повдигне този въпрос

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.

Тема Re: компотнови [re: Epaтocтeн]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано04.09.06 13:22



Не можеш да пренебрегнеш разтворимостта на газовете в течността (особено, като не знаеш плътността на разтвора) - предполага се, че "консистенцията" на плода е станала като на разтвора - стар компот, имало е време


Вж, в другия постинг показвам, че налягането се променя десет пъти, при отваряне

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: компотнови [re: 3opниk]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано05.09.06 14:45



Мога да пренебрегна разтворимостта на газовете. Пренебрежимо малко ще се промени плътността на разтвора.
А ако консистенцията на плодовете е станала като на разтвора, както казваш, то тогава значи и разтвора и плодовете ще се влияят еднакво от повишаването на налягането при отваряне и поведението на плодовете не би се променило. Но както каза момчето, плодовете потъват



Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.

Редактирано от Epaтocтeн на 05.09.06 14:46.



Тема Re: компотнови [re: Epaтocтeн]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано05.09.06 15:53



Прочети ...внимателно втория ми постинг ... няма да ти отнеме много време...
Практически са ...нещата...

и обхващат и това което казваш - то не е грешно, просто, не е достатъчно...

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: компотнови [re: 3opниk]  
Автор Epaтocтeн (член)
Публикувано08.09.06 16:46



Прочетох ти втория пост и там срещнах едно много весело и закачливо изречение:
""Най-голяма е плътността на водата при около 4 градуса. Нека да са 20 градуса когато отваряш - по съскането разбираш, че се , поглъща, "разтваря" газ в течното - това е : намаля се плътността на водата, а на плода - по бавно, казах вече за дифузията в плода.""
Доста ми повдигна настроението


Ставаш за режисьор на Стартрек.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.

Тема Re: компотнови [re: Epaтocтeн]  
Авторgrg (Нерегистриран)
Публикувано15.01.07 20:24



също така при ниско налягане плодовете се разширяват а при високо се свиват (плътността им расте)



Тема Re: компотнови [re: grg]  
Авторp (Нерегистриран)
Публикувано15.01.07 20:41



това е стара тема... :) умряла.. .
аз пък бих добавил, че разтворените газове във водата увеличават плътността и.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.