Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:35 27.09.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема търся съдействие- що е фотоннови  
Автор hareshiva (Павли Панев)
Публикувано14.07.06 19:56



Привет,
От известно време се занимавам и с физика, като любител. По професия съм машинен инженер. Но се наложи да давам уроци- по математика и по физика.
Доста неща ми се изясниха. Но ме гложди един въпрос.
Какво е физическото обяснение на понятието ФОТОН?
Уж е материална частица, пък няма маса в покой. Има вълнов характер но също само в движение. Носител на енергия - порция, а не изменяща се. Казват, че Айнщайн така си умрял и не успял да обясни физическата същност на това понятие. Аз съм склонен да го приема по-скоро като математическа величина , без реално физическо покритие. Ще ми бъде интерсно да споделите свои виждания или да дадете линкове за повече инфо.
Благодаря предварително!



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: hareshiva]  
Автор Epaтocтeн (непознат )
Публикувано14.07.06 19:59




Ако някой ти отговори на въпроса, нека да отиде да си вземе Нобеловата в Швевция.



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: Epaтocтeн]  
Автор hareshiva (Павли Панев)
Публикувано14.07.06 20:36



Все пак всеки си има свои виждания, образи, теории. А защо не и фантазии. Всичко ще ми бъде интерсено!@



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: hareshiva]  
АвторStrahlif (Нерегистриран)
Публикувано14.07.06 20:41



Според мен фотона е антиматерия.Тъй както протона и антипротона анихилират в ускорителите на елементарни частици така и електроните при преминаването в по-ниско енергийно състояние излъчват фотон.



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: hareshiva]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано14.07.06 20:51



аз пък търся съдействие по въпроса що е "физическа същност"?
Даже в енциклопедиите няма нищо по въпроса. Обикновено се употребява като синоним на нещо лесно-представимо, имащо знак в ежедневието, ставащо за ядене и др. ма не съм много убеден



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: hareshiva]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано14.07.06 21:06



Уж е материална частица, пък няма маса в покой. Има вълнов характер но също само в движение.

Това че има такива свойства само в движение не трябва да те учудва, чак толкова. В природата е пълно с неща който никога не са в покой, една акула примерно е в постояннно движение, тя се движи дори когато спи. Акулата не се движи само когато е умряла ( т.е. вече не е акула

).
Ето ти си машинен инженер един маховик има свойствата на маховик, само когато е в движение, когато е в покой си е парче желязо и толкова. Иначе за микросвета на частиците атомите също са в постоянно движение, в момента в които спрат то тогава трябва да имаме абсолютната нула а това е недостижимо.
Дори от класическата физика да го погледнем, ако на света има само две частици, то те също няма да са в покой, а ще обикалят около общия си център на масите. Ако е само една частица тогава е ясно няма как да определим движение изобщо.
Доста полулярно ти го пиша, но все пак гледай на фотона като на нещо което може да се регистрира само в движение. Така както гледаме състезание на формула 1 само, когато колите са в движение, когато не са в джижение, не гледаме никакво сътезание нали?
Изобщо цялата наука на тоя свят изучава движението на материята, ако нищо не се движеше, нямаше и какво да се случи и какво да изучаваме.

Знам ли?

Тема физическа същностнови [re: pi]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано14.07.06 21:16



определение:
квазисмислено понятие, използвано предимно от разни философи, изобретатели на нови квантови модели, и други такива заблудени люде.

виж още: Обективна Истина, Съзнание, Съществуване, Обяснение




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема физическа същностнови [re: pi]  
Автор hareshiva (Павли Панев)
Публикувано14.07.06 21:54



Преди години се явих на изпит за асистент в МЕИ Варна. На събеседването след писмения изпит проф. Вътев ме заби с въпроса, който още помня: Кажи ми каква е физическата същност на понятието ентропия? В металознанието ентропията се свързва с топенето на металите. От тогава ми е останало навика да се опитвам да си обяснявам физическата същност на понятията. Според мене това е физическия образ на понятието. Какви физически параметри го определят. Въобще как си го представяш като нещо което може да се обхване със сетивата и да бъде създаден мисловен образ. Или да наподоби нещо познато. Както в по-долния постинг се свързва фотона с маховика например.



Тема Re: търся съдействие- що е фотоннови [re: Strahlif]  
АвторStrahlif (Нерегистриран)
Публикувано14.07.06 21:58



За разлика от предното сега е дурго.С-мата електрон-фотон антиматерията отива към електрона т.е.фотона е частица с вълнови свойства която "обича" анти материя.



Тема за фотона, маховика и Формула 1нови [re: CATV]  
Автор hareshiva (Павли Панев)
Публикувано14.07.06 22:05



Благодаря за виждането. И за сравненията. Но това ми напомня на Упанишадите в които на зададен въпрос: "Какво е прана?" се дава обяснение какво не е Прана. Или както казва един колега, като ти кажа, че това не е Биг Бенд, не е манджа и не животно поне ще имаш някакви ограничения за по-нататъшен анализ. Та затова ти благодаря.
Но все пак! Какъв е твоят зрителен образ за ФОТОН? Или слухов? Или вкусов, дактилен, мирисов или...?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.