Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:23 10.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Две задачи по Физика  
Автор _FX_ ()
Публикувано12.04.06 19:30



Здравейте, имам две задачи, които не мога да реша, ако някой може да ми помогне с решение или с някакво напътствие ще съм ви много благодарен.
Ето я едната: Да се определи работата, която трябва да се извърши, за да се увеличи скоростта на тяло от V1=4m/s до V2=10m/s на разстояние s=10m, ако действува постоянна сила на триене равна на 4N и масата на тялото е m=2kg.
Това е втората задача:В еднороден диск с маса m=1kg и радиус R=40cm е изрязан кръгъл отвор с диаметър d=30cm, чийто цънтър се намира на разстояние l=20cm от оста на диска. Да се определи инерционният момент I на полученото тяло относно ос, минаваща перпендикулярно към равнината на диска през центъра му.
Предварителни Ви благодаря.



Тема Насокинови [re: _FX_]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано13.04.06 01:16



1. работата = силата * растоянието
растоянието го знаеш, за силата знаеш
силата = масата *ускорението
ускорението го смяташ като знаеш началната и крайната скорост
и накрая отчиташ, че имаш и сила на триене противоположна на приложената
2. Инерчният момент на едно твърдо тяло е сума от инерчните моменти на всички елементи, от които то е съставено.
Опитай се да си представиш две тела целият диск и това дето го няма(отвора). Тук се налага да се ползва и теоремата на Щайнер

Инерчният момент I на едно тяло спрямо произволна ос е равен на сумата от инерчния момент I0 на тялото спрямо ос, успоредна на дадената и преминаваща през центъра на инерция на тялото, и произведението от масата на тялото m и квадрата на разстоянието l между осите, т.е.

I = I0 + m*l^2


Отностно точните отговори е ценно сам да стигне човек до там.
Успех дано съм помогнал с нещо.

Знам ли?

Редактирано от CATV на 13.04.06 01:23.



Тема Re: Насокинови [re: CATV]  
Автор _FX_ ()
Публикувано13.04.06 09:48



Mersi, za nasokite. Mnogo mi pomogna.



Тема Re: Насокинови [re: _FX_]  
Автор CATV (Знам ли?)
Публикувано13.04.06 19:14



Моля за нищо
Браво за решенията, явно малко ти е трябвало.

Знам ли?


Тема опит за отговорнови [re: _FX_]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано13.04.06 21:09



Първата задача е много лесна и може да се реши на ум при добро желание.

Работата или енергията, е изразходвана за преодоляване на силата на триене и увеличаване на скоростта. Следователно:

A = mV^2/2-mV^2/2+FтрS = 2.10^2/2-2.4^2/2+4.10 = 100-16+40 = 124 J

Втората задача също не е много сложна. Предполагам, че става въпрос за масов инерционен момент.

Първо се определя масата на изрязаното парче. За тази цел се съставя отношението(r=d/2=15cm):

mдиск/mотр = Sдиск/Sотр = PiR^2/Pir^2 = 0,40^2/0,15^2 = 7,11

==> mотр = mдиск/7,11 = 1,00/7,11 = 0,14 kg

След това се намира инерциалният момент на целия диск(все едно, че няма изрязан отвор в него) спрямо оста, засегната в задачата:

Jдиск = 0,5mдискR^2 = 0,5.1,00.0,40^2 = 80,0.10^-3 kgm^2

Намира се и инерциалният момент на малкия, изрязан диск спрямо неговата ос на симетрия, минаваща през центъра на създаващия го кръг:

Jотр = 0,5mотрr^2 = 0,5.0,14.0,15^2 = 1,6.10^-3 kgm^2

Последният инерционен момент се привежда към оста, спомената в задачата чрез теоремата на Щайнер:

Jпр = Jотр+mотрl^2 = 1,6.10^-3+0,14.0,2^2 = 7,2.10^-3 kgm^2

Търсеният инерционен момент в задачата би трябвало да е:

J = Jдиск - Jпр = 80,0.10^-3-7,2.10^-3 = 72,8.10^-3 kgm^2

Може и да съм сбъркал нещо в сметките, но смятам, че решенията са принципно вярни.

Тези задачи имат ли някакъв практически смисъл или са от някой учебник?



Тема Re:бъркашнови [re: Sargon lll]  
Авторolio (Нерегистриран)
Публикувано14.04.06 19:30



Sargon lll май бъркаш щото в задачата е написано перпендикулярно, и Jдиск = mдискR^2 , не Jдиск = 0,5mдискR^2




Тема Re:бъркашнови [re: olio]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано14.04.06 19:56



Не, няма грешка. Поне аз разбирам от задачата, че оста минава през центровете на двете основи на цилиндъра. Пък и след като не е дал друг параметър за цилиндъра, освен радиус, трябва да е така.

Формулата, която ти предлагаш, е за тънкостенен цилиндър, тръба. При това не е особено точна.



Тема Re:прав синови [re: Sargon lll]  
Авторoлиo (Нерегистриран)
Публикувано14.04.06 20:21



прав си за пръстен недлогеждане от моя страна, извинявай




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.