Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:34 29.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Топлината...  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано27.02.06 20:58



Всяко топло тяло излъчва инфра-червена светлина, и още не знам си какво...

Опитната постановка: Имаме тяло, подгрято до 100*С. Слагаме го бързо във вакуум, и чакаме да разберем какво се случва с количеството топлина в тялото. (Разбирате че нямам вакуумна камера в мазето, и затова не знам резултата)

Основни въпроси:
1. Топлината ще се разсее ли по някакъв начин извън тялото, при положение, че то е поставено във вакуум, (приемаме и идеалния вариант - в космоса, че да не се допира никъде това тяло)?

2. След като тяло, което е топло - излъчва светлина, та било то и инфра-червена - то следва, че енергията от топлинна, се преобразува в друг вид енергия. Така ли е? И ако да - как аджиба става преобразуването?


Щирлиц

Тема Re: Топлината...нови [re: Щиpлиц]  
АвторШeлeнбepr (Нерегистриран)
Публикувано27.02.06 21:21



С втория въпрос си отговорил на първия.
При ударите на частиците една в друга електрон на някои от тях преминава на "орбита" с по-висока енергия. При връщането си на основната орбита на някои от тези електрони се излъчва квант лъчение. Теоретично всяко нагрято тяло излъчва на всички честоти, но максимумът на дължината на вълната зависи от температурата в четвърта степен.



Тема Re: Топлината...нови [re: Шeлeнбepr]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано28.02.06 00:05



Свободно, поправи се.

Ок, и от така направения извод - стигаме до извода, че загуба на топлина има дори в космоса, заради недостатъка на материята да не може да си държи топлината във вид на топлина, а все трябва да прави нещо с нея ;о( . Но какво се случва в дълбочина на материала? Там има топлина, следва, че материала "излъчва" светлина и вътре в себе си, която обаче светлина поради непрозрачността му - не може да напусне тялото. Следва ли тази светлина вътре в тялото да се преобразува обратно на топлина?

Изобщо и в предишните теми, където засягахме светлината и нейната скорост - не можахме да довършим въпроса - какво се случва със светлината, когато достигне до материя. Какво се случва с първия от потока фотон, достигайки до първия от материята атом още на нейната повърхност. И каква е разликата между прозрачна и непрозрачна материя. С какво се различават фотоните при различна дължина на вълната, че ъгъла на пречупване през призма е различен при различните дължини?


Щирлиц

Тема Re: Топлината...нови [re: Щиpлиц]  
АвторШeлeнбepr (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 01:23



Чш-ш-ш,.. именно Шеленберг може да дава "свободно" на Щирлиц ;-)

Защо или как светлината променя посоката си при навлизане в материал с друга плътност аз не мога да разбера.
По въпроса за непрозрачност (или поглъщане) мога да дам сама школските виждания. Иначе - да - нагретият материал би трябвало да излъчва и навътре в себе си, където излъчването ще се погълне и в крайна сметка ще се превърне пак в топлина. По такъв начин той излъчва само с повърхността си.



Тема Re: Топлината...нови [re: Щиpлиц]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.03.06 10:38



Там има топлина, следва, че материала "излъчва" светлина и вътре в себе си, която обаче светлина поради непрозрачността му - не може да напусне тялото. Следва ли тази светлина вътре в тялото да се преобразува обратно на топлина?
да, съвсем верен извод.
малко ще поправя предишния постнал. излъчването на лъчи не става само заради преходи на електрони от горна на долна орбита. ако беше така, тялото щеше да излъчва само на определени линии, а то излъчва плътен спектър. излъчването става пореди ускорението на електрически заредените компоненти на веществото - диполи и заряди.
сега на въпросите:
какво се случва със светлината, когато достигне до материя. Какво се случва с първия от потока фотон, достигайки до първия от материята атом още на нейната повърхност.
това "първия фотон" малко ме смущава. не знам дали такова нещо въобще съществува.
И каква е разликата между прозрачна и непрозрачна материя.
ами най-общо казано при прозрачната материя, взаимодействието на лъчението със съставките и е чисто еластично, докато при непрозначната не е. обаче, няма начин да направиш механичен модел на прозрачна материя със фотони представени от топчета.
С какво се различават фотоните при различна дължина на вълната, че ъгъла на пречупване през призма е различен при различните дължини?

ами с енергията си, но мисля че не това ще ти помогне да разбереш въпроса. значи когато говорим за светлината, мисли за нея като за вълна, а не като за частица. това ти го казвам, защото светлината има дължина на вълната, която е доста по-голяма от атомите и молекулите, поради което за нея веществото е сравнително еднородно. вълновата функция на фотона взаимодейства едновременно със много вълнови функции на електрони и протони. не съм сигурен далик уравнението на безмасовите частици позволява скорост по-ниска от светлинната (мисля че не позволява), тоест не знам дали забавянето на скоростта става на фундаментално ниво (мисля че не), или се представя като множество отразявания. това само по себе си е интересно, но така или иначе за предсказване на поведението при повечето ситуации не е необходимо - и стандартната електродинамика е достатъчна.
и да се върнем на пречупването все пак - ъгълна на преучпване зависи изцяло от разликата в скоростите на вълната в двете среди. скоростта пък не е еднаква за всички дължини на вълната, поради което става така че различните цветове се отклоняват различно. можеш да си го представиш по следния начин - когато движещ се обект се намира на границата на две среди, той винаги завива към този си край, където скоростта е по-ниска. това важи както за светлината, така и за обикновения автомобил, дори за група от хора.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Топлината...нови [re: zaphod]  
АвторШeлeнбepr (Нерегистриран)
Публикувано03.03.06 11:49



"излъчването става пореди ускорението на електрически заредените компоненти на веществото - диполи и заряди."
Това за мен е ново. Би ли обяснил как "излъчването става поради ускорението..."? Досега мислех, че всяко индивидуално в-во нагрято излъчва определените си спектрални линии.



Тема Re: Топлината...нови [re: Шeлeнбepr]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано03.03.06 15:19



излъчва разбира се и спектралните си линии, но основната маса е непрекъснато излъчване. слънцето например излъчва повече енергия в непрекъснатия спектър, отколкото в линии. при ниски температури, излъчването става изцяло в непрекъснатия спектър, понеже не стига енергия за преходи между орбити на електроните.



Тема Chshh, leko s formulite..нови [re: Шeлeнбepr]  
АвторES (Нерегистриран)
Публикувано03.03.06 17:42



Che da ne vlesnesh i ti v spisyka s krogercho i kolejka..



Тема Re: Топлината...нови [re: zaphod]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано03.03.06 18:32



Темата ми допада и я следя.

Относно пречупването на спектър и разликата в ъгъла:

Аз зная, че скоростта на разпространение на светлината в оптична среда е честотно-независима (групова скорост). Ако в предавателна линия закъснението е 4ns, то е едно и също за широк спектър.

Завъртането на фазата е функция на честотата (едно и също закъснение отнесено към различен период).

При по-дълъг път на частите от фронта през средата с по-голямо закъснение, се получава разлика във фазата спрямо другите части от фронта, които преминават по-дълъг път през средата с по-малко закъснение.

Градиентът на фазата е причината за изкривяването на ориентацията на фронта.

Градиентът на фазовото завъртане, а не груповата скорост е честотно-зависимия фактор.


Относно топлината:

Топлината е свойство на Група от Инертни частици.

Една инертна частица няма свойство топлина. Неинертните частици и в група(фотони) нямат свойството топлина.


Следователно, топлината е продукт на егоизъм (съпротива) при взаимна конкуренция.

Поздрави!:)



Тема Re: Топлината...нови [re: Bpeдитeл]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.03.06 20:34



хм, съмнявам се за фазата нещо.
значи не можем да говорим за фазова разлика при различни честоти, така че нещо израза Завъртането на фазата е функция на честотата ми звучи нечисто. а относно скоростта - диелектричната проницаемост на материалите определено е честотно зависима, особено за честоти от порядъка на оптичните.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.