Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:26 28.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Винаги съм се чудила...нови  
Автор Илит в нacтpoeниe (променлива)
Публикувано30.06.05 10:21



какво ще стане, ако асансьорът падне, но малко преди да се разбие на дъното на шахтата, човекът вътре скочи нагоре, отблъсквайки се в дъното на кабината? Има ли вариант да оцелее? Да? Не? И защо?




Тема Re: Винаги съм се чудила...нови [re: Илит в нacтpoeниe]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано30.06.05 10:50



Никакво значение няма подскачането - щом асансьорът ще се разбива ... разбива се, за съжаление, и човечецът!

Затуй, към асанс. има монтирани специални съоръжения, наречени "котки" или клинове, които се задействат при случайно ускоряване над допустимото (демек, пада!) - те се "забиват" във водачите на клетката по шахтата и асанс. спира, някъде си, не на етажна спирка - ей туй е самата гадост!

Започва едно съмнително измъкване, което къса нерви, но - возещите се са цели и ... щастливи!

Вика се асанс. техник и ... т.н.

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян


Тема Ама защо?нови [re: Maлoyм 2]  
Автор Илит в нacтpoeниe (променлива)
Публикувано30.06.05 11:15



Нали ако в момент, в който асансьорът на около 30 см, да речем, от дъното на шахтата, човекът вътре скочи силно нагоре, скоростта му няма да е вече скоростта на падане на на кабината. Или не е така? Тук, разбира се пренебрегвам, разцепването на асансьорната кабина при удара в дъното и всевъзможните хвърчащи отломки, които могат да се окажат непоносимо близо до човечеца.
Моля за "физически" отговор, защото аз не съм физик и не мога да си го обясня, вижда ми се логично да има по-голям шанс за оцеляване, ако скочи. А иначе редовно гледам "Приказки за физиката" и "Приказки за астрономията" по Канал1, ама това май не се брои, а?

И знам за магнитните отбивачки. Прекрасният ни асансьор "Шиндлер" работеше перфектно до преди няколко години, когато се взе решение, че е изключително необходимо да има такива мерки за сигурност. Оттогава асансьорът е повреден средно веднъж месечно



Тема Re: Ама защо?нови [re: Илит в нacтpoeниe]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.06.05 13:45



Прав си, че ако човек подскочи, скоростта му няма да е вече тази на асансьора. Но и няма да се различава много. Максималната скорост, с която човек може да подскача без засилка е по-малко от 4.5 м/с, докато асансьора за всяка секунда свободно падане си увеличава скоростта с около 10 м/с. Е, понякое време скоростта спира да расте поради съпротивлението на въздуха в шахтата.

От друга страна, практически невъзможно е да уцелиш подходящия момент на скока, последните 30 см се изминават за милисекунди, мускулите на човек не може да реагират за това време, то е съизмеримо с времето за разпространение на нервния импулс...



Тема Re: Ама защо?нови [re: geri®]  
Авторnone (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 16:50



хипотетично падаш от 2000м като стоиш върху една плоскост и на метър от земята хипотечно подскачаш. И ще ми кажете че няма да се пречукате като куче?



Тема Re: Ама защо?нови [re: none]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.06.05 16:52



напротив, масно петно само ще остане, нали това обяснявам :)



Тема Много благодаря!нови [re: geri®]  
Автор Илит в нacтpoeниe (променлива)
Публикувано30.06.05 17:28



Схавах положението.
Да живеят магнитните отбивачки



Тема Re: Много благодаря!нови [re: Илит в нacтpoeниe]  
Автор Dilithium (Trekkie)
Публикувано30.06.05 18:40



Някои асансьори имат дори пружини отдолу, въперки че се съмнявам да могат да помогнат

"Емигрант човек - жив дявол" - аз


Тема Re: Много благодаря!нови [re: Dilithium]  
Автор vvva4 (непознат)
Публикувано30.06.05 19:21



Много хипотетично, ако асаньора няма таван, и успееш да скочиш толкова силно, че да преодолееш ускорението на долу ще се спасиш



Тема ако го направиш, световния рекорд по висок скокнови [re: vvva4]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 19:57



е твой.
ще ти го кажа по-нагледно - ако го направиш но не в асансьор, то ще подскочиш
до там от където е почнал да пада асансьора. освен това, дори да можеш да скачаш толкова мощно, не е сигурно че разните кокали и сухожилия могат да понесат такъва скок. натоварването е същото както когато асансьора се забие в земята.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.