Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:47 29.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Хипотетичен експериментнови  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 19:05



Както знаем, ако засилим два автомобила на една права срещуположно един спрямо друг, всеки със скорост (примерно)100 км/ч и те се сблъскат сумарната скорост на сблъсъка е равна на 200 км/ч, или ако приемем единия за отправна точка, то другия го блъска със скорост 200 км/ч. Отиваме в бъдещето имаме два космически апарата, които засилваме по една права срещуположно един спрямо друг, всеки със скорост 200000 км/с, и те се сблъскат, сумарната скорост на сблсъка е 400000 км/с и като приемем единия за отправна точка излиза че имаме скорост на сблъсъка по голяма от скороста на светлината, което според теорията на относителноста е невъзможно. Къде е истината?



Тема Re: Хипотетичен експериментнови [re: нoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.06.05 19:07



По средата.



Тема Re: Хипотетичен експериментнови [re: geri®]  
АвторCATV (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 19:50




много такива примери мога да дам дето трябва да се получи поголяма скорост от тази на светлината, само че да ама не :)
Отговра ти е във самия въпрос, дефинирай си какво точно значи "скорост на сблъсъка" и кое всъщтност е материалното тяло, което се движи със сумарна скорост в случая. Айде помисли малко пък ако не можеш, ще те светнем, ма нека първо да си поблъскаш сам главата



Тема Re: Хипотетичен експериментнови [re: нoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.06.05 19:54



Можеш да почнеш от тук. Сигурен ли си, че:

"ако засилим два автомобила на една права срещуположно един спрямо друг, всеки със скорост (примерно)100 км/ч и те се сблъскат сумарната скорост на сблъсъка е равна на 200 км/ч,"

??



Тема мен ми се струванови [re: нoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 20:20



че ако засилим два автомобила със 100км/ч, то ефекта че е същия както когато ако засилим един автомобил със 100кмч и го ударим в непоклатима скала.
вземи някой учебник за 9ти клас или там когато се учи то, и попрочети за какво се разправя. там това го пише дето се мъчиш да го разбереш.



Тема Re: мен ми се струванови [re: zaphod]  
Авторнaив (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 11:31



Ех, учебника - ако всичко го имаше там :(((

Една задачка, може ли?

Едно дете е на перона на гарата и хвърля топка за тенис по движещ се срещу него влак. Детето вижда топката да се отдалечава от него с 30 км/ч. Машинистът на влака вижда тя да се приближава към него с 80 км/ч, тъй като той се движи с 50 км/ч насрещно. Топката и влакът се сблъскват при скорост 80 км/ч.

Дотук така ли е?

С каква скорост ще се движи топката, след като се отблъсне от влака, според детето на перона:
а. 30
б. 80
в. 130?



Тема Re: мен ми се струванови [re: нaив]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.06.05 13:09



хехе, много поучителна задачка :))



Тема Re: мен ми се струванови [re: нaив]  
АвторCATV (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 13:47



За да си точен предположи идеално еластичен удар, само тогава скоростите могат да се сумират. И друго ако седи на перона детето, то 100 процента ударът е под някакъв ъгъл спрямо влака, ина4е ако е то4но срещу влака, то отговора няма значение щото и детето няма да го има.

Ако оба4е скоростите са близки до тази на светлината тогава трябва да се приложи релативиската механика и няма да сумираш скоростите тъй просто
А релациите в релативиската механика вече ги пише в учебника
И сега аз да те питам нещо в тази връзка:
Спрямо коя координатна система сметна , че се сблъскват с 80 км/час[namigam



Тема Re: мен ми се струванови [re: CATV]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.06.05 14:10



" И сега аз да те питам нещо в тази връзка:
Спрямо коя координатна система сметна , че се сблъскват с 80 км/час"

Неподвижна спрямо влакът трябва да е.

Редактирано от geri® на 14.06.05 14:10.



Тема Re: мен ми се струва [re: geri®]  
АвторCATV (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 14:31



А детето дали би било неподвижно спрямо влака ????




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.