Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:59 28.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Тема Дечицата с големите ускорителинови  
Автор Kyle Katarn (запознат)
Публикувано23.02.04 17:48



синтезираха два нови елемента:
http://www.radiochemistry.org/news.html

Разбира се, бързо-бързо са се разпаднали.

Накой ако знае, открехнете ме моля, къде (в Периодичната Система) се предполага да се намират прочутите "острови на стабилност"?
Има ли някакви теоретични предвиждания колко нуклеона ни трябват за да синтезираме стабилен елемент?
Откак се помня го търсят тоя остров.....



Тема Re: Дечицата с големите ускорителинови [re: Kyle Katarn]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 17:48



май едно време даскалицата по химия разправяше нещо за 121ви елемент или нещо такова. не знам какви са съображенията за стабилност и не мога да преценя. аз лично не виждам причина за стабилни острови - все пак ядрената сила действа на къси разстояния, а електрическата на големи.



Тема Re: Дечицата с големите ускорителинови [re: Kyle Katarn]  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано26.02.04 18:14



Ми то от край време си съществуват такива острови - неутронни звезди им викаме ... ;)
Само не ме карай да им смятам номера в таблицата на Менделеев :))



Тема остроумен отговорнови [re: Well]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 21:41



но не е много верен. все пак атома има ядро+електрони в орбита. неутронната звезда е само от неутрони, няма протони няма електрони.



Тема Re: остроумен отговорнови [re: zaphod]  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано27.02.04 18:16



Е, може един - единствен да има - как да си сигурен ? :))

А какво ще кажете тогава да си направим едно ядро само от неутрони - например 235 - това как се нарича и има ли го ? ;)



Тема И аз нещо такова помня [re: zaphod]  
Автор Kyle Katarn (запознат)
Публикувано01.03.04 12:48



над 120-ти номер, ама има ли стабилна теория , която да подкрепя това твърдение?
Както и да е, времето ще покаже. Все пак това си е чисто фундаментален проблем. Дори и да има стабилен елемент с необикновени (и полезни) свойства, представяте ли си колко ще струва !
Освен ако не впрегнат една термоядрена централа (абе тия баламурници решиха ли най-после къде ще строят ИТЕР - егати колко време се дърлят!) да произвежда енергия за ускорителя




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.