Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:58 07.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Такъв е животът :(нови [re: Unknown]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано30.06.03 11:34



Този файл си беше дефектен в оригинал. Съжалявам, нищо не мога да направя



Тема Други въпроси нарушиха здравият ми сън...нови [re: Unknown]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 14:33



Здравейте, отново съм на линия с безкрайните си въпроси и с реалната опасност вече да ви досадя..! Не ми се сърдете - просто попаднах на сериозни хора в сериозен форум... :)
Ето за какво става дума този път:
Може би всички знаете опитната постановка за демонстриране на "прецесията". В най-общи линии това е един маховик с хоризонтална ос, която лагерува на две висящи опори. Маховикът се привежда в бързо въртене, след което се откача една от опорните му точки и вместо маховика да падне към страната на липсващата опора, той запазва хоризонталната ориентация на оста си, като започва бавно да се върти настрани...
1. Първият ми въпрос е точно в коя точка на оста възниква силата, която кара маховика да се завърта хоризонтално (в свободния край ли възниква... или пък в центъра на тежеста... или някъде другаде...)?
2. Вторият въпрос ми е каква е връзката (математическата зависимост) между масата на маховика и големината на силата, предизвикваща хоризонталното въртене? В тази зависимост участва ли дължината на оста или тя е без значение?
3. За да задам последният си въпрос, ще конкретизирам нещата по описаната постановка. Нека приемем, че маховика е центриран спрямо оста, на която е закачен (намира се на еднакво разстояние от краищата на оста). Нека още масата на маховика приемем за М, а масата на оста считаме за нищожно малка и не я вземаме под внимание. Вярвам, ще се съгласите с мен, че докато маховика има две опорни точки, то масата му се разпределя равномерно в двата края на оста, като всяка от опорните точки е подложена на натиск с големина М/2. Какво обаче става с тежестта, която изпитва опорната точка на която остава да виси въртящият се маховик след отстраняването на другата опора. Натиска продължава ли да е с големина М/2 или вече е М (т.е. изпитва цялата тежест). Опитвам се да разбера дали прецесията не възниква в резултат от някакво изместване на центъра на тежеста на маховика към твърдата опора или това е 100% сила, която поема (неутрализира) натиска от тежеста в освободения край.
Дори да знаете отговорите само на някои от въпросите ми, ви моля да вземете отношение и да ми пишете! Така ще ми помогнете по-скоро да заспя спокойно.
Благодаря от сърце...! :)))



Тема Не ме изоставяйте точно сега...нови [re: Unknown]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 11:43



Хайде бе хора, къде се дянахте...???
Тъкмо ви похвалих, а вие така да си замълчите..! Не мога да допусна въпросите ми да ви затрудняват, пък и ги зададох толкова ясно..., чак аз се учудих на себе си. :)
Независимо от закачливото ми поведение аз наистина ви смятам за по-добри в областта на физиката, ценя вашето мнение и разчитам много на помощта ви.
Ако пък ви досаждам, просто ми кажете.
За да не занимавам толкова много хора с моите проблеми даже бих предпочел да комуникирам с вас по e-mail, но за жалост до момента никой не се отзова.
Все пак ще ви го оставя отново: unk_des@yahoo.com

Защо чакането е толкова мъчително..!!!



Тема Re: Не ме изоставяйте точно сега...нови [re: Unknown]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 11:51



Едва ли досаждаш на някого. Тука има доста по-мастити досадници, виртуози в своята област :)

Предполагам че тези, които са прочели, не знаят какво да ти отговорят (вкл. аз), а тези които знаят, не са прочели...



Тема Благодаря ти приятелю!нови [re: geri]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 12:23



Ох, отдъхнах си (че не е това, което си помислих) и ти благодаря за добрите думи и за "светкавичната" намеса! Кой знае какво щеше да стане с мен ако се беше забавил!?! :)))
А колкото до това, че не знаеш отговорите - не се притеснявай, решението често се ражда в дискусия. Можеш просто да изразиш мнение, някой друг да го допълни и т.н. ... в един момент може да се окаже, че съм намерил това, което търся. Даже ако се замислиш смисълът от тези форуми (клубове) е точно воденето на дискусия по зададена тема. Така, че не е задължително да знаеш точно отговора за да се включиш в разискването. Дори вместо мнение, можеш да зададеш подвъпрос, с отговора на който заедно да се доближим до решаването на основния въпрос...
Аз отново съм оптимист и продължавам да се надявам...
:)
Защо чакането е толкова мъчително..!




Тема Re: Други въпроси нарушиха здравият ми сън...нови [re: Unknown]  
АвторПpoбвaщ ce (Нерегистриран)
Публикувано07.07.03 09:23



Няма да отговоря конкретно на въпросите, защото от начина по който ги задаваш, забелязвам че използваш малко неточно някои понятия.
При въртеливите движения е от значение не силата, а нейния момент и не масата, а т.нар. инерчен момент. Прегледай някой учебник по механика и виж какво означават тези понятия. Виж също и какво е векторно произведение на вектори, защото това понятие се използва много при обяснение на тези движения.



Тема Приемам забележката, но все пак...нови [re: Пpoбвaщ ce]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано07.07.03 14:30



Съгласен съм, че речникът ми не е издържан, за което се извинявам! Все пак Физиката ми е само хоби, а не професия (това го уточних още при откриване на темата за жироскопите). Въпреки неточните понятия мисля, че става ясно какво ме интересува (сигурен съм, че си ме разбрал).

Насърчавам те да да ми отговориш, като използваш точната терминология и понятия, пък как и дали ще те разбера, си е мой проблем..!

Дължа да уточня следните неща:
1. Разбира се, че съм търсил в различни източници, но там нещата са по-скоро принципни и не се навлиза в изследване на свойства и особености при конкретни постановки и параметри.
2. Не съм от хората, които пускат въпроси в клубовете просто така - за да споделят с другите любимите си теми. Напротив, за да поставя въпроса си на публично обсъждане, наистина се нуждая от помощта на хората в този форум, от техния професионализъм и богат опит.

Ако знаеш някой от отговорите, моля те напиши ги, без да ми търсиш пропуските (далеч съм от идеята да се състезавам с професионалисти)!

Защо чакането е толкова мъчително..?!?



Тема Междувременно запознах се с нещата,които ми каза..нови [re: Пpoбвaщ ce]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано10.07.03 17:55



...но не разбрах каква е връзката точно с моите въпроси. Така, че можеш да продължиш мисълта си и да говориш спокойно - вече ще те разбера. :)))
Само моля те да побързаш, че доста се проточиха нещата.

Защо чакането е толкова мъчително?!?



Тема Приятелю, изчака ми се чакането..!нови [re: Пpoбвaщ ce]  
АвторUnknown (Нерегистриран)
Публикувано12.07.03 11:58



Съжалявам, че трябва да ти го кажа, но при твоето мълчание започвам да си мисля доста лоши неща за теб. Например, че не ми отговори конкретно на въпросите не заради неточните понятия, с които боравех, но просто защото не знаеш и до ден днешен отговорите. Поне да си го беше казал (както направи "geri", за което го уважавам и му благодаря)... Много е гадно да впечатляваш другите като мачкаш (или унизяваш) точно тези, които се нуждаят от помощ.
Е хайде не ми се сърди - ако някой трябва да се сърди, това съм аз, но уверявам те - олекна ми и нямам нищо лично към теб. Просто обичам чистите отношения и трябваше да ти го кажа.
:)))



Тема е, добре ще се пробвам да отговорянови [re: Unknown]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано12.07.03 18:44



1. по цялото тяло на маховика. и силата не е насочена настрани, насочена е надолу. ако искаш да избягаш от математиката и векторни произведения, приеми че маховика не пада, защото точката придобила ускорение надолу, като мине от другата страна вече е нагоре и двете се унищожават. а ако искаш да си "обясниш" защо отива настрани, ще ти е много зор...
2. за големина на "силата" не може да се говори, защото имаме въртящ момент. а големината на въртящия момент е
M=m*g*L
където m е масата на маховика, g е земното ускорение, L е дължината ма пръчката (до маховика разбира се) приема се че пръчката е безмасова. по-коректно би било да се запише векторно. тогава m*g е вектор насочен надолу, а второто произведение е векторно. проблема с векторните произведения е че трябва да помниш коя посока е дясна. аз не си правя този труд и карам с една посока целите изчисления, тъй като има симетрия между дясно и ляво.
3. масата е цялата, тоест М




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.