Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 02.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема за безкрайната вселена :)нови  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 23:42



напоследък станаха модерни умозрителните критики на научните "догми", та реших и аз да се включа в купона на свободомислещите...
та за какво става въпрос? измерванията на средната плътност на материята във вселената показват неприятно ниска стойност, което навежда на мисълта че вселената е безкрайна и отворена. дори отчаяните опити да се изстиска някаква масица от неутриното не успяха май. аз обаче упорито не искам да приема такъв резултат. давате ли си сметка какво означава безкрайна вселена? ами това означава че всяко смахнато нещо което може да ви дойде на ум, стига да има вероятност отлична от нула, се случва безкрайно много пъти в секунда. също така, има безкрайно много планети двойници на нашата, барбар със вас и мене пишеш този постинг в момента. но това не е всичко - има безкрайно много ваши двойници на които се случва някоя от тези невероятни каръщини, като например да умре от случайна флуктуация на молекулите в мозъка му. също така има безкрайно много планети на които жителите не познават 2рия принцип на термодинамиката, просто защото все така се е случвало че не се е спазвал. но да бъдем по-крайни - всяка секунда се случват краен брой невероятни неща, т.е. такива за които р=0 наистина. и за капак - за целия безкраен живот на вселената ще се случат краен брой безкрайно невероятни неща, такива дето дори за всеки краен интервал не се случват никога (е кога все пак ще се случат?).
та след всички тези разсъждения още ли вярвате че вслената е безкрайна?



Тема Re: за безкрайната вселена :)нови [re: zaphod]  
Автор xp (прост физик)
Публикувано20.01.03 01:30



Наблюдавани са неутринни осцилации. В момента се подготвя облъчването на специална неутринна лаборатория нейде в Италия със снопове неутрино, получавано при реакции в детекторите на новостроящия се LHC в CERN. Става дума за неутрини потоци, които изминават доста километри през земната кора като взаимодействат много слабо с веществото, но достатъчно че да се наблюдава с много по-висока експериментална точност осцилацията в типа на неутриното. А това в стандартния модел е възможно само ако въпросното безмасово неутрно не е толкова безмасово. А като се има предвид колко несоциално настроена е въпросната частица и че Вселената гъмжи от нея, при условие че масата е ненулева, ефектите могат да са доста коварни. А че въпросната маса наистина е ненулева е вече не толкова хипотеза...

Неведоми са функциите вълнови.


Тема ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНАнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (член)
Публикувано20.01.03 02:35



Тя че е безкрайна безкрайна е , това е ясно(няма в какво да се изрази краят и) Въпросът е ограничена ли е ( има ли краен обем и крайно количество вещество в нея)
Има и един друг аспект на безкрайноста и -по отношение на времето.Пак същото: то че е безкрайно безкрайно е(няма откъде да се намери първопричина) , ама ограничено ли е (като количество време на съществуване)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: за безкрайната вселена :)нови [re: xp]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.01.03 07:57



това беше само майтап:) а за неутринните осцилации чух че наскоро са доаказани. всъщност ако се не лъжа неутриното което достига до нас от слънцето май не съответства на теоретичните разчети и една от хипотезите беше че се превръщз в друг тип. не че ми е ясно защо това ще означава че има маса де... но дори да е безмасова частица нали носи енергия и то бая? защо масата на покой ще променя нещо? или се смята че има нискоенергийно неутрино в огромно количества?



Тема Re: ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНАнови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.01.03 08:01



във близките 20 милиарда светлинни години вслената си изглежда подозрително плоска.



Тема МНОГО СИ ЛАКОНИЧЕНнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (член)
Публикувано20.01.03 12:28



Здравей Зейфод ( днес май си казахме вече здравей) ,
Ама много си лаконичен бе човек , не ни даваш никакъв шанс с тоя твой лаконизъм..Ми ние така даже не можем да ти противоречим . И къде тогава отива спорта , къде остава борбата :)
Плоска както ти се изразяваш "във близките 20 милиарда светлинни години вслената си изглежда подозрително плоска."
Плоска значи , ами там в края на полскоста там какво ? Аз не мога даже като абстракция да си го представя , ами като реалност ?
Голям взрив , начало , сътворение ... дрън дрън , това не работи ..
Сътворението на един причинно следствен свят без първопричина е най голямата нелепост която човечеството е могло да измисли през цялото си съществуване , тук и скапаните идеи за произволни (безпричинни ) процеси не помагат..Всичко отива на "изуй гащи" :)
Аз няколкократно подхвърлях идеята за затворена вселена по отношение на пространство временните и параметри .Защо не се включвате . Нямал съм формули . Ми нямам , от къде да ти ги взема бе човек . Мен ме няма по формулите , слаб съм там и си го признавам . Ама вие можете , ми поппробвайте , може пък и да ги изцедите тези формули от един такъв модел. Ей я действителноста , около нас е , не се налага да ходите далече да я търсите. Па и факти дал господ , науката се задъхва вече от наблюдателни факти . Само дето не можем да ги осмислим непротиворечиво.
Айде че почвам да приличам на rjm дето чака някой друг да му ги забърше дето ги е насрал..:)
доскоро и помагайте , тая нива не е само моя, на синца ни е , акции за дялово участие имаме всички , вкючително и най-върлите опоненти защото ни контролират да не се изоулузим :)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: МНОГО СИ ЛАКОНИЧЕНнови [re: Пeтkoв]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 01:37



Добре де, ти търсиш причина за началото на сътворението.

А може ли причина да съществува без време? Времето също е сътворено в началото на сътворението. Какво значи причина преди да е имало време?

Пък и плоскостта няма край. Това май вече го дъвкахме - крайна но безгранична, без граници.



Тема МОЛЯ ТЕ ЗА ПО-ВНИМАТЕЛЕН ПРОЧИТнови [re: geri]  
Автор Пeтkoв (член)
Публикувано21.01.03 03:06



Здравей Гери,
Това което предлагам е по-добро от скапания голям взрив , тая теория за голямия взрив работи до едно място и след това се превръща в паяшка история , абе не е добра..не се вързват нещата.
Сега конкретно на въпросът ти "А може ли причина да съществува без време? Времето също е сътворено в началото на сътворението. Какво значи причина преди да е имало време? "
Ако беше прочел по внимателно щеше да схванеш идеята ми за зацикляне във времето , т.е. кокато края на цикъла се явява начало на същия цикъл.
Да ти го представя така : Нека класическото време се състои от събитията
А1,А2,А3,А4,А5.......Абезкрайност
Такова време има начало и няма край , тук имаме сътворение А1 е събитието на сътворението ,А2 е неговото следствие което е причина за събитието А3 и т.н. Така е при големия взрив Началото на времето трябва да започне преди събитието А1 защото не може да се осъществи събитие извън времето.От друга страна времето не съществува преди събитието А1 така че времето няма как да започне..
Има и един друг вариант времето да е било вечно
-Абезкрайност ,........-А5, -А4, -А3, -А2, -А1 , А1 , А2 ...... Абезкрайност
Тогава възниква ако приемем че се намираме в настоящия миг в етапа на събитието А1 защо на бездната от безкрайно време не и е достигнало нещо та да сме утре а сме едва днес.
Ето какъв модел предполагам като непротиворечив
А3,А1, А2 ,А3
Събитието А3 е следствие на А2 и е причина на А1
и това е.Нарочно избрах само 3 събития за да наблегна на ограниченоста на безкрайното време. Този модел не изисква сътворение. Тук дзен будистите ми подхвърлиха че в будизма това се упоменавало като модел на змията.
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: МОЛЯ ТЕ ЗА ПО-ВНИМАТЕЛЕН ПРОЧИТнови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 08:16



срещу твоя модел има не един а няколко наблюдаеми факта. най основния е разбягването на материята, втория е че изглежда микрочастиците имат rnd в описанието си - тоест вселената е недетерминирана и тогава "последното следствие" няма да стане причина за "първата причина". третото е стремежа на частиците да си изравняват енергиите или нарастването на ентропията - тук не виждам как ще направиш заварка между момента с най-голяма ентропия и този с най-малка.



Тема Re: МОЛЯ ТЕ ЗА ПО-ВНИМАТЕЛЕН ПРОЧИТнови [re: zaphod]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 15:13



Абе майстори, аз вероятно не съм от класата ви, ама що пък да не изръся един може би тъп въпрос:
Защо трябва да търсим време преди събитие или обратно - събитие преди време? Какво е времето? То не е ли просто продължителност на даден процес! Ако е така, то времето "съдържащо се" в процеса се ражда с началото му! А един процес започва, когато има условия за това, т.е. условия, които могат да го породят.

Това че гледаме в колко часа пристига един влак на гарата и правим асоциация между двата процеса - тоя в часовника и тоя на движението на влака си е наш проблем! На практика движението на колелата в часовника и това на влака по релсите са си два независими процеса!


Може би за някой от вас ще е интересно да прочетат нещо на чист български на:

- май и друг път съм го давал този линк тука, но не съм сигурен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.