Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:20 02.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Термодинамиканови  
Автор klapaucius ()
Публикувано05.01.03 04:51



Моите познания в областта стигат до там, че съм чувал за "ентропия"
Все пак останах много възмутен, когато попаднах на следната статия:

http://www.democrit.com/this_news.php?n=38

Това за мен е пълна глупост и сигурно изобщо нямаше да пиша тук, ако
един познат не беше изказал подобно мнение преди време.
И така, имам следното питане:
Вярно ли е, че за изолирани микросистеми е възможно нарушаването на втория принцип на ТД?
Лично аз смятам, че орговорът е НЕ, но ще бъда много щастлив, ако
видя тук мнението на някой по-компетентен, по възможност с малко обяснения към него (-:



Тема Re: Термодинамиканови [re: klapaucius]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано05.01.03 09:43



това ми напомня на един спор който водих наскоро:) колегата ми реши да използва $ff за предаване на определен по-важен сигнал "защото шумовете почти не е възможно да се подредят във ff" аз разбира се му се изсмях:)
работата е там че при системи съставени от малък брой микросистеми не е уместно да се говори за ентропия. така например ако имаме газ в в съд, то е невъзможно той от самосебе си да се събере да речем в лявата половина. но ако този газ е само от 5 молекули, то това ще се случва доста често. добре, каква е границата? няма граница,но може да го сметнем. ако t e средно време за пробег на размера на съда, то всяка частица ще си сменя случайно състоянието 2t пъти в секунда. разглеждаме състоянието на газа като двоично число като всеки бит е 1 ако частицата е в ляво,0 ако е в дясно, то това число ще се сменя средно 2t*n пъти в секунда мисля, защото преходите са асинхронни. значи събирането на всички частици в лявата половина ще се случва 2t*n/2^n пъти в секунда и ще заема средно 2^-n част от общото време. ето ти ентропията в действие. ето как обратимите закони на физиката се превръщат в необратими на макро ниво. между другото не е необходимо частиците да са молекули. звездите в звездните купове също се подчиняват на законите за газовете, а те трудно могат да бъдат наречени малки, нали?
колкото до статията - нищо ново... а какво е брауновото движение(открито още по времето на динозаврите) на частиците? не е ли пак същото "нарушаване на 2рия принцип"? нали там също топлинната енергия се превръща в кинетична енергия на "макрообекта"? е, който иска може да пробва да направи топлинен вечен двигател работещ с чай....

е, досега защитавах 2рия принцип сега смятам малко да го "нападна":)))))
и така, да вземем една вакуумна форто клетка. известно е че тя превръща квантите с енергия над даден праг в най-обикновено конвертируемо електричество. но съгласно закона на планк(за излъчването) дори спектъра на обекти с ниска температура притежава макар и малка, но все пак различна от 0 част над въпросния праг... значи фотоклетката дава макар и много малък, но все пак различен от 0 ток на изхода си? ами ако свържа 10^30 фотоклетки паралелно? :)))))



Тема Re: Термодинамиканови [re: zaphod]  
Автор klapaucius ()
Публикувано06.01.03 00:09



Мнението ти не ме удовлетворява. Мисля, че грешиш.
Доколкото разбирам, ти твърдиш, че е възможна направата на свръхминиатюрен
ВД от 2-ри род (например посредством квантова механика). Нещо повече!
От думите ти излиза, че най-обикновената фотоклетка е такова нещо!
Значи, събирам си 100000000000 такива малки ВД и получавам един истински
голям ВД от 2-ри род?
Не мисля, че е така. Моето мнение е, че ВД от 2-ри род не може да се направи
по НИКАКЪВ начин, дори и на квантово ниво. Жалко, че не мога да съм
100% убеден, поради ограничените ми познания в областта.

Хайде, чакам да ми обясни някой наистина разбиращ!

Стига сте обяснявали на ония шамани за пространството и времето, и стига сте занимавали с "Велики" Откриватели на НОВ КВ МОДЕЛ. Погледнете си
само топ-темите! Скоро ще трябва да се преименувате на "Метафизика и телекинеза" :))
Трябва да вземете пример от Астрономия - там подхождат далеч по-прагматично
и номерата на разни екстрасенси, пришълци от НЛО и псевдоучени-професори при тях
не вървят.



Тема Re: Термодинамиканови [re: klapaucius]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано06.01.03 08:33



не си ме разбрал правилно и аз смятам че НЕ може да се направи такъв двигател. за фотоклетката не знам защо, тук трябва някой друг да отговори, но предполагам че ще се образува потенциална разлика, но ще е точно колкото е разликата между енергиите на ферми за двата метала и ток няма да протече. идеята ми беше да ти кажа че в статията не виждам нищо ново - все едно да кажат че са открили брауновото движение.
за да съм откровен обаче смятам че термодинамиката може да има невалидни зони. да поясня за какво става дума: всеки детерминиран и обратим във времето модел при сложна система се държи привидно недетерминирано и проявява необратимост във времето. фундамента на тази необратимост е статистиката. ако системата не е съставена хаотично от микросистемите, а е наредена то статистиката се опорочава и престава да работи.
айде стига, още ерес по-късно:))))



Тема Re: Термодинамиканови [re: klapaucius]  
Автор mburg (член)
Публикувано10.01.03 14:19



Темата е толкова интересна - а по4ти никакви мнения! като гледам форума е станал пове4е място за ли4ни нападки, отколкото за съществени коментари.

Bulgaria forever


Тема Re: Термодинамиканови [re: klapaucius]  
Автор вAмпиp (тАласъм)
Публикувано10.01.03 16:30



Statijata e napisana diletantski s cel da se zapulni spisanieto i njama nishto tolkova shokirashto. Nikoi ne obrushta vnimanie, che 2 zakon na TD e za zatvorena sistema. Az lichno takava ne sum vijdal. Zatvoreni sistemi sa samo glavite na hora kato ст.н.с. Рангел



Тема Re: Термодинамиканови [re: вAмпиp]  
Автор Well (железният кон)
Публикувано11.01.03 00:25



На микрониво втория принцип не е в сила. И след време ще съществуват интегриращи устройства, извличащи топлина от околната среда, превръщайки я в електричество. Ще има кръговрат на енергията. Това ще е края на войната за нефт ... и на собствениците му. Ще си спомниш това... мисля че ще сме живи тогава.

*


Тема Re: Термодинамиканови [re: Well]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано11.01.03 09:05



мноооого се съмнавам



Тема Re: Термодинамиканови [re: zaphod]  
Автор вAмпиp (тАласъм)
Публикувано13.01.03 11:17



Az sushto



Тема Re: Термодинамиканови [re: вAмпиp]  
Автор Well (железният кон)
Публикувано14.01.03 01:02



Съмнението ражда прогрес.
Увереността ражда грешка или успех.

*



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.