Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 07.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Моля за внимание..темата е интереснанови  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано30.08.01 17:05



Съвсем наскоро с едно приятелче спорихме, по-точно той обясняваше, че всичките реномирани марки очила, дето са с ултравиолетова защита били пълни ментета, демек е все тая дали ще си вземеш от улицата за 5 лв или от Вог за 500лв, по еднакъв начин спирали лъчите. В смисъл, като стигнели твърда повърхност, стъкло, пласмаса и прочие, се изкривявали, отразявали и не ти стигат до очите. Не знам в кои учебници по физика да надникна, но еле е възможно това или пък не е??



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Чepнorлaв]  
Автор вAмпиp (тАласъм)
Публикувано30.08.01 18:58



Ne e vjarno za vsjaka tvurda povurhnost. Stukloto spira UV-luchite, no plastmasata po princip - ne (pone ne vsichki plastmasi). Vajnoto v sluchaja e, che skupite ochila sa po-krasivi i nikoi nemoje da mi gi sravnjava s ochila za 5lv.



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: вAмпиp]  
Автор Well__ (.)
Публикувано30.08.01 21:13



Подценяваме китайците, а ? :)))
А по темата - ментето си е менте. Но много от ментетата са качествени. Проблема е че ти трябва метода "проба - грешка" за да ги откриеш.



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Well__]  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано31.08.01 09:27



Е какво означава проба-грешка?? Да си издухам очите ли докато пробвам??? Вие или не разбрахте или не знаете. Ако е второто, поне си кажете, а не ми развивайте теориики. Интересуваме по какъв начин се разпространяват и пречупват ултравиолетовите лъчи. Изводите и сам мога да си ги направя....



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Чepнorлaв]  
АвторLamer (Нерегистриран)
Публикувано31.08.01 11:57



Обикновенното стъкло не пропуска UV- лъчите, за това не може да направиш загар, седейки си в стаята до прозореца. Така че ако очилата се правеха от обикновенно стъкло UV-то не може да премине и няма причина тъмните очила да скъпи. Може би е по-лесно да ги правят от прозрачна пластмаса, за която не знам как пропуска UV-то. Според мен единственият начин е да си купиш очила от 5 лева и в някоя оптика да им измериш УВ пропускането. Но е добре да е при познат, иначе ще започнат да си хвалят скъпите очила и да критикуват тия от сергиите.



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Чepнorлaв]  
Автор Well__ (.)
Публикувано31.08.01 21:23



Иди в бар с УВ осветление и виж дали пропуска - лесно е. Само дето няма гаранция че е така и в опасния диапазон ... ама е много вероятно де ... демек, нищо не знам и млъквам :)



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Чepнorлaв]  
АвторGolem (Нерегистриран)
Публикувано01.09.01 00:03



Problemat ne e dali propuskat UV, a kolko propuskat UV. Naprimer ako stykloto spira sredno 80% ot vidimata svetlina (zyshtoto e narochno zatymneno) i spira samo 20%naprimer v bliykija ultraviolet (okolo 400 nm), togava si zagazl kofti. Togava mojeyh da gledash nebeto bez da te zaslepjava. No nebeto e naj-jarko na kysite vylni. T.e. ti ne vizhdash nishto, no ochitie ti se pyrjat na 350-450 nm.



Тема Голем..нови [re: Golem]  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано01.09.01 11:52



С теб се знаем от друг форум. Ти като гледам май най-ще ми свършиш работа. Само дето не разбрах много от писанията ти.
Така значи, ние говорим най-вече за пласмаса. От сергия. Дето са по 5лв. Инетересуваме те дали спират УВ лъчите толкова, колкото и тея очила дето са по 500лв. и само много реклама и име имат или онези скъпите наистина имат по-добра защита (освен дизайн да речем).



Тема Добре де [re: Lamer]  
Автор Чepнorлaв (старо куче)
Публикувано01.09.01 11:56



ще си взема прости очила, но къде да отида да им измеря пропускливостта на УВ лъчите? Ако говорите за онези лепенки на Полароид по магазините им... де да знам, но щомс мойте очила в момента то ми работи... те верно са истински, но съм виждал и надписа с просто око. Демек лепенките с времето се прецакват и т.н.



Тема Re: Моля за внимание..темата е интереснанови [re: Чepнorлaв]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано01.09.01 12:25



Доколкото усещам, въпросът те интересува практически. Защо си се притеснил за очите си? Защото по телевизията казват, че без защитни очила до утре със сигурност ще си мъртъв, или защото ще ходиш някъде, където очакваш повишено UV излъчване?

Ако ходиш само из града, просто забрави за "проблема" - проблем просто няма. Нашите очи спокойно могат да издържат на нормалното слънчево греене. (Е, освен ако страдаш от някаква свръхчувствителност, но това е проблем за очния лекар.)

Опасност има в по-специални случаи, напр. високо в планината, особено в мъгла, която поглъща повече видимата светлина, отколкото UV. Тогава зениците се отварят и може да настъпи изгаряне на ретината, което е много мъчително. Моят опит показва, че най-обикновени стъклени очила (каквито нося постоянно) предпазват достатъчно поне до 3000 м височина във всякакви условия: слънце, сняг, мъгла и пр. За пластмасите нищо не мога да кажа. Така че - купи се нещо евтино и красиво, но от стъкло и бъди спокоен!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.