Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:26 19.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Perl
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Danni ot forma  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано26.05.03 08:06



Zdraveite,sega zapo4vam da se zanimavam s tva 4udo Perl i po-to4no sas CGI.Pro4etoh edna kniga "Perl & CGI" i se opitah da napravq probno edna forma kato.Si4ko to4no oba4e kakto sa obqsnili v knigata ne6to ne se polu4ava.Primerno vav formata imam value="name" vav skripta ako iskam da napravq print i izvikam promenlivata primerno taka:
$name = $formdata {name};
print "$name";
ni6to ne izliza.V samata kniga ima primerena gotova podprograma,koqto obrabotva vhodnite danni i posle vseki detail se izvikva taka :
$scalar = $formdata {SOME}.
Probvah imeto v skobite po nai-razli4ni na4ini i pak ne stava {'name'};{`name`}...
Ta stiga sym pisal pove4e nadqvam se 4e nqkoi 6te razbere i 6te me svetne za6toto ne znam kade ve4e da tyrsq greshkata,a moje i az ne6to da ne sym razbral .
see ya



Тема Re: Danni ot formaнови [re: new]  
Автор Yankoff (ъанкофф.)
Публикувано26.05.03 13:19



Ako knigata e edna kafqva s zelen golqm nadpis napravo q hvarlqi
po-glupava kniga ne sam sreshtal
iztegli si na O'reilly documentaciqta. ima q po free bg servers

ta tova koeto iskash se pravi taka
primerno imash forma <input type="hidden" name="myform" value="alabala" />
tova sled submita prashta kam servera slednoto:
URL/?myform=alabala
s perl/cgi go prihvashtash taka:

use CGI; #includvash si CGI modula
$cgi = new CGI; #suzdavash nov obekt

$foo=$cgi->param('myform');
#sega $foo sudurja alabala

nadqvam se e dostatuchno

__________________________



Тема Re: Danni ot formaнови [re: Yankoff]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 07:47



Qvno naistina trqbva da q hvyrlq .Tova koeto sym 4el tam nqma absoliutno ni6to obshto s tova koeto si mi pokazal.Malko trudno se opravqm s english-a ina4e imam mnogo na pc-to kakvi li ne Camel book,Lama book i etc. ama iskam kato za na4alo da go 4eta na BG za da shvana smisyl prei da se my4a da go prevejdam.
10x za otziva



Тема Re: Danni ot formaнови [re: new]  
Авторking (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 04:55



Pi4,ne znam ot kakwa kniga 4etesh brat, ama t'wa za mene nqma nik'w smisal.
Wij pak da ne e nesto drugo 4e t'wa does not make sense( to me)

Ako e $name=formdata{$name};
zna4i wikat nekakaw subrotine

ako e $name=$formdata->{name};

zna4i parwo gi hakat w nekakaw hash reference
moje bi kato

foreach my $key (keys( %$formdata)) {
$formdata->{$key}=param("$key");
}
ama t'wa ne e mnogo za na4inaesti
kakto kaza kolegata ragai
my $foo=param("k'woto e tam");
ako ne znaesh k'wo idva prez CGI->pishi my @names=param();
i gas prex array-q gi lapash.
T'wa e.



Тема Re: Danni ot formaнови [re: king]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано03.06.03 12:33



Dоbre de kajete mi kakvo ozna4ava tova foo,s koeto vinagi davate primer?Komanda li e ili samo za primer se izpolzva?
I ako ne stavam prekaleno nahalen da mi napishete kak da vzeme primerno to4no tezi danni ot tazi primerna forma:
<form action=URL method=post>
<input type=textarea name=ime value="">
<input type=radio name=abv value=abv1>
<input type=radio name=abv value=abv2>

Tova e primera i shte sym vi mnogo blagodaren da mi napishete to4no kak trqbva da izvle4a posle ot vhoda na skripta tezi danni koito sa prateni s formata.
10x predvaritelno na vsi4ki koito imat nervi za lamershtini



Тема Re: Danni ot formaнови [re: new]  
Автор Yankoff (ъанкофф.)
Публикувано04.06.03 07:27



Parviq vapros ti e dosta interesen . Do sega nikoi mai ne go e zadaval. Tova e kato "Hello World", prevurnalo se v neshto kato simvol i se izpolzva v pochti vseki primer. Eto kakvo dava edin rechnik po vaprosa:
A sample name for absolutely anything, especially programs and files (especially {scratch files}). First on the standard list of {metasyntactic variables} used in {syntax} examples.

Za vtoriq vapros:

use CGI;
$textarea=$cgi->param('textarea'); #$textarea stava "kakvoto vavedesh"
$abv=$cgi->param('abv'); #$abv stava "abv1" ili "abv2" v zavisimost ot tova koi radio button si izbral

mislq che go kazah v predniq mi post

__________________________

Редактирано от Yankoff на 04.06.03 07:29.



Тема Re: Danni ot formaнови [re: new]  
Авторkalchev (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 09:43



Значи не разбрах дали преди да търсиш $name = $formdata {name}; си извикал &Parse_Form или както там се казва подпрограмата за разделяне на данните от формата. В книгата тази подпрограма е в отделен фаил които трябва да извикаш с require 'subparserorm.lib';и разбира се файла да е в същата директория...Иначе примерите в книгата си работят, но е писана за малко стар стил на писане на Перл, не са разгледани модули, референции и т.н.
http://kalchev.hit.bg/



Тема Re: Danni ot formaнови [re: Yankoff]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 11:10



Mersi.Az tova predishnoto go probvah ama ne6to ne stana,oba4e uspqh da gi izkaram po drug na4in,koito e dosta po-slojen ot tozi,koito si pokazal tuk .Dove4era shte probvam i tova koeto si mi otgovoril za primera.A bi li mi kazal za tozi modul CGI kade da pro4eta ne6to za nego za6toto kakto se seshtash ne sym mnogo v 4as :)).Ne znaeh 4e moje da mi spesti tolkova pisane .
10x za pomoshta



Тема Re: Danni ot formaнови [re: kalchev]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 11:14



Da napisah go (toest izvikah faila subparseform.lib) no qvno ot bezkraino dylgite redove ne6to sym propusnal.A i ne mislish li 4e za novak kato men tazi podprograma za azdelqne ne e prekaleeeno slojna?A uj tazi kniga e za na4inaeshti.Bahti.Oba4e kato q posakratih malko i vze 4e stana .Usetih 4e e star stil zashtoto tam nikade ne sa pokazani takiva moduli kato CGI,koito iskam da razu4a 4e ne 6ta da pisha pak teq redove po 2 ekrana :)))Ina4e knigata kato za pomoshtno sredstvo pomaga.



Тема Re: Danni ot formaнови [re: Yankoff]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 10:02



Ami ni6to ne stava v kraina smetka s tova koeto mi pokaza 4etoh vav error_log na Apacheto i mi pishe 4e ima nekav problem s tova param ama ne zapomnih to4no kvo beshe.Svalih si ot www.perldoc.com documentaciq za CGI mod,ama kato zapo4nah da go 4eta i sa gipsirah, ta to nqma nishto obshto s tova koeto do sega sym 4el.Sega napylno se obyrkah i se 4udq ot kade da go zahvana xaxaxaxaxa.
10x vse pak




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.