Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 26.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема проблем с матричен печат Fast Report  
Авторnmm (Нерегистриран)
Публикувано17.06.09 09:43



Здравйте,
ползвам fast report, по специално TfrxDMPPage за печат на матричен притер, всичко работи идеално, само че много малки букви на кирилица не излизат коректно - например "т" илиза нещо като "Г", "х" - нещо като "а"(ама не е "а"). Ако са uppercase няма проблем. Дадоха ми съвет да инсталирам едни 2 шрифта във windows (xp) VGAOEM.FON и 8514OEM.FON но не помогна.
Някой някаква идея?
Предварително благодаря!





Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: nmm]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано17.06.09 10:14



Това е заради шрифта на принтера. Той е от някакъв друг code page (може би

), а ти му подаваш текста вероятно в . Направи си един тест с тоя принтер - разпечатай си една ASCII таблица и виж кои символи на кои кодове отговарят, след което в програмата ти можеш да си го прекодираш по подходящ начин. Другия вариант е да потърсиш за тоя принтер дали не може да му се сменя code page-а и/или шрифта. Ако не можеш да се оправиш - кажи. Ще се разровя из архивите си от преди ХХ години Имаше някакъв начин да се зареждат такива неща в принтера програмно, но ще работи само на определени марки принтери (има няколко стандарта). Ние бяхме правили нещо за Epson-ите и това работеше май на доста принтери.

Linux isn't free, it's worthless.




Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: andrew_nikoloff]  
Авторnmm (Нерегистриран)
Публикувано17.06.09 20:11



Мисля да анправя всичко UPPERCASE и да не се занимавам повече, случая е единичен към момента. Но проблема съм го виждал и на друг принтер, та си мисля че проблема е по скоро с ОЕМ конверта на FR.



Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: nmm]  
Автор NDeu (динозавър)
Публикувано18.06.09 08:49



Както andrew_nikoloff ти е писал, това е заради шрифта на принтера. (По-точно чарсета)
Матричните принтери могат да работят с различни чарсети.
Избирането на съответния чарсет при различните модели става по различен начин. Виж документацията на принтера. Някои са придружени с дискета в която има програмка за смяна на параметрите. При други настройването става, като при включването на принтера се държи натиснат някой от бутоните (Paper eject, OnLine, Font, Line, Page, Tear Off e.t.c.)
Трябва да видиш с кой кирилски чарсет работи добре. Може да се наложи да избереш някой Руски.

Редактирано от NDeu на 18.06.09 08:51.



Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: NDeu]  
Авторnmm (Нерегистриран)
Публикувано18.06.09 23:45



Благодаря на теб и на Николов. Проблема е че принтера се ползва и от друга програма и не ми се ще да го "разбъзиквам". Би трябвало да има функция която да "превежда" към този чарсет, засега обаче не ми е попаднала, а не ми се претокрива топлата вода.





Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: nmm]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано19.06.09 09:30



Е нали точно това ти предложих по-горе


Отпечатай си една ASCII таблица (т.е. отпечатваш числата от 32 до 255 като текст и до тях отпечатваш съответния ASCII код). Виждаш на кои ASCII кодове какво ти отговаря и си я написваш сам функцията за прекодиране. По принтера нищо не пипаш.

Linux isn't free, it's worthless.




Тема Re: проблем с матричен печат Fast Reportнови [re: nmm]  
Авторpechenia (Нерегистриран)
Публикувано19.06.09 10:57



Виж тук за малко повече инфо - http://whitefiles.org/b1_s/1_free_guides/fg2cd/pgs/c03c.htm.
Можеш да се пробваш да настройваш (и възстановяш) нещата програмно с Eсц команди ако не печатате едновременно.
Бих писал и повече, но кирливия дир ми затри първия пост и вече ме мързи...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.