Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:52 18.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Firebird 2.x.x Table Question ...  
Автор Vermax (киликанзер)
Публикувано25.05.09 22:05



В момента съм в етап на проектиране на база данни и имам чуденка.
Според предварителни изчисления в една табличка с няколко поленца ще се вкарват доста данни. Таблицата ще съхранява няколко текстови (максимум 255 символа) полета и 1-2 integer i 1 bigint. Няма да има никакви блоб или по-големи полета. Значи таблицата средно на година ще съхранява около 1 000 000 записа. Някой има ли база на firebird с таблица с подобно натоварване. Главно ме интересува как сървъра за управление на базата данни се справя и имали някакви проблеми?



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Vermax]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано25.05.09 22:48



От колко потребителя ще се ползва едновременно и колко ще е максималната големина на базата?

чети и дишай по-леко



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Pechenia]  
Автор Vermax (киликанзер)
Публикувано25.05.09 23:25



Средно около 30 човека във всеки един момент от време. Като може да достигнат до 50 на кратки периоди от време.

Големина?

По груби изчисления между 500 МБ и 1 ГБ на година. Ама по много груби изчисления до тук. В по-детайлни малко по-натам ще мога да кажа.

Като таблици - не мога да кажа колко точно все още. Но доста от бизнес логиката ще бъде в нея (вю-та, тригери, процедури, домейни, външни функции).
А и друго: Ще работи по Виндовс и ще се ползват потребителите от активната директория (представено в FB 2.1 и нагоре).

Редактирано от Vermax на 25.05.09 23:26.



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Vermax]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано26.05.09 15:32



Аз имам приложение с около 11-12 милиона записа в една таблица, натрупани за около 2 години. Големината й е малко под 2 гигабата, при около 2.7 за цялата база. Не съм имал съществени проблеми, но при мен положението е малко по-особено, в смисъл, че юзерите са много, но основно четат, докато писането в базата е рядко. И като цяло за твоята ситуация (Windows & AD) повече ми харесва идеята с MS SQL Server. Просто FB-то малко ме плаши при тия мащаби.

Linux isn't free, it's worthless.




Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Vermax]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано26.05.09 21:01



Аз имам лош опит с Firebird 1.5 относно големи бази. Този сървър е подходящ за сравнително слаби натоварвания като писане (имам предвид като брой заявки за писане за определен период).
За средна база като твоята подходящи са SQL Server, MySQL или PostGre. На твое място бих заложил на SQL Server Express, като до година-две бих заделил пари за да се вземе платената версия на SQL-а - мисля че струваше под 1000 долара, но има чудесен инструментариум за поддръжка.

чети и дишай по-леко



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Pechenia]  
Автор Vermax (киликанзер)
Публикувано26.05.09 23:16



Ясно накъде отиват работите. Имах някакви съмнения, затова и попитах :)
Благодаря на всички отговорили.



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Pechenia]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано27.05.09 02:29



FYI: Под $1000 е Standard Edition-а без нито един CAL, а CAL-овете са по $200 парчето -- на него му трябват 30 :-))

Но явно добър sales имат MS след като не изглеждат особено скъпи на пръв поглед.



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: wqw]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано27.05.09 16:43



Да не вземеш да ме възприемеш като продавач


http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/pricing.aspx
Специално за теб е добре да цъкнеш линка Licensing Overview.

чети и дишай по-леко

Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: Pechenia]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано28.05.09 00:50



Няма какво да дишам, днеска купих сървър за ~2000 лв. и 10 CAL за ~3000 лв. от polycomp за едни клиенти, така че ако ще лицензира 30 потребителя по-изгодно е да купи per processor лиценз вместо да дава 11 бона.



Тема Re: Firebird 2.x.x Table Question ...нови [re: wqw]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано28.05.09 09:00



Точно това имах предвид. Маркетинга и на Oracle е подобен - пускат безплатна версия с ограничения в конекциите и размера на базата, то почваш да печелиш и в един момент се усещаш че ти е тясно

И хоп, ето следващия клиент.
Огромния плюс в случая че нямаш миграция, която е кошмар и за разработчика, и за клиента.

чети и дишай по-леко


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.