Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Delphi for mobiles  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.09.07 19:39



Има ли някоя версия на Делфи, която да поддържа праване на приложения за мобилни устойства като PDA, smarthones и т.н. ? Доколкото знам VisualStudito го прави и е жалко, ако в Делфи са толкова изостанали ... Имам много десетки програми, които съм правил на Делфи и би ми било удобно да ги имам и на мобилното ми у-во. Идеи?



Тема Re: Delphi for mobilesнови [re: Mиpo]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано10.09.07 11:01



Има разни пинизи да накараш делфито да компилира за .NET Compact Framework. Виж като за начало

, пък из гугъла има още много



Тема Re: Delphi for mobilesнови [re: Mиpo]  
АвторЙopдaн (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 18:26



Това, че имаш програми за Делфи, предполагам за Windows, не означава, че само с едно прекомпилиране ще тръгнат под мобилни устойства.
Аз съм си направил за лична употреба 2 малки програми, които наистина ми трябват, за J2ME и ми вършат работа.



Тема Re: Delphi for mobilesнови [re: andrew_nikoloff]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.09.07 22:34



Благодаря, Андрю

. Нямам подръка лицензирано Делфи 2005 за да сваля въпросното preview. Обаче, поразгледах подробно въпроса из Google и нещата не ми се струват много розови (извън това preview). Въобще всички съвети се въртят около него, но след 2005, защо то не е интегрирано в Делфи 2006 и Делфи 2007? Още повече, че в него има едва Framework 1.1.

В крайна сметка, инсталирах Visual Studio 2005 и там нещата са безкрайно по-прости.

Обаче PDAто на жена ми е ПАЛМ и се роди нов проблем, да правя същите неща и за Палм ОС...



Тема Re: Delphi for mobilesнови [re: Йopдaн]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.09.07 22:55



Това е ясно, но идеята ми беше да не преписвам на нов език много код. В крайна сметка си дадох сметка, че за мобилното ми устройство не е нужно да се пише много код. Става въпрос за един многоезичен речник, който си бях направил за настолния компютър "източвайки" думи от всякакви речници (за това бях писал преди 2 години тук в клуба) и искам цялата тази база данни да я качи на моя Glofiish X500+. В крайна сметка "тънките" неща по източването на думите ги правя на Делфи, а след това изобразяването на базата данни в няколко Comboboxa, едно Memo и няколко бутона би трябвало да са лесна работа на всеки език (надявам се че не би трябвало да има проблеми на Visual Studito след като видях че принципно там работят нещата).

Интересното е, че на тези ПДАта няма вградена възможност за писане на кирилица (а е под WM6). Та не знам, ти как се справяш с това? Струва ми се че не е сложно да се направи една виртуална клавитура на кирилица. Така или иначе на нея няма да пиша романи.

Да имаш идея за прост и лесен компилатор за Палм? Предпочитани езици на високо ниво са ми Delphi или Visuаl Basic.



Тема Delphi & .NETнови [re: Mиpo]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано14.09.07 09:49



Личното ми мнение е, че .NET за Delphi си е чиста кръпка - просто маркетинг, защото .NET е нещо модерно. Големият проблем на Delphi като цяло е, че в някои отношения е безумно изостанало от съперниците си (разбирай Visual Studio, защото пак според скромното ми мнение просто други няма). Ако щеш вземи в предвид поддръжката на unicode. Другото нещо е .NET. Ако ще пиша на VCL.NET - ами по-добре направо да си пиша на Visual Studio. Разработката на софтуер за мобилни устройства, както вече забеляза, също е голяма дупка във възможностите на Delphi. Вярно, то си има своите силни страни - аз все още за 90% от проектите си предпочитам Delphi пред Visual Studio, дори по-голямата част от тях са на Delphi 5, но... Но като върл фен някакси се чувствам пренебрегнат от служителите на Borland

Като гледам roadmap-а тая едни скромни надеждички и чакам с нетърпение новите версии, но май няма да е много скоро "светлото бъдеще"...



Тема Re: Delphi & .NETнови [re: andrew_nikoloff]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано14.09.07 10:14



Лошото е, че в Борланд се съсредоточиха в предлагането на цялостни услуги по разработката и внедряването на софтуер "до ключ" за големи корпоративни клиенти и директно казаха на обикновените разработчици Д-Г-Д. От основен продукт навремето, днес Delphi се е преврнало в забутана среда, събираща прах някъде по рафтовете на сайтовете им, наред с други изостанали или fashion екзотики, част от многото опции в раздела IDE. Но живота продължава :) И аз блъскам почти всичко на 5-цата - зарежда за няколко секунди, бърза и стабилна е и все ощи върши чудесна работа.

Mixy


Тема Code Gearнови [re: Mixy]  
Автор andrew_nikoloff (bugbuster)
Публикувано14.09.07 11:34



Ами да, напълно съм съгласен с теб, че дълго време ни бяха зае....ли от Borland, ама сега се надявам да се попроменят нещата. Ако си чел какво пише на сайта: We're CodeGear. You might have known us as the Borland Developer Tools Group. Until now. We’re continuing to build the same quality tools that you need to do your job (or advance your personal project) as creatively and efficiently as possible. But now we are 100% free to focus solely on developers. We have our own brand, management team, R&D organization, and global operating infrastructure. Много ми се иска да видя на какво ще прилича това Delphi Tiburon (full unicode VCL), че на мен това ми е болката. То поне е планирано за 2008-ма, а не като на колегата нещата (Development for PDAs and the Compact Framework), дето са ги планирали за "beyond Commodore", т.е. най-рано 2009-та





Тема Re: компилатор за Палм?нови [re: Mиpo]  
Автор naki (Power User)
Публикувано25.09.07 15:50



--> за Basic
---> Друг компилатор за Basic
---> За Pascal/Delphi-like

Иначе - PODS/GODS от PalmSource/Access, но е за C/C++...


Редактирано от naki на 25.09.07 15:56.



Тема Re: Delphi for mobilesнови [re: Mиpo]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано07.10.07 11:37



Специално за клавиатура на кирилица, има много решения в

специализиран сайт. Аз ползвам Resco Keyboard. Ако се разровиш, сигурно ще намериш решение и за палм. Ако държиш да разнообразиш решенията като направиш собствено, то идеята ти с речника е принципно приложима.

Всички гениални неща са измислени от хора, които не са знаели, че са невъзможни.


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.