Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:44 17.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: Pechenia]  
Автор VladoVasilev (новак)
Публикувано30.12.04 08:36



Ако за достъп до базата ползвам IB Components, това ще ми даде ли бързодействие? И ако има по-добър начин за работа с Delphi и FireBird - какъв е той?
Мерси на запознатите :))



Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: VladoVasilev]  
АвторVeso (Нерегистриран)
Публикувано30.12.04 09:20



По мое скромно мнение Paradox e най добрата БД за desktop приложения,
много по бърза от ACCESS и по лесна за използване през Делфи/ВСВ. Ако има недостатък, това е че трябва да инсталираш BDE на всяко PC. Paradox се справя добре и при многопотребителска работа (20-30 user-a мах), но трябва да се спазват някои прости правила - отваряш, пишеш, затваряш БД по най бързия начин - ако работиш с TTable, никакви гридове или др. потребителски глезотии.
За MySQL : Аз лично работя през АДО. Изтегли и инсталирай от сайта www.mysql.com ODBC драйвера. Другият вариант, е да използваш ZEOS компонентите - безплатни - от сайта www.zeoslib.net. В този случай, няма нужда да инсталираш допълнителни драйвери на клиентските PC-та.
Пробвах без особен успех да се вържа с dbExpress компонентите от C++ Builder 6 към MySQL.



Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: VladoVasilev]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано30.12.04 15:56



Понеже се натрупаха въпроси, на които може да се отговори бързо, но не и ясно, е добре да се дадат някои обяснения.
Избора на една база данни зависи от няколко критерия. В повечето случаи те са взаимоизключващи се, затова е добре да се прецени всеки критерий и неговата тежест, за да може да се избере най-добрия вариант.
Критериите (това не са всички, разбира се, само най-важните) са:
- мобилност на приложението. Това означава инсталирането и съответно пренасянето на приложението и неговата база данни да става най-лесно и удобно. Тук безспорен шампион е MS Access - от 2000 нагоре плюс всички по-стари инсталации с офис например са готови за работа. Базата данни в общия случай е един файл, който може да се тръшне в същата директория. Това плюс кадърно написано приложение позволява инсталирането и преноса да става с Copy/Paste
- бързодействие Тук е безсмислено да се спори коя база е по-бърза. Достатъчно е да е достатъчно бърза Огромна част от бързодействието зависи от проектирането на самата база - таблиците, индексите, начина на извличане на данните и прочее. Перфектния вариант е да се направи примерна база, да се изпълни примерна заявка и да се види дали резултата ни влиза в работа. Хубаво е да има възможност за еволюция на базата данни - т.е. тя да може да се пренесе на по-мощна система ако се наложи. Най-тъпото в случая е да се слушат съвети на сляпо - колкото хора се питат, толкова мнения ще се чуят.
Във всеки случай едно е сигурно - еднаква като функционалност база данни може да се проектира от различни хора с драстични разлики в бързодействието. Така че за техническите подробности е добре да се пита.
- сигурност, стабилност и архивиране на данните. Всеки голям сикуел сървър (например Оракъл и Микромекия Сикуел) има достатъчно възможности за сигурна, стабилна многопотребителска работа. Отлична възможност е обаче Firebird - с малко повече майсторлък може да се постигнат впечатляващи резултати. Усвояването на работата с транзакции пък гарантира една почти 100% безпроблемна работа.
- удобство при работа. Тук е важно да можем да проектираме бързо и лесно една база данни, както и да имаме удобен графичен интерфейс с контрол над възможно най-голям брой опции. Чудесни среди за изграждане на бази данни са Access и особенно MS SQL Server, PL/SQL Developer за Oracle, IBExpert за Interbase/Firebird
- интеграция с Delphi тук са важни две неща - да се девелопи с click&play, компонентите да са native, демек да са проектирани специално за тази база - ADO за M$, Direct Oracle Access за Oracle, IB за Interbase/Firebird и т.н.
Ако трябва да се даде някакво обобщение, най-много точки набира Firebird - безплатен, с безплатна и юначна конзола, трениращ полезни умения за работа с бази данни - тригери, транзакции и прочее, с прилична производителност и инструменти за менажиране. Особенно за начинаещи и среднонапреднали програмисти, това е прекрасна алтернатива.
Накрая искам пожелая на хората, дали си труд да ме четат - ЧНГ!

чети и дишай по-леко


Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: Pechenia]  
АвторTTRex (Нерегистриран)
Публикувано03.01.05 13:10



Само ще добавя, че Firebird има версии както client/server, така и embedded, т.е. десктопна СУБД. Преминаването от едното към другото е... а бе много е лесно.



Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: TTRex]  
АвторHeh (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 14:13



Добре де, embeded какво ще рече?
Ако моето приложение ползва дадена база(файл), на клинетското PC трябва ли да се инталира нещо?

Щото съм ползвал някой други разновидности TiniDB и забравих как се казваше вече... :) , та при тях е така. Позлваш си само един файл на клиентското ПС и това е...

А и доста работи съм изчел за FB, ама никъде не намерих как да ползвам embeded функционалността... Та ако можеш да дадеш малко подробности...





Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: Pechenia]  
Автор Reptile (REAPER)
Публикувано05.01.05 10:23



Да не си говорим, че ако си майстор и работиш в КешЪпдейт варинат и управляваш правилно транзакциите Interbase/Firebird не отстъпват на "големите" сървъри, поне докато базата не прехвърли 1 гигабайт. Тогава се наблюдава забавяне на работата, при по тежки заявки(ама кой пречи базата да се разцепи?!?!?). Въпреки, че моите разбирания за добро проектиране на една апликация за бази данни са:
1. Базата трябва да е проектирана, така че: ТЕЖКИ ЗАЯВАКИ ДА НЯМА.
2. Апликацията трябва да е проектирана така че: ПОТРЕБИТЕЛЯ ДА ПОЛУЧАВА ОБОЗРИМ БРОЙ РЕДОВЕ ОТ БАЗАТА, не 5000 например т.е при едно отваряне на екран да вижда не повече от няколкостотин реда. Всичко останало наричам ЛОШО ПРОЕКТИРАНЕ.
3. Големите обеми от данни минават във УърХаус, като оставят възможност за относително МАЛКА и бърза ОПЕРАТИВНА база данни, която е в "текущо ползване".
Иначе казано за средно статистичексо българско предприятие Interbase/Firebird - вършат перфектна работа, като в Interbase 7 има доста подобрения(но е платен). Много специалисти казват, че големия проблем на Interbase/Firebird са вютата. Аз отговарям:вютата са ЗАБРАНЕНИ за използване похвати за добрия ПРОЕКТАНТ ***.
СЪС ЗДРАВЕ

Редактирано от Pechenia на 06.01.05 18:11.



Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: Reptile]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано05.01.05 13:09



Общо взето поддържам изказаното по-горе мнение с няколко добавки. IB/FB е чудесна база за малки до средни проекти, която е супер лесна за инсталиране и поддръжка. Дет' се вика "пали от раз" . Но според мен не толкова обема на данните, колкото броя потребители е критичния за системата, що се отнася до IB/FB. Ако се навържат повече потребители (над 50-60 едновременни конекции), работата започва да става доста трудна, дори и при добре проектирана структура на базата и логиката. Основния проблем е, че IB/FB е ориентирана към десктоп сървъри от нисък клас и просто не може да ползва системните ресурси на голям сървър, независимо, че ги има. Едва в последната версия на IB7 се появяват някакви оптимизации за мултипроцесорна (SMP и/или HT) поддръжка. Но както казах, това не е проблем за едно средно предприятие или фирма у нас, където персонала рядко надхвърля 50 човека, а от тях цъкащите на компютри са не повече от 10% .

Mixy


Тема Embededнови [re: Heh]  
Автор andrew_nikoloff (aka бах ма'а му)
Публикувано06.01.05 08:35



Embeded версията представлява същият сървърски енджин набутан в клиентската библиотека (gds32.dll или fbclient.dll), така че се имитира клиентска инсталация, а вместо да се прави отдалечена връзка към сървъра това става директно на място.
Към Embeded можеш да се вържеш без парола, защото isc4.gdb/security.fdb така или иначе изобщо го няма, но се спазват правата на юзера, с който си се логнал в базата.
Използвайки Embeded можеш да се вържеш само локално, т.е. C:\SomeDir\SomeDB.fdb и не можеш да ползваш TCP/IP и т.н. дори и localhost или 127.0.0.1.


ПП Забравих още нещо важно. Към Embeded можеш да направиш само 1 кънекция. Ако приложението ти изисква повече, например имаш пулинг или пък просто ползваш повече връзки трябва да използваш сървърската версия.

Редактирано от andrew_nikoloff на 06.01.05 08:38.



Тема Re: И аз да попитам...:)нови [re: Reptile]  
АвторThe Engineer (Нерегистриран)
Публикувано06.01.05 16:40



Глупако думата е ИНЖЕНЕР. А ти си ***

Редактирано от Pechenia на 06.01.05 18:10.



Тема Re: И аз да попитам...:) [re: Reptile]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано06.01.05 18:14



С оглед на прагматичния стил във форума се наложи да редактирам мнението на The Engeneer, съответно за да има справедливост, редактирах и вашето.
Приемете моите извинения, аз ужасно ненавиждам подобна дейност.

чети и дишай по-леко



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.