Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:10 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема AEnglish Dictionary Linux port  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано30.05.03 23:52



Naskoro poluchih mail ot fen za eventualna versiq na AEnglish Dictionary (

) za Linux. Tui kato sum poluchaval i predi takiva pisma reshih, che e redno da probvam da napravq neshto po vurposa.

Az ne se zanimavam s Linux, a i ne smqtam da pochvam (pone v skoro vreme). Zatova se nadqvah, ako nqkoi ot vas se e zanimaval s Kylix, ima jelanie i svobodno vreme, da port-ne programata za Linux.

Do kolkoto znam ima edin eng-bul rechnik (KBE Dict), koito e pisan na C. E, shte zashtitim li chesta na Borland ili da .

Neznam obache dali nqma da e trudno ili napravo nevuzmojno. Kato sum go pisal ne sum mislil za poddrujka na Linux i neznam dali raznite mu funkcii kato Skin-ove i neznam oshte kakvo (API calls) nqma da prevurnat ideqta v transcedentna (dano sum nacelil dumata :-).

E kakvo shte kajete?

PS Izvinqvaite za latinicata, no klaviaturata v tazi zalata e kato obrabotvana sus shkurka i nishto ne se vijda

by Waz Gaa


Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: Waz Gaa]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано31.05.03 14:03



Защо първо не пробваш да направиш поддръжка на CLX (едновременно с VCL)?
Така поне откъм визуализация ще имаш по-малко проблеми.
А по отношение на разните файлови операции и други такива ако ползваш само VCL функциите също ще си почти готов.
Знам че гониш производителност при работата с речника и затова ползваш file mapping (доколкото си спомням от една тема във форума), но може да направиш и 100% VCL вариант.
Все пак Delphi има условна компилация и нещета не изглеждат невъзможни.

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!

Редактирано от ess на 31.05.03 14:09.



Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: ess]  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано31.05.03 15:49



File Mapping sux. Tova tupoto, kato si chetesh nqkakvi danni, ti uvelichava postoqnno pametta na programata. De da znam sigurno samo si gi cache-ira i misli da si q osvobodi v sluchai na nujda, no ne izglejda izobshto dobre prez Task Manager-a. Kato napravish edno minavane prez celiq rechnik (Phrase search) i hop programata ti s 6MB poveche zaeta pamet. Zatova sega si polzvam FileStream, burzinata e sushtata, bez da pravi gluposti...

> Защо първо не пробваш да направиш поддръжка на CLX (едновременно с VCL)?

Какво имаш предвид. Да си държа две версии, една с VCL и една с CLX ? Нали, за да ползваш CLX трябва и проекта да ти е такъв. Значи трябват два отделни проекта. Защо тогава пишеш "едновременно" ?

by Waz Gaa



Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: Waz Gaa]  
Автор PhantomASМодератор (няма)
Публикувано31.05.03 16:04



Кажи какви външни (допълнителни) модули използваш - извън стандартните -за да ти кажем дали ще стане някога ;-)))
Другия вариант е да напишеш ядрото отделно - и да използваш различна визуализация в двата варианта, като тази за Kylix определено ще е малко по "дървена".

---
Е т'ва е живот!


Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: PhantomAS]  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано31.05.03 16:23



Main.pas ползва :

Windows, Messages, SysUtils, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls, ExtCtrls, Buttons, Menus, inifiles, ImgList,
ComCtrls, MMSystem, ClipBrd, DateUtils, ToolWin, ShellApi,
AppEvnts, StrUtils, RichEdit, HintShadow, RETools,
ADicU, AFocusU, AThemeU, AUtils, ASelSpy, ConstU, CoolTrayIcon,
APanel;

Бая боза се е насъбрала. Има и някои мои модули. Незнам дали ASelSpy модула, който ползва :

Windows, Messages, SysUtils, SHDocVw, ComObj, ActiveX, MSHTML, StrUtils;

няма да пречи.

То и с RichEdit май ще има проблем. Под Линукс май няма точно такъв контрол

Е, какво, значи ще е доста трудно да стане ? Направо да се отказвам ?

Явно още от начало е добре да се помисли за съвместимост. Това с ядрото и отделните визуализации ми звучи добре. Линукс има ли DLL-и, каква е системата там ?

by Waz Gaa



Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: Waz Gaa]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано31.05.03 18:17



Мдааа. Изглежда доста работа. Наистина е по-добре едно приложение да се почне още от самото начало като много-платформено ако има такава идея.

Не знам дали в Linux има нещо като RichEdit, но както казва PhantomAS (и това което аз имах предвид), можеш да направиш едно ядро на речника (база данни, функции за търсене и т.н.) което да е 100% преносимо (е в термините Delphi/Kylix). Отделно си правиш визуализацията. Можеш дори (ако имаш желание и най-важното време) да я напишеш отново - 100% ще стане по-добре, като този път непрекъснато ще гледаш за съвместимост.

Това което ми хрумна преди, беше да си направиш нещо от сорта:


type
{$IFDEF KYLIX}
TAForm = TQtForm; {- не знам дали така се казва...но важен е приниципа }
TAButton = TQtButton;
{$ELSE}
TAForm = TForm;
TAButton = TButton;
{$ENDIF}

След това можеш да си правиш формите, бутоните и т.н. на ръка. Тромаво е, няма да е толкова лъскав интерфейса, но ще работи.
А може да има и готови компоненти за UI, които да хем да ти дават шарен интерфейс, хем да работят без да пипаш формите на Delphi и Kylix.

Аз лично ако имах време, бих се захванал с такова нещо - по този начин хем се понаучава Kylix, хем Linux...

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!

Тема забрави ...нови [re: ess]  
Автор PhantomASМодератор (няма)
Публикувано31.05.03 23:05



като гледам няма шанс - или ако стане ще прилича може би на онова което си го има ;-)))
А колкото до Линукс-а просто библиотеките са различни иначе компоннтите са с еднакви имена.До колкото ги има ;-)
А RichEdit - това си е MS компонента, а не знам дали има независима такава за линукс.

---
Е т'ва е живот!


Тема Re: AEnglish Dictionary Linux portнови [re: Waz Gaa]  
Автор Rincewind (Wizzard)
Публикувано01.06.03 12:54



RichEdit няма, но има компонент който визуализира RichEdit content. Предполагам, че това би било достатъчно.
Обаче ще имаш проблеми с доста неща. Сигурно на десетки места си използвал WinAPI-то. Например:
лепенето за ръба на екрана, tray иконата, key capture-а, връзката със всякакви IE-та и т.н.
Бе много има да се сменя. По-добре се откажи.

Go on, prove me wrong. Destroy the fabric of the universe. See if I care.


Тема Още един въпрос (за ядрото)нови [re: Waz Gaa]  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано02.06.03 18:05



А това с ядрото как може евентуално да стане? Ще трябва да си ползвам Delphi модули нали, защото не може да стане с DLL.

Как стоят нещата с ActiveX? Има ли някаква система за поддържане на модуларност на програмата, обща за ОС? И например да си компилирам ядрото на такива модули, а интерфейса (и евентуално други части на програмата) да си ползва специфични за ОС APIs?

Май станаха много въпросите Надявам се някой да може да помогне, че имам още няколко проекта и бих искал да не ги орязвам само до Windows.

by Waz Gaa



Тема Re: Още един въпрос (за ядрото)нови [re: Waz Gaa]  
Автор PhantomASМодератор (няма)
Публикувано02.06.03 20:27



Доста съм го мислил - ама хем да запазиш красотата и едновременно с това и функционалността - не става. Трябват компормиси.
А за ползването на библиотеки - ами компилираш си класовете в bpl - май има поддръжка под Kylix ? Чесно казано не знам - но той си е вътрешен формат на Borland така че що да не работи ?

---
Е т'ва е живот!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.