Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:48 21.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема задачи за делфинови  
Автор gali (много ядосана)
Публикувано06.10.02 21:16



Тази година ми се налага да преподавам делфи - веднъж да въведат нещо хубаво в бг училище, и то пак наполовина. необходим ми е сборник задачи за делфи. отделни задачк, които се дават на упрежнения в спрециалностите с информатика също са добре дошли.
благодаря много

Преди да направиш нещо, преброй до 20. усмихвай се по-често от другите


Тема Ужаааааааснови [re: gali]  
Автор PhantomASМодератор (стар ерген®)
Публикувано07.10.02 09:51



- защо ли ????
Ами пробвай да си отговориш - както и другите асистенти/доценти и всякви ...енти преподаващи в МЕИ / СУ/ ПУ и други подобни !?!

Винаги съм смятал, че в подобни заведения, и подобни предмети/курсове трябва да разглеждат предимно алгоритмите за решаване на проблеми - а не конкретната реализация на задача на даден език. Ако решиш да преподаваш Delphi - кликане, създаване на форми - други подобни визуални глупости (според мен) ще загубиш времето - своето и това на студентите. Нищо повече.
А ако искаш да направиш нещо повече - ще трябва да се прибориш с глупавите учебни програми, да намериш интересени материали - за алгоритми и задачи - и да покажеш как може да бъде решен даден проблем. Би било хубаво да се разгледа реализацията не само с Object Pascal - но също така C++ и Java примерно - не подминавайте и другите езици разбира се - просто трябва да се подберат задачи - и реализация на език(хубаво е да става на базата на сравнение между 2 и повече езика) който има най-много предимства(за конкретния случай).
Съзнавам, че това обаче трудно се побира в програмата на един курс/семестър и т.н.т, но ако искаш нещо да остане в главите на тези на които преподаваш - това е единствения начин.

А иначе - задачи можеш да намериш в всяка(почти) книга - след всяка глава - или да измислиш подобни - важното е обаче да имаш програма какво точно да се води в подобен курс. Темата е интересна - и наистина мисля, че тук е мястото и - не за друго, но можеш да получиш може би най-точен отговор за това което питаш, но ако търсиш нещо готово - няма смисъл да коментираме каквото и да било - просто отиди на Славейков или друго място с достатъчен избор на литература - поразгледай - харесай книга - и води по нея.

---
Е т'ва е живот!


Тема Re: задачи за делфинови [re: gali]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано07.10.02 10:11



Щом става дума за Delphi (т.е. все пак Pascal), има една хубава книжка на Н. Вирт:
"Алгоритми + структури от данни = програми".
Там са основните неща, които трябва да се знаят: сортировки, списъци и прочие. Не е важно дали ще научиш, как в Delphi 5 се прави това, а в Delphi 6 онова. Ако човек знае основните алгоритми, владеенето на даден език и среда за разработка, си идват с времето и практиката.
А по отношение на обектно-ориентирания Pascal на Borland за Win32 (т.е. Delphi), можеш да видиш оригиналните ръководства за езика, както и някоя друга книжка. Тези на Марко Канту - "Mastering Delphi" (има ги и на български), хич не са лоши.

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!


Тема Re: задачи за делфинови [re: gali]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано07.10.02 10:36



Идеята е отлична, просто поради две неща:
1) Pascal сам по себе си е създаден като език за обучение
2) Delphi е от най-модерните среди за програмиране въобще
Относно задачите - за Pascal има твърде много литература, и не е нужно да се търси повече. Относно самото Delphi - за мен книгата на Канту е "върхът на сладоледа", въпреки че там нещата не са организирани в типичния вид за учебник: материал - задачи върху него. Затова не е ясно доколко е добър за обучение в класически вид.
Аз нямам педагодическа диплома, но на повечето от нас се е налагало да преподават под една или друга форма. Личното ми мнение е, че най-доброто обучение - т.е. когато не се цели брой часове и т.н. е поставянето на голяма персонална задача, достатъчно интересна за всеки. Смисъла е прост - докато човек търси решение на задачата си, той ще научи каквото му трябва.
Не трябва да се забравя едно твърде просто нещо - как ние самите сме станали малко или много програмисти. Едва ли първо сме станали корифеи на алгоритми, структури от данни и прочее... Всеки от нас първо е пуснал средата, поиграл си е с нея, напаснал я е към личния си вкус, решил е да направи нещо и го е направил...
Лично аз съм ужасен от начина на преподаване на информатиката като наука - компютърната индустрия, заедно със софтуерния бранш се стремят да направят компютъра по-ясен, по-естествен и по-лесен за работа инструмент, докато информатиката има обратната цел - да разглежда абстрактните принципи и да не се вълнува от конкретната платформа, или според един блестящ пример, да представи свирнята на кавал като движение на две звукови вълни във въздушен канал, образуващи звук чрез интерференция на резултатните вълни и формирането на прегради във въздушните канали...
Отлично е да имаш специалист който може да премята като вълшебник алгоритми, структури, методи за сортиране, балансирани и небалансирани и дървета и в същото време да продължава да твори продукти с интерфейс от 70-те. Получава се нещо брилянтно, непродаваемо и в крайна сметка архивно. Тайната на успеха, както във всяка добра рецепта е точната пропорция на съставките. А това е задача на готвача, в случая на педагога.
Разбира се, ние ще помогнем с всичко възможно - например с отговор на всички въпроси, които ще вълнуват бъдещите ни братя по език. Дали в този форум, в друг, специално създаден за целта или в чат канал, няма значение.
Успех!

чети и дишай по-леко


Тема Re: задачи за делфинови [re: Pechenia]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано07.10.02 11:13



И аз си мисля, че не трябва да се учат само алгоритми, структури от данни и прочие. Но все пак тези неща трябва да се знаят, защото Delphi, като среда и framework ти спестява много неща, но основната логика си остава грижа на програмиста. Особенно младите, много обичат да правят лъскави програми (със скинове и прочие глезотии, щото на Delphi стават бързо и лесно - just a click), но не знаят как да намерят най-големия елемент в масив, напр.

Идеята за поставянето на задача, която решавайки, да се научат различни неща, е много добра. Винаги съм смятал, че ученето на език или въобще на програмиране, не трябва да бъде висящо, т.е. на парче - днес този алгоритъм, утре онзи и т.н.
Освен това, когато се направи нещо завършено, дори и най-елементарното, човек се чуства доволен. След всяка следващата решена задача, той е все по-уверен и комбинативен.
Накратко казано: "experience, драги ми Смехурко...".

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!

Редактирано от ess на 07.10.02 11:14.



Тема Re: задачи за делфинови [re: ess]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано07.10.02 11:33



Няма нищо лошо в скиновете и въобще в бляскавия интерфейс. С това се започва. Не познавам човек, който да не е започнал с компютрите с някоя игра например. Естествено е да си купиш кола и първо да се кефиш как дига 100 за 5 секунди, а чак след време да питаш откъде се сипва маслото...
Не всеки човек ще стане програмист, и за всеки е естествено да започне от лесното. Така е построено и самото Delphi - почваш да праскаш контроли на кило и да ги скрепваш с малко код, а после започваш да пишеш юнити, фукнции, собствени компоненти, API-та, дай боже асемблер... Това е ествения начин, и няма нужда да се слага магарето пред каруцата. Всеки знае как се учиш за шофьор например - първо учиш волан, педали, лост и прочее. Когато обаче се учи за програмист, първо ти праскат математиките, сортировките, параметрите, теорията, накрая цръцнат 3 оператора с 10 параметъра и после се чудят как от сто човека един може да напише програма дето да събере две числа... И се чудиш и маеш тия педагози дали са чували "Кой написа нашето А,Б,В, Райно?"

чети и дишай по-леко


Тема Re: задачи за делфинови [re: Pechenia]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано07.10.02 11:43



Не съм съгласен за бляскавия интерфейс. Това е като да си роден цар и цял ден да ядеш печен дивеч и сладкиши, без да знеаш за какво става дума. И после един ден като се наложи да свършиш нещо сам: "мамо, тате, къде сте, тоя компонент нещо не работи!". Всичко с времето си.
А освен това, не съм казал "първо математиките". Нещата трябва да се учат едновременно. И вече си е въпрос на педагогически подход, как да се приложи това, и ако може да се пропусне момента с "10 параметъра".

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!


Тема Re: задачи за делфинови [re: ess]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано07.10.02 12:29



Приятелю, всеки от нас е започнал първо с яденето, а после с ученето... Природен закон. А когато имаш дете, ще разбереш че то наистина се ражда цар - ядене, дрехи и всичко останало му се дава наготово и то само най-доброто. След време започва да учи - първо с картинки, музика, игри и прочее. И чак след време започва буква по буква.
Интересно ми е ти с какво си започнал да учиш. И с какво се е отличавала първата ти програма на Delphi - с интерфейс или с блестящ алгоритъм. Лично моята беше беше с едно Memo поле и два бутона за Save и Load. Демек текстов редактор с два реда код. Или грубо казано 4 компонента - форма, мемо поле и два бутона >> два реда код за Load и Save.
Бих се радвал ако ти си започнал с размита логика или интегрално смятане. Но малко се съмнявам.

чети и дишай по-леко


Тема Re: задачи за делфинови [re: gali]  
Автор SDR (TaskMaster)
Публикувано07.10.02 12:33



Spored mene e napylno wqrno, che programiranto ne uchi warhu zadachi. Samo che az bih dobawil "progresirashti" zadachi. t.e. Zadawsh na decata zadacha - da se naprawi forma koqto da dawa wazmnojnost za wawejdane na takiwa i takiwa danni s takiwa i takiwa wzaimowrazki mejdu kontrolite. Kato q naprawqt im kazwash - ha sega tiq danni da gi zapazwame w fajlowe.... ha tiq fajlowe sega da gi indekisirame.... uff mi to fajlowe malko kriwo q da widm kak sha stane s BDE i t.n. taka se razwiwat ili pone mogat da se razwiwt umeniqta za planirane na koda i modulnostta. Kato pitomcite trqbwa da se ostawqt sami da izwarwqt tranliwiq pat - t.e. ako uspesh da gi nakarash pone 2 pati da prenapishat izcqlo programata "za da e po-udobno kogato izpolzwame..." znachi ima shans! btw kojto ne mu se zaniwa ot druga strana i e w taq paralelka samo shtoto mama i tati taka sa reshili - po dobre izobshto da ne se nasilwa - "to e ili go imash ili go nqmash/ mozak ne se prodawa naliwen" (mozak tuk = merak za programirane)

------------------------------
I got a COMPILER, and I'm not afraid to use it!


Тема Re: задачи за делфинови [re: Pechenia]  
Автор ess (...и бира чадо!)
Публикувано07.10.02 13:38



"Първо с яденето, а после с ученето". Да, така е. За съжаление нямам дете, но от доста време мога да наблюдавам това, че наистина му се дава най-доброто.
Но тука не става дума за учене с картинки и писане на букви и цифри, а за програмиране. Т.е. предполага се, че учещият има основа, която му позволява да усвои неща като алгоритъм, структурно програмиране и т.н.
Както родителя учи малкото дете да пише буквата "а" със ченгелче, като чадър, така и преподавателя трябва да намери начин да предаде "сухата" теория, задавайки на пръв поглед леки задачи, които с течение на времето ще обхващат все повече проблеми.
Пак казвам: нещата трябва да се правят едновременно, не парче, по парче. Постоянно трябва да се изисква да се спазват някои основни елементи като стил, структурност, коментари дори.
Мене поне така са ме учили. А не още от самото начало да се възприеме идеята:
"Ама нали това работи!". И после, "copy-paste" до полуда...

А първата си програма на Delphi не си спомням каква беше. Било е доста отдавна, но със сигурност не е с "размита логика или интегрално смятане" :)

---
Не е важно да си добър, важното е да си ман-и-як!

Редактирано от ess на 07.10.02 13:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.