Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:32 28.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Програма за шахнови  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано26.09.02 18:57



В клуб "Шах" на www.dir.bg някой изяви желание да пише шах-програма. Там поставих въпроса какво мислят хората за евристична функция за "окастряне" на дървото на възможните ходове. Не съм получил още задоволителен отговор. Искам да ви питам какво мислите вие за следната задача.

Да се опише клас на Паскал за Делфи 5.0, със следните методи
1 EnterPos - въвеждащ позиция от външната за класа среда и страна (бели или черни) която е на ход
2 NewPos - генериращ списък с всички възможни ходове за страната която е на ход
3 Heuristic - евристична функция с аргументи - позиция и ход и резултат цяло неотрицателно число (нула или положително), такова, че за по-добрите ходове резултата да е по-голямо число.

Оценка на програмата:
1 За 10 произволно избрани шахматни задачи - средното място на което е първия ход на решението, евентуално сред мащабиране (все пак не е все едно 3-то място от 5 възможни хода или 5-то от 25)
2 Скорост на Heuristic и NewPos
3 Размер на "дъската"



Тема Re: Програма за шахнови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Mixy (почетен член)
Публикувано28.09.02 00:16



Първата и втората функции евентуално могат да се реализират за сравнително кратко време. Но третата ми изглежда непосилна за сам човек, колкото и добър шахматист и програмист да е... Има си цели екипи, които се занимават с такива шах-алгоритми. На теб за какво ти е шах-програма по поръчка? Блъскай на ChessMaster-a и си живей живота

Mixy


Тема Re: Програма за шахнови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор NejDet ()
Публикувано30.09.02 11:56



Доколкото си спомням в Borland Pascal 7.0 има пример за шах. Изграден е на основата на обектите в TurboVision.
Погледни там. Може да ти свърши работа.

Успех

Никога не е късно човек да се провали!


Тема Re: Програма за шах [re: Mixy]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано30.09.02 12:24



Не бе не пи трябва шах програма - за евристиката ми е думата. Любопитно ми е какви идеи могат да възникнат по въпроса. А да играя шах по принцип добре не умея - мога само фигурите да местя и знам малко "кое какво е" в теорията ... ама само толкоз



Тема Re: Програма за шахнови [re: NejDet]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано30.09.02 12:25



Мдаааа - първия човек, от толкова клубари, който да си спомни за примерите на Borland Pascal си ти...



Тема Re: Програма за шахнови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор PhantomASМодератор (стар ерген®)
Публикувано30.09.02 17:06



Моите съболезнования - но примера който е в Borland Pascal 7 - и използва Turbo Vision библиотеката - е доста елементарно реализиран - и нещо не ми се струва, че отговаря на първоначалния постинг. Там идеята е да се покаже как може да се визуализира подобно нещо - а не да се напише програма за шах.
Така, че моя съвет - е да потърсиш АЛГОРИТМИ - и като намериш (измислиш) да питаш за конкретната реализация - просто защото задачата която си поставил няма нищо общо с Delphi - или който и да е език - мисля, че основния проблем е да намериш/измислиш алгоритъм(и) които да решават проблема - а пък ако са реализирани на Pascal - още по добре за теб.

---
Е т'ва е живот!


Тема Re: Програма за шахнови [re: PhantomAS]  
Автор ДъpвeнФилocoф (откачен)
Публикувано30.09.02 19:24



Предполагам, съболезнованията са предназначени за младежа който даде идеята да примера в Борланд Паскал.
Нали не мислиш, че с постинга си ми откриваш топлата вода?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.