Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:52 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Интересна грешка  
Автор TRN (член)
Публикувано20.07.02 11:33



Имам инсталиран Office 97 и Office XP. Програмите ми на Delphi 5, които използват Office 97 работеха добре, но изневиделица се появи следната грешка.
Unit Word(Excel) 97 was compiled with a differnet version of Office 97.Assistant.
Деинсталирах и инсталирах Delphi, но проблема не се разреши. Може би процедурата по деинсталиране и инсталиране на Office може да ми реши проблема, но ако някой предложи някакво решение...



Тема Re: Интересна грешканови [re: TRN]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано21.07.02 22:57



При инсталиране на Delphi то пита за версията на Office. Причината е банална - в самото Delphi има написани голям брой сървъри за Office. Лошото е обаче че дори и в Delphi 6 сървърите са ориентирани до Office 2000.
Решението на проблема е твърде банално и същевременно твърде неприятно - компонентите от офиса да се ползват без готовите сървъри - например с Ole. Тогава грешки няма да има, но трябва да се познава COM и ала-балата с управлението и структурата на обектите от офиса.

чети и дишай по-леко


Тема Re: Интересна грешканови [re: Pechenia]  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано22.07.02 17:25



Това е много лошо. Значи казваш, че ще имам проблеми с другите офиси като моята програма е за 2000. COM ще ме спаси ли ? Спомням си, че имах някакво трудност, но мога да го портна.

by Waz Gaa



Тема Re: Интересна грешканови [re: Waz Gaa]  
Автор Waz Gaa (_)
Публикувано22.07.02 19:11



function GetSelText: string;
var
WordApp: Variant;
begin
try
WordApp := GetActiveOleObject('Word.Application');
Result := WordApp.Selection.Range.Text;
except
Result := '';
end;
end;

Tova ne bi trqbvalo da ima problemi s machina s Word, nezavisimo ot versiqta nali ?

by Waz Gaa



Тема Re: Интересна грешканови [re: Waz Gaa]  
Автор TRN (член)
Публикувано22.07.02 21:52



Не съм се задълбавал много с офисите. Правих програми за връзка с Word и Excel 97 и след като излезе Delphi 6 се опитах да ги настроя на Word 2000, но се оказа, че почти всички функции имат допълнителни параметри и не ми се занимаваше наново да ги изследвам, и продължих с 97. След инсталацията на Office XP случайно пуснах една програма, която е правена за 97 и за мое учудване работеше нормално.



Тема Re: Интересна грешканови [re: Waz Gaa]  
Автор PecheniaМодератор (нема лабаво ;-)
Публикувано23.07.02 09:18



Значи историята е следната:
Word, Excel и прочие дивотии са организирани като COM обекти. За да можеш да им ползваш свойствата, методите и прочие трябва да укажеш на кой обект какво викаш. Единия вариант е да го указваш като просто го знаеш - OLE. Другия вариант е да опишат методите му, както е направено със стандартните контроли и тутурутките на обекта да са "видими" с Delphi. Така са написани компонентите от палитра Servers.
Проблем може да има когато се ползва офис Х, а се използват сървърите /компонентите/ за офис У - може да се различава описанието им. В общия случай е по-безопасно да се ползва Ole-то - понеже човек гледа от M$ документацията и ще ползва само по-стандартните методи. Но силата на Delphi е в удобството - затова има смисъл да се ползват сървърите - за да не си играе човек да помни "къв беше тоя метод и кви му беа параметрите..."
Друг интересен и стандартен начин да не се ползват готовите сървъри е да се импортне TLB-то на интересуващия ни обект, в него са описани всичките му дивотии. Подобно упражнение има силен смисъл когато интересуващата ни част от Windows, Office и т.н. не е описана в Delphi - например за Internet Explorer.

чети и дишай по-леко



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.