Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 30.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Компонента като DBEDIT на клипера?нови  
Автор gydi (GGG)
Публикувано12.03.02 16:36



Някой знае ли къде може да се намери нещо подобно ?



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: gydi]  
Автор PhantomAS (стар ерген®)
Публикувано12.03.02 16:55



Тъй като не вси4ки са виждали Clipper - би ли обяснил както пове4е прави компонентата DBEdit там ??? Т.е. с какво е по разли4на от стандартната DBEdit в Делфи

---
Е т'ва е живот!



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: PhantomAS]  
Автор gydi (GGG)
Публикувано12.03.02 17:32



Прилича много на DBGrid. В общи линии има USER-funkciq в която можеш примерно ако въведеш код на стока -да провериш дали я има стоката -ако я има- да промениш съседните полета -ако я няма да изкараш съобщение и в крайна сметка да не промениш полето. За мен това е най мощния инструмент на клипера /естествено за който знае как да го използва/
Мъча се с DBGrid , основния проблем ми е че не мога да разбера в кое поле/колона/ се намирам по време на редактиране /може и да може но аз не знам/



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: gydi]  
Автор PhantomAS (стар ерген®)
Публикувано13.03.02 08:48



Мисля, 4е трябва да погледнеш много основно вси4ки примери от Delphi които се отнасят до бази данни - ще са ти от полза ако се занимаваш с това.

Колкото до конкретния проблем - мога да ти дам решение - но не мисля 4е това ще реши генерално проблема. Всякакви подобни 4астични решения ще ти навредят - съдя по собствения си опит - т.е. смесваш бизнес правилата и интерфейса - ще усложниш много програмата от страна промяна - така 4е ако ти е възможно раздели тези две неща
Защото при една евентуална промяна на базата данни - ще ти се наложи да променяш сериозно кода.
Най добрия вариант е да вкараш вси4ки бизнес правила (като това да ти излиза допълнителната информация за артикула - като го избереш по номера) в модула който конктретно се занимава с базата данни - а не в някоя форма и по конкретно в някой грид - това е интерфейса - той не трябва да бъде обвързан (според мен) "твърдо" с някакъв модел на базата данни - това ще стане ако примерно си направиш обработката на ниво грид - а не на ниво таблица - промяна на таблица.
По лошото е 4е така програмата ти става много тежка като сорс код - ако на няколко места ти се налага да правиш едно и също - корекцията на подобен дублиращ се код е невероятно трудна.
И не на последно място - може в крайна сметка да се наложи да промениш самата база данни - примерно от Paradox или dBase да минеш на SQL сервър - тогава ще имаш много сериозни проблеми.
Всичко това ти казвам от собствения си 6-7 годишен опит в писането на складови и счетоводни програми на Делфи.

А иначе - ето ти конкретния отговор - погледни
TDBGrid.SelectedField.Name - ти връща името на полето от базата данни което е избрано (колоната де) в момента. Единственото което трябва да направиш е да прихванеш OnColExit съобщението - да провериш дали си в нужната колкона и след това да обработиш данните ако е необходимо!!!


Погледни информацията за Lookup Fields в хелпа - има и примери - това е на4алната точка ако искаш да работиш по другия начин.

Редактирано от PhantomAS на 13.03.02 08:52.



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: gydi]  
Автор val63 (parent)
Публикувано13.03.02 09:08



Отваряш много дълга тема ! Но ще се опитам да ти помогна, ако правилно съм ти разбрал въпроса.
1. Поставяш един обикновен TEdit.
2. На OnChange на TEdita пишеш примерно Table1.FindNearest(Edit1.Text).
3. За да сработи горното трябва Table1 да е индексирана по полето, по което искаш да търсиш т.е. полето трябва да е Key или SecondaryIndex.
4. Ако полето не е текстово трябва да го конвертираш например: Table1.FindNearest(StrToInt(Edit1.Text)).
5. Същото се постига и с SQL заявка включваща LIKE, но ако е само търсене без редактиране.
6. И последно има Grid-ве с включващи такова търсене
EhLib v 2.2 - http://www.farpost.com/personal/dmitryb/RUS/
или ExpressQuantumGrid



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: PhantomAS]  
Автор gydi (GGG)
Публикувано13.03.02 10:26



Сега пробвам с OnColEnter и една променлива в която да се записва името на колоната в която се влиза. Благодаря за съветите.



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: gydi]  
Автор NDeu (новак)
Публикувано13.03.02 23:58



вж. в Help-а TDBGrid.SelectedField



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера? [re: NDeu]  
Автор PhantomAS (стар ерген®)
Публикувано14.03.02 01:16



И аз там го пратих но 4овека явно е свикнал по трудния начин - няма нищо ще се усети рано или късно

---
Е т'ва е живот!



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: PhantomAS]  
Автор gydi (GGG)
Публикувано18.03.02 09:38



С OnColEnter пробвах до докато ви прочетох съобщенията .....



Тема Re: Компонента като DBEDIT на клипера?нови [re: val63]  
Автор gydi (GGG)
Публикувано19.03.02 10:38



ehlib има ли крак или е достатъчна паролата която дава програмиста?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.