Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Delphi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема BG Delphi web site  
Автор Цвeтaн ЦвeтkoвАдминистратор (Администратор)
Публикувано23.01.02 18:29



Бях помолен да направя тема което да стои винаги в началото на списъка с теми, в която да се дискутира темата BG Delphi web site

успех :)

...


Тема Re: BG Delphi web siteнови [re: Цвeтaн Цвeтkoв]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано24.01.02 11:34



Дискусията изби в крива посока - с каква технология щял да се направи, как да изглежда... Един човек би отишъл в един сайт заради това какво ще намери в него, а не да се кефи че бил направен еди как си или че изглеждал супер... Всъщност и този форум е посещаван заради това - заради мненията в него, а не щото е суперкрасив /е, хич не е грозен :-)/ или пък бил правен на PHP/Linux/MySQL...
Та бих оферирал към бъдещия admin на българския Delphi сайт да акцентира върху съдържанието, и върху начина по който би привлякъл и събирал материал, дори и суров за да има с какво да се подплати идеята. Щото инак... правим латиноамерикански сериал - лъскав, претенциозен ... и празен...

чети и дишай по-леко


Тема Re: BG Delphi web siteнови [re: Pechenia]  
Автор PhantomAS (стар ерген®)
Публикувано24.01.02 12:06



Ako si 4el moite pisania - az to4no towa iskah da naprawia - samo 4e iskah da zapazia tazi tema 4ista - to4no za ideite za site - ama ti nameri kade da pusnesh mnenieto si - nisto tezi dwa posta mogat da se itriat

---
Е т'ва е живот!



Тема Summaryнови [re: Цвeтaн Цвeтkoв]  
Автор Rincewind (Wizzard)
Публикувано24.01.02 16:47



Обобщавам моята идея за сайт тук. Първоначалната дискусия можете да прочетете на:


Има и друга идея, която се очертава напълно различна от тази. Не ги бъркайте двете!

Ето накратко:
- Начинанието е максимално сериозно. Който реши да участва трябва да е наясно, че трябва да отделя време за това.
- Сайт ориентиран към световна аудитория. На английски. Няма проблем за тези които не знаят перфектно английски.
- Сайтът ще е динамичен, добър хостинг, домейн. Вероятно backend-а ще е на Delphi (WebSnap). За дизайнът не мислете - има кой да се погрижи.
- Основна част в него ще са статиите - подробни и изчерпателни. Темата: не банална, а важна или рядко засягана такава.
- Обзор на нови технологии, пряко или косвено свързани с Delphi. Ревюта на компоненти и tool-ове - само на най-добрите комерсиални и безплатни такива.
- Ще съдържа всички възможни неща от които има смисъл. Като форуми, възможност за коментиране на статиите и ревютата. Membership и т.н.

Целта е сайтът да добие максимална популярност. Ако искате да участвате ето възможните причини за това:
1. Просто ви харесва
2. За слава (надявам се да стане престижно да сте сред хората създали сайта)
3. За знания
4. За пари (напълно е възможно на по-късен етап да започне и да се печели от него - реклами и др. Но това не е главната причина. Не трябва да се ръководите непременно от това)

Е май това е всичко от мен. Очаквам останалото от вас - идеи, предложения. Нека който желае да участва да го заяви ясно.

Go on, prove me wrong. Destroy the fabric of the universe. See if I care.

Тема BGSumaryнови [re: Цвeтaн Цвeтkoв]  
Автор AquilaX (познат)
Публикувано24.01.02 18:14



Добре ето я и моята концепция:

- страницата максимално "българизирана". Целта на сайта е да помогне на българските потребители.
- статии, новини, линкове се пишат от регистрирани потребители на страницата като се модерират от администратори.
- сайтът е динамичен изграден на PHP (избрах PHP заради широкото му разпространене, това че е безплатен, върви на всичко и доста хора го знаят), надявам се и MySQL но това зависи от хостинга който намерим.
- форум ще има .. надявам се. Може някой да се хване да го напише може и да използваме някой от готовите.
- потребителите да могат да се представят с автобиографии и проекти които са реализирали. Това би подпомогнало работодателите в търсене на квалифицирани програмисти

Целите на страницата са:

- да бъде максимално полезна и лесна за употреба.
- да се развива спрямо изискванията на потребителите а не да робува на стандартни формули
- да се допълва от потребителите си като по този начин осигурява актуална информация
- да бъде място където всеки да сподели знанията си

Приветствам използването на нови технологии за изграждането на проекта стига да са реализируеми по отношение на хостинга, и да има кой да се хване да ги реализира.

Целите ми:
- да си улесним живота и да споделяме знания

коментарите досега могат да се намерят на




Редактирано от AquilaX на 24.01.02 18:17.



Тема Re: BG Delphi web siteнови [re: Цвeтaн Цвeтkoв]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано24.01.02 23:59



Щом излагаме концепции:

Дизайн, технология на изграждане, хостинг, реклами - на заден план. Основното е систематизирането, търсенето и оценяването на данните. Дали данните ще са готови програми, компоненти, статии - няма значение. В крайна сметка за евентуалния потребител е ценно да намери нещо ново, да го научи, да го приложи и евентуално да си изкара парите с него. Дали ще го научи от статия, книга, форум - все тая. Най-много трябва да се акцентира на търсенето, т.е. на лесното намиране на нужното. Това ще направи сайта посещаван, т.е. полезен. Какво би трябвало да движи участниците му? Идеята че в този сайт ще се споделят знания, т.е. готовността да научиш нещо ново и да можеш да го дадеш на другите. Че някой ще се чуства известен, прославен и т.н. понеже бил направил сайт - негова си работа, т.е. толкова по-добре за него си... Всъщност трябва да се замислим как бихме привлекли хората към сайта - а според мен определено не с идеята "сайта е правен от професионалисти, по супер професионален начин, ама направо е трепач и така още никой не е правил сайт"...
Основната концепция на един информационен сайт е структурата на базата данни и възможностите за извличане от нея. Точно там би било предизвикателството - да направим сайт способен да поеме много информация, от много хора, под много варианти, и да я предоставяме по лесен, достъпен и забавен начин. Как, това е въпрос стоящ пред този който ще изгради сайта. От всички останали ще се иска да поставят информация в него. И да черпят, разбира се...

чети и дишай по-леко


Тема Де бре...нови [re: XE]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано25.01.02 10:21



Ама ти си бил голям ентусиаст бе! Да напраскаш сайт не е като да сковеш кочина! Преди да почнеш да клепаш HTML и да се кефиш на менюта и други такива шаренийки да беше публикувал структурата на базата данни дето ще ползваш. Да беше сложил да видим site map-а, да се беше сетил че едно търсене не е просто да ти търси няколко думи. Ми ако искам да търся само във форума или ми трябва само компонент, а не статия? Ми ако ме интересува търсене на точна дума в други сайтове посветени само на Delphi? В началото всичко изглежда лесно и приятно, забавното става като се натрупа повече информация и се наложи търсене в нея. Е тогава става купона. Интересно ми е предвиждаш ли да се дава оценка на всеки един материал от потребителите, дали съответния автор ще трупа рейтинг от оценките си, та като гледам всички статии да предпочитам неговите? И още ред интересни въпроси, дето са много далече от "идеята" - "турни едно бутонче там, а ония банер го плесни отдолу, пък този цвят не ми харесва та дай да турим combo за цветови теми..."
Пък ако си говорим на различни езици, значи съм сбъркал адреса, демек идеите ни за сайт хич не пасват...

чети и дишай по-леко


Тема Re: BG Delphi web siteнови [re: Pechenia]  
Автор Rincewind (Wizzard)
Публикувано25.01.02 10:26



Не мога да се съглася с теб. Защо само информацията да е важна? Интернет не е база данни. Често ходя по любимите си страници. Ако искам да науча нещо от форум често пост-вам в clubs.dir.bg а не пускам search из различните форуми. Когато търся информация за Delphi първо посещавам някои от по-популярните страници (community.borland.com, www.delphi3000.com и др.), а доста по-рядко се придвижвам до тях през Google. Така че не е важна само информацията на сайта. Важен е и всеки детайл. Всъщност аз и за това съм ги изброил тези неща - за да са ясни и да не се обсъжда на дълго и на широко. А и не подценявай 'известността'. Това е причината в 99% от случаите за freeware софтуера. Това е причината да има стотици безплатни media player-и (зключвам тези на големите играчи - Microsoft, Apple, Real).

Go on, prove me wrong. Destroy the fabric of the universe. See if I care.


Тема STOPнови [re: Pechenia]  
Автор XE (непознат )
Публикувано25.01.02 14:03



ti ne 4etesh li 4e e Beta(proektanska) versia????

az tva izmislih za ostanaloto kaji ti!

ps: a i mejdu drugoto takyv sam si ot malyk

Редактирано от XE на 25.01.02 14:07.



Тема STARTнови [re: XE]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано25.01.02 15:02



Нека не звучи като заяждане. Когато се прави голяма програма или сайт има 3 неизбежни етапа:
1. Уточняване на целите, които се гонят. Т.е. че ще правим сайт в който ще има форуми, статии, членове и т.н. Колкото по-точно и детайлно уточним какво ще може да направи сайта за нас, толкова по добре.
2. Уточняване на данните, който ще поддържаме, за да постигнем всичко от точка 1. Тук трябва да предвидим структурата и особенностите на базата данни - да избегнем дублирания, да свържем отделните елементи за да можем да получим по-голяма гъвкавост и да имаме по-богати възможности
3. Да изпишем кода който ще реализира сайта - например възможностите за upload на файлове, user-системата, post на статии, съобщения, форуми о т.н.
4. Да облечем готовото приложение в красиви дрешки
Да се кара наопаки означава пишем нещо от което в последствие ще отпадне огромна част код, т.е. труд.
Та аз лично бих започнал точка 1 така:

BG Delphi /легендата продължава, по-точно започва/

1. в сайта ще поддържаме следните елементи:
Теми:
Начинаещи
Интерфейс
Графика
Бази данни
Мрежи
Win API
....
Членове:
име
парола
рейтинг
email
...
Файлове:
url:
тип:
downloads:
...
Статии /под статия разбирам не само статия, а постинг, новина и т.н./
автор:
дата:
тема:
резюме:
ключови думи:
отзиви:
рейтинг:
файлове:
родител: /ако статията е мнение във форум - родителското мнение, ако е първо мнение - темата за която се отнася форума, ако е новина - също темата за която се отнася и т.н./

Подобна структура би позволявала много неща:
1. Да извлечеш всичко за дадена ключова дума, например 'TCP'
2. Да извлечеш всички мнения във форуми за 'TCP'
3. Да сортираш получените статии по дата, автор, полезност /например броя свалени файлове, рейтинг на самата статия и т.н./
4. Да видиш само компонентите например отнасящи се до 'TCP'
и още много други неща

Сам разбираш, че следващия етап - изграждането на базата данни и самата функционалност е въпрос на виждане. Дали ще се прави с WebSnap, ISAPI, ASP, PHP... И накрая кефа - дизайна. Когато имаш готов сайт, можеш да му пльокнеш окраска каквато ти легне на душата. И да му тръснеш themes, и да му праснеш различни 'персонализирани' изгледи... Някой пък може да иска да има само лента с достъп до форума и инфо за постъпила тема, която го интересува... Или пък да получава автоматично на мейл всички файлове от интересуващата го тема... Ама всички тия работи е добре да се опишат предварително, и да се сложи един проект върху който да станат дискусиите. За да може да се изчисти всичко предварително, и да се пише нещо с ясна цел и възможно по-малко 'поправки'... Надявам се знаеш какво е клиент да ти каже /когато си почти завършил проекта/: "абе тука не можеш ли да сложиш един бутон дето да..."
Иначе ентусиазма е хубаво нещо. Ако сложиш и повече мисъл резултата е страхотен...
Инак и аз имам трески за дялане...като всеки човек, пък що не и програмист?

чети и дишай по-леко



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.