Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Шах
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема tablaнови  
Автор muha13 (непознат )
Публикувано10.02.07 23:14



zdraveite, imam edin vapros:ne namerih klub tabla,zatova zadavam vaprosa tuk: az sam za sajalneie otdavna izvan balgaria i ot godini ne sam igral na tabla(predi godini beshe liubimo zanimanie).uspiah da nameria da si kupia edna tabla,no za sajalenie si spomniam samo parvata igra .niakoi sluchaino da moje da napishe kratko obiasnenie na giulbara i tapa?zastoto az prosto nikak ama nikaka ne moga da se setia kak biaha pravilata.mnogo blagodaria:))





Тема Re: tablaнови [re: muha13]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано11.02.07 13:13



ГИЛБАР:

Всички пулове се нареждат на едно място - примерно белите горе в десния ъгъл, а черните - долу в левия ъгъл. В този случай движението в играта ще е обратно на часовниковата стрелка и за двамата играчи.

Ако, през първите две хвърляния(за всеки игра) се падне чифт, се играе като при таблата. При чифт в следващите хвърляния се играят и останалите чифтове, броейки към шестица. Примерно при 3:3 се играят 4х3, 4х4, 4х5, 4х6. Ако, играчът не може да изиграе всичко, другият доиграва. Ако, той стигне до някъде и не може, пак почва първият - така, докато и двамата не могат да доиграят чифта или пък чифта се изиграе. На заето поле от чужд пул не може да се стъпва.

Целта е да се направи един оборот(да се вкарат пуловете в четвъртината, от която тръгва противника) и да започнат да се взимат пулове - точно както при таблата.

ТАПА:

Всички пулове се нареждат на едно място - примерно белите горе в десния ъгъл, а черните - долу също в десния ъгъл. В този случай движението за белите е обратно на часовниковата стрелка, а за черните - по часовниковата стрелка.

Позволено е стъпването върху чужд пул. В този случай той се обездвижва и противникът не може да играе с него - "затапване". Трябва да бъде "освободен", за може да бъде движен. Върху два или повече чужди пула(капия) не може да се стъпва - както при таблата.

Целта е да се направи един оборот(да се вкарат пуловете в четвъртината, от която тръгва противника) и да започнат да се взимат пулове - точно както при таблата. Внимание: тапата може да завърши реми, ако и двамата играчи имат затапен пул на мястото, откъдето са тръгнали(това е последното място, което може да достигне противника и той не може да освободи пула). При подобна ситуация играта се прекратява и никой не пише нищо.



Тема Re: tablaнови [re: muha13]  
АвторlvCeTo (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 17:45



mi vtorata taka nare4ena dilbara se igrae po sedniq na4in dvamata igra4i postavqt po dva pula v sre6tupolojnite agli,pobeditelq v predi6nata igra hvarlq prav zarovete kalkoto e hvarlil zapo4va da zapalva vsi4ki negovi poleta ot 1 do 6 kato se stremi da zapalni vsi4ko predi negovie protivnik da hvane mqsto tam a sa6to taka geda da pronikne v poletata na negoviq protivnik .Sled parvoto hvarlqne na zarovete vsqko sledva6to ako nqkoi hvarli 4ift(toest ednakvi cifri)zapo4va da gi igrae vsi4ki nagore(ako hvarli6 dvoiki,igrae6 dvoiki,troiki.4etvorki.petici i 6estici)po 4etiri pati vseki 4ift.Celta na igrata e da zapalni6 kolkoto se moje pove4e prazni mesta,v tazi igra nqmate pravo da se nastapvate kakto v tapata nito da se blaskate kakto v obiknovennata tabla.Ako ne ospee6 da pronikne6 v negovata 4ast i to zapalni vsi4ki mesta kadeto ti moje6 da stapi6 tova e lo6o no ne i nevazmojno da vzeme6 igrata za6toto rano ili kasno 4oveka sre6tu teb 6te zgre6i i tova e tvoq 6ans,no vapreki vsi4ko dori i da nemoje6 da stapi6 v negovoto pole postarai se pone da zapalni6 i ti tvoeto za da nemoje da premine i toi togava ve4e raz4itate samo na zarovete koito prav hvarli 4ift toi ostava precakan za6toto se izteglq po barzo na pred i puska prazni poleta na drugiq igra4.E mislq 4e tova e dostata4no za dilbarata sega da pomogna kolkoto moga i tapata.Taka tuk se redqt taka dvamata igra4i slagat po dva pula edni sre6tu drugi pak pobeditelq v predi6nata igra hvarlq prav v tazi igra mojebi pe4eli tozi koito riskuva tuk dvamata igra4i trqbva da pravqt kapii(toest dva negovi pula edin varhu drug i ako tezi pulove sa po na pred da ima i treti varhu tqh taka nare4eniqt biq4 kogato dr.igra4 ostavi edin gol (sam)puli tozi tvoi treti biq4 moje da go hvane i da ne ostavq6 goli pulove ti.Mislq 4e dotuk vsi4ko qsno i az mnogo obi4am tablata redovno si igraq s priqteli ako ima6 o6te nqkakvi vaprosi a ti 6te ima6 xaxa moje6 da gi zadade6 na moq skype a toi e ivceto1 4ao



Тема Re: tablaнови [re: muha13]  
Авторvienna (Нерегистриран)
Публикувано26.12.07 17:59



ei dobre tsche go ima interneta, zaschtoto inatsche schtiahme da zabravim giulbara i tapa. i az imah dnes tozi problem, ama blagodarenie na dvata saveta tuk si spomnih. haide, stiskam paltzi i vi da petschelite!



Тема Re: tablaнови [re: muha13]  
Авторisa (Нерегистриран)
Публикувано17.06.08 16:17



malko 6te e trudno da se obqsni na kratko tapata



Тема Re: tabla [re: muha13]  
Авторisa (Нерегистриран)
Публикувано17.06.08 16:20



ne me razbirai pogre6no no s obqsneniq ne stava ,+ tova sa 2 tapi



Тема Re: tablaнови [re: isa]  
Авторkiki1969 (Нерегистриран)
Публикувано28.06.08 19:06



http://www.playok.com/ , obiknovenna e , no e online sreshtu hora , i milost nikomu :)))



Тема Re: tablaнови [re: kiki1969]  
Авторkiki1969 (Нерегистриран)
Публикувано28.06.08 19:12







Тема Re: tablaнови [re: kiki1969]  
Авторmagadans1989 (Нерегистриран)
Публикувано27.04.11 19:37



nqmam mnenie




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.