Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 19.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Шах
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема team chessнови  
Автор HeДoДяЛKo ()
Публикувано30.11.03 16:32



Не съм сигурен как се казва този вид шах, но играта се състои от четирима играчи, където А1 и А2 са от един отбор и Б1 и Б2 са от съперниковия отбор. А1 (бели) играе срещу Б1 (черни) и А2 (черни) играе срещу Б2 (бели). Когато А1 вземе фигура той я дава на А2 който може да я използва когато си иска. Обратното А2 взема фигура и я дава на А1 също става. Б1 и Б2 си подават фигури по същата логика. Играта приключва когато един от играчите е матиран - тогава другиа отбор печели.

Та въпроса ми е някой играл ли е тази игра? Как се нарича? Къде може да се играе в мрежата? Някакви стратегии - аз например установих че в тази игра коня е по-важен и от офицера, и от топа. А защитата е по-трудна от атаката.

Първия път като играх бях матиран за нула време - но на атака от четири коня и царица как се устоява

N

Клан, клан недоклан
дран, дран недодран
дялан, дялан недодялан.


Тема Re: team chessнови [re: HeДoДяЛKo]  
Автор Meli ()
Публикувано30.11.03 18:37



Помня, че съм играла нещо подобно преди 20 години, но спомените ми са избледнели. Пък и тогава играехме на какви ли не глупости от скука, между официалните турнирни партии обикновен шах. Впрочем, обичайната партия сигурно ти се струва скучна, щом търсиш нови предизвикателства.
Терминът team chess обаче не е правилен. Ако търсиш с него, ще попаднеш на правила за отборен турнир, както и на новата вариация с 4 участници на едно табло (http://www.chessvariants.com/large.dir/contest/picktheteam.html http://members.tripod.com/teamchess/
http://www.piecesoflearning.com/publish/resource/games/pb001.html
http://www.teamchess.com/).
Виж все пак тук http://www.piteamchess.com/ - нямам време да го разглеждам, но е интересно на пръв поглед.
Имат и форум, можеш да поразпиташ.
Ако намериш нещо, сподели го с нас



Тема Re: team chessнови [re: Meli]  
Автор HeДoДяЛKo ()
Публикувано01.12.03 03:07



Може би не се изразих правилно, но шаха който аз играх беше на две дъски. А1 и Б1 играят на първата и А2 и Б2 играят на втората дъска по нормалните за шаха правила с това изключение че когато играч от единия тим вземе фигура, той/тя я дава на съотборника си който може да я използва когато си иска и позиционира почти навсякъде.

Партиите които се получават са напълно различни от тези на нормалния шах и като цяло са изключително динамични. Освен това този вид шах запълва най-голямата празнота в стандартния шах - липсата на отборна игра и отборна тактика която я има при игрите с карти например - лично мнение разбира се.

N

Клан, клан недоклан
дран, дран недодран
дялан, дялан недодялан.


Тема Re: team chessнови [re: HeДoДяЛKo]  
АвторGencho (Нерегистриран)
Публикувано01.12.03 23:10



Този вид игра се казва "унгарка" или "унгарски шах" (поне ние като го играехме, така му викахме).
Съмниявам се да има онлайн вариант - доста трудно е да се съберат участниците (има да чакаш докато се съберат още трима ...).
А и не знам офлайн турнири да има. Това е по-скоро игра за разтоварване - "кръчмарски" тип.
Иначе е голям купон, спор да няма .



Тема Re: team chessнови [re: Gencho]  
Автор HeДoДяЛKo ()
Публикувано02.12.03 05:52



Е, и в бриджа играчите са 4, но хора пак се събират в Yahoo! Bridge.

N

Клан, клан недоклан
дран, дран недодран
дялан, дялан недодялан.


Тема Играл съмнови [re: HeДoДяЛKo]  
Автор Colombino (Компетент)
Публикувано21.12.03 13:52



Нарича се "Комбиниран шах".
Навремето като ходехме по турнири го играехме в свободното време. Но беше строго забранен от треньорите. Наказваха ни строго - например можеха да ти забранят да ходиш на морето ако си на "Морско Конче". Страшно разваля формата - постоянно си мислиш "Е сега ако имах кон какво щях да направя" :-). Направо ти изкривява мисленето и не можеш да играеш нормален. Конят съперничи на дамата по сила, защото прикриването е лесно и можеш да измъкнеш царя само с коне или с жертви и шах от непосредствено разстояние. Страхотех екшън, доста по-добро от блица например.
"Унгарски шах" се играе на една дъска от двама души. Като вземеш фигура на противника я слагаш където искаш. Трупаш му фигурите на камари за да не могат да се включат в игра. Трябва да запазиш цвета на офицерите и да не слагаш пешки на последните линии. Май не се изкарваха нови фигури. Доста тъпа игра. Спрямо комбинирания е по-зле отколкото сантасе спрямо белот. Няма екшън, а само позиционно надлъгване. Не разваля формата (много), а по-скоро тренира позиционната игра.
"Комбиниран шах" не съм виждал да се играе по сайтове online. Само една платена програма намерихме, мисля че терминът беше double chess. Бяхме решили с едни колеги (програмисти) да си пишем мрежов вариант, но ни домързя и не го завършихме ( поне го започнахме:-)
Интересно е да се отбележи, че най-добрите играчи на шах бяха и най-добри на комбиниран шах.


System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Минало свършенонови [re: Colombino]  
Автор Meli ()
Публикувано22.12.03 14:39



Като си помисля кога последно съм била на Морско конче, и направо се връщам в праисторическата ера! Вярно ни наказваха з атози вид своеволия, бях го забравила.
Това AMI страшно ми хареса! Сега ще го пратя на дежурния гинеколог (и посъвместителство мой съпруг!)



Тема Re: Минало свършенонови [re: Meli]  
Автор Colombino (Компетент)
Публикувано22.12.03 15:11



Влача това мото повече от година и се чудя дали да не го сменя вече с по-малко медицинското:
Press A Key To Continue.
Тук смешката е, че стандартното съобщение ( Press Any Key To Continue ) кара много усери да звънят на поддръжката и да обясняват, че тяхната клавиатура няма клавиш 'Any'. Все пак се подвизавам основно в "Програмисти", не в "Гинеколози" :-)


System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Не е по тематанови [re: Colombino]  
Автор Meli ()
Публикувано22.12.03 22:54



Преди години четох вицове за бедюзъри (bad user) и страаааашно се смях! Съжалявам, че ги затрих, а трябваше да ги запазя!

Само си спомням една фраза - Поразиите, които един бедюзър може да нанесе на твоя компютър, после 12 добри юзъра не могат да поправят!



Тема ей, виенови [re: Meli]  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано25.12.03 17:47



И ДВАМАТА !!!



като ви чета постовете по тая тема и ми става едно милоо, рооодноо

Братле - Комбинаран шах е !
комбинирания шах ruuulzzz. ;))
за всичко - си прав. само дето не можеха да ме изгонят за морско конче, щото бях мноо добар и нямаше реална конкуренция в Ямбол (където тогава се подвизавах ;)))
иначе че разваля формата - охохохоо! и още как
помня най- зверските периоди (на едно републиканско в Павликени - вече нямаше морски кончета между другото) в 5 сутринта още шляшахме комбиниран на по 1 или 3 мин не помня вече и сутринта в 8 или 9 беше кръг ние ай не лягахме да спим - ужасиии

тогава бяхме вече без "ръководители " и други такива помня е тогава вече се осрахме, направо се счупихме да се ебаваме със спортния режим ;)))))))

кажете кога и къде сте играли

аз на морското конче 89 година .. или беше 88 .. станах 2ри до 12 год
на други май не съм играл
инак от едно републиканско до 16 в стара загора станах трети, пък на това същото в павликени - май беше до 20 станах 2ри на блица - бе въобще голям пампион ;)))
вие кога сте играли ?
инак, Коломбино - и аз сега пиша програмки отвреме на време - в работно време .. да земем се видим, та да праснем един комбиниран (все ще се намерят и още двама
ако не може и едно блицче да шляпнем)

SELECT * FROM LIFE
©




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.