Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:05 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Шах
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Ще видимнови [re: ~Gallant~]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.02.03 12:27



Да извадиш компютъра от руслото на библиотечните ходове не е лошо като идея, бедата е, че е невъзможно да го направиш с добър ход (в неговата библиотека са всички добри ходове, предполагам плюс солидни реплики на опити за дебютни новинки).
Цялата работа се свежда до това да го накараш да "мисли" от по-рано с надеждата хоризонтът на анализа да не стигне до позиции, разкриващи ранно опровержение на "новинката".
Но когато почваш партиите си с ходове като 'd3' (3-а от предния мач), значи или си много самонадеян или се чудиш какво да правиш (и двете не говорят добре, особено за св. шемпион).
Както вече се разбра, аз не съм от големите фенове на Каспаров, но в конкретния мач ми е особено интересно да видя как ще завърши срещу програма, за която се твърди, че била от само 10000 хиляди реда код, т.е. в която няма особено сложни алгоритми за вземане на решения. Изглежда момчетата са намерили добър начин да програнират стила на игра и най-вече са вкарали доста точно работеща целева функция (за оценка на позиция).
Ще видим, напрежението достигна връхната си точка. Дано Гари не оплеска нещата с повторение на грешката си от миналата последна партия, че така ще обезцени евентуалната победа на DJ.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ще видимнови [re: ivz]  
Автор~Gallant~ (Нерегистриран)
Публикувано06.02.03 13:01



Аз също съвсем не го боготворя, просто смятам, че е най-резултатният като цяло и най-истински шахматист. Срещу компютри обаче е неузнаваем в стратегиите си. Отминало е времето, когато компютрите играят като четат какво им е написано. Едва ли тяхната библиотека е това, от което трябва да се бои противникът, а от тяхната силно усъвършенствувана оценка. А сам да избираш lousy moves винаги е по-лошо от това да ти бъдат наложени и това не го разбирам.
"I think I made a brilliant move to get Deep Junior out of book and make it think on its own," Mr. Kasparov said after the game, which ended in a draw. /заблуда/"If you play aggressive chess and throw in a little twist you can get great positions against the strongest computer programs."
"He does not play his normal style when he plays computers. He tries these funny, weird openings to try to get the computer out of book," said Peter Kurzdorfer, editor of the magazine Chess Life/така е/
Mr. Kasparov might stand a better chance of winning if he stuck to his usual game. /така считам и аз/
За програмирането аз имам само общи понятия, но изхождам от това, че даже и една свръхсвръхсвръхсвръхпрограма е ограничена от правилата на шахматната игра.



Тема Re: Ще видимнови [re: ~Gallant~]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано06.02.03 15:44



Въпросът не е в правилата - те лесно се програмират.
Големият проблем е в т.н. "целева функция" - числовата оценка за дадена позиция (във веригата от свързани позиции, водещи до постигане на една или друга цел). Това е свързано с отчитане на комбинационни и позиционни фактори, за коието лесно се говори, но трудно се изчисляват количествено. Най-сетне идват неща като дърво на вариантите и хоризонт на анализа - въведени още 60-те от Ботвиник, като опит да се приближи анализа на машината до човешкото мислене, понеже brute force методът не е перспективен.
Така че правилата налагат ограничение, но интерпретацията на позицията е трудна за алгоритмизиране и оттам ограниченията на машината остават на заден план (просто защото програмно не е изчерпан резерва за усъвършенстване).
Но това са известни неща.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ще видимнови [re: ivz]  
Автор ~Gallant~ (sweet liar)
Публикувано06.02.03 17:42



С "целевата функция" темата вече навлиза в кухнята на личните шахматни секрети, поне от моя гледна точка.



Тема Re: Етонови [re: ~Gallant~]  
Авторnovobraneza (Нерегистриран)
Публикувано10.02.03 20:47



Zdraveite!Ne o4akvah da ima tolkova entusiazirano vnimanie okolo ma4a na Kasparov i DJ ....Spored men naprejenieto i o4akvanata mu pobeda mu popre4i da bie naistina mashinata....A i az sledq suvsem ,,otblizo`` subitiqta okolo ma4a i sum stignal do tozi izvod:)A drugoto koeto e,4e purvata igra q spe4eli v tipi4no negov stil -na pulne ,no osnovan risk,a sled tova .....Nqkak si vse edno ne beshe toi .....Ta koito iska da si pishem na taq tema,zashtoto shaha mi e lyubimata igra moje da go napravi na kalin20@yahoo.com Shte se radvam da namerq novi priqteli ,a i moje i da napravim nqkoq partiq xexe,nalii?! :))E,vsi4ko dobro



Тема Re: въпрос, 4-та партиянови [re: HeДoДяЛKo]  
Авторnovobraneza (Нерегистриран)
Публикувано10.02.03 20:51



kak nqma da znaesh kude be 4ovek .....napishi www.x3dworld.com sled tova klikvash na nadpisa v sredata Kasparov & D.Junier matsh i kato ti zaredi vdqsno ti izlizat vsi4kite im partii dosega .Mojesh da gi gledash kakto si iskash,na play,replay, i t.n. :))))E,haide ,o4akvam novini i komentariiii:P)))



Тема COMPUTRITE OTDAVNA SA PO-SILNIнови [re: Saa]  
Автор Lazy Peon (undead)
Публикувано18.02.03 23:32



abe hora - computera otdvna e po-dobyr shahmatist ot 4oveka
ne zabelqzvate li sreshtu kakvi computri igrajat Kasparov,Kramnik..etc?

Zna4i: smeshno e da igraesh sreshtu 8 procesoren computer i da go nare4esh
ubiistveno moshten?!?!

zashto ne e 512 procesoren?!? edin qk procesor struva okolo $150-$200
iskate da mi kajete 4e nikoi sponsor ne moje da izvadi 200 x 512 = $50K-$100K
za da napravi spora bezsmislen???

takava mashina sys SYSHTITE programi - Fritz, ChessMaster prosto shte gazi Kasparov s resultati kato 10:0 ....
i nikoi ne moje me ubedi v obratnoto

samo pomislete kolko po-bavna ot tova e mashinata s/u koqto se igrae sega
mojebi 100 pyti

ISTINATA e 4e na nikoi ne mu e izgodno svetoven shampion da padne s 10:0
zashtoto interesa kym tazi strahotna igra shte ugasne po4ti...

what's done - done.


Тема Re: COMPUTRITE OTDAVNA SA PO-SILNIнови [re: Lazy Peon]  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 00:14



Скоростта отдавна не е всичко... като няма добра оценка на Мнооооогото варианти за какво са ми мнооого бързите и мнооого процесори? Пък вариантите в шаха са мнооог-мноооого за всеки суперкомп в момента.



Тема Re: COMPUTRITE OTDAVNA SA PO-SILNIнови [re: Lazy Peon]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано19.02.03 10:49



1) Многото процесори не е толкова лесно да се навържат един към друг. Да, Windows позволява многопроцесорен (и многозадачен) режим на работа, но трябват съответните дънни платки (на които да се сложат синхронно работещите примерно 1000 процесора) - това означава специална разработка за целта и цената в никакъв случай не е 1000*N (ако N е цената на един процесор)
2) Освен това, самото наличие на много процесори не означава автоматично многопроцесорна работа - нужно е самият алгоритъм (на игра) да бъде реализиран за (масивно) паралелна обработка и това е една област, в която се работи интензиво относително отскоро.
3) Най-сетне Deeper Blue (срещу която Каспаров загуби предпоследния си мач) в никакъв случай не можеше да се нарече "кекава" машина. Вземи прочети описанието (на използвания хардуер) и сам ще се убедиш.
4) А че изходът е предопределен, това е ясно (поне за мен), просто твоите аргументи не са най-точните, за да убедиш останалите в това.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: допълнение към тованови [re: Saa]  
Автор ~Gallant~ (sweet liar)
Публикувано19.02.03 13:17



->Възможните позиции в шаха са около 10 на 40-та степен, а само за първите 4 хода - около 85 милиарда начина.
->Deeper Blue - 418 процесора = 200 000 000 позиции в секунда, а в първата партия загуби в сложна игра.
->Както каза ivz вече се търси заместител на brute force метода, компютрите заприличват на хора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.