Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:58 26.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Шах
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Владимир Крамник срещу Deep Fritz  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано10.10.02 15:19



Започна двубоят между Владимир Крамник и Deep Fritz.
Крамник води 2.5 на 0.5 след третата партия, което много ми харесва, но има още 5 партии. Днес е четвъртата.
Подробности на официалната страница за двубоя, където срещите могат да се наблюдават в реално време:



Силно се надявам Крамник да спечели убедително.



Тема Мерси за инфотонови [re: Saa]  
Автор Colombino (Компетент)
Публикувано11.10.02 12:59





Контрольорите приличат на Супермен.


Тема Re: Владимир Крамник срещу Deep Fritzнови [re: Saa]  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 18:37



Резултатът вече е 3:3
Крамник игра супер агресивно в шестата партия и вероятно имаше шанс дори за победа... мисля че времето не му достигна



Тема Re: Владимир Крамник срещу Deep Fritzнови [re: Saa]  
Авторmanhater (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 22:01



Go Fritz Go! S newerojatna partija Fritz izrawni, 3:3.



Тема Re: Владимир Крамник срещу Deep Fritzнови [re: manhater]  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 10:25



Аааа... партията я направи невероятна Крамник



Тема Re: Владимир Крамник срещу Deep Fritzнови [re: Saa]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано16.10.02 15:07



"...вероятно имаше шанс дори за победа"?
Ти май си много пристрастен в коментарите си. Всички (които разбират) твърдят, че Крамник е играл точно както НЕ трябва да се играе срещу компютър: влязъл е в конкретен вариант с жертва на фигура, доброволно избирайки пресмятане на варианти срещу противник, който е научен да прави (може би) най-добре точно това. Седем хода по-късно Крамник вижда онова, което машината е сметнала още на 18-и ход (допускайки жертвата на 19-и!). Какво време не му е стигнало? Глупости! Ти да не мислиш, че ако играят по един ден контрола това щеше да му помогне (специално говоря за 6-а партия)?
А че се получи красиво, дума няма... само че така става при всяка жертва на фигура, която не печели или не се опровергава за 2-3 хода.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Владимир Крамник срещу Deep Fritzнови [re: ivz]  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 17:51



За пристарстен пристарстен съм, но съм обективен. И не разбирам много от шах. Хванах партията точно след жертвата на коня. Времето определено го притискаше това искам да кажа, но ако бесхе взел с коня топ вероятно би имал по големи шансове (това имах предвид, ноне съм пускал да анализирам тези варианти)



Тема Борбата е обреченанови [re: Saa]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано17.10.02 10:53



1) Времето го е притискало, защото сам е решил да мисли 42 минути върху жертвата. Както всички коментатори изтъкват по повод партията, Крамник сам се е "нахакал" във вариант, в който атаката може да се води само след перфектни ходове в неизчислими (за човек!) варианти. Вероятно ще се публикуват оценки на позицията след всеки от тези (може би перфектни, но дали достатъчни за победата) ходове. Моето мнение че, е след като Fritz е сметнал до 27-ия ход (където е опровержението на основния вариант) той е разполагал с достатъчна защита и на предишните ходове (а и никой не упреква Крамник, че не е избрал най-доброто развитие на атаката до тогава).
2) Партията стана красива точно заради жертвата. При това както казах стана красива, защото опровержението е тънко: някои коментатори писаха, че ключовият ход на Fritz (във варианта 27. Дe6 Кf6 28.f4 Oh4!!!) изглежда като "печатна грешка" - човешкото око просто го отхвърля като нелеп, а всъщност той форсирано печели! Разбира се, това Крамник едва ли може да бъде упрекван, че не е видял на 19-и ход, когато е взел решението. Упрекът е, че доброволно влиза във форсиран вариант и то срещу компютър, без да вижда пряка печалба, така "от общи съображения", т.е. "тук някъде се печели". Да, ама не.
3) Ако беше взел топ, Краминк нямаше да направи партията красива (според мен - и аз не съм гросмайстор). Все пак с кон и две пешки за топ и отлично разположени офицери, с поне една чиста проходна пешка, подкрепена от дама и топ зад нея... мм, не знам, мисля, че Крамник доста щеше да се изпоти, ако изобщо може да изравни играта (примерно, 19. Kxе8 Дxe8, 20. Te1 Дe8, 21. Oh3 и какво? Черните са на път да се развържат с (примерно) Дc7 и Td8 - не, изобщо не казвам, че това е най-силния план, нямам представа как би играл Fritz, това ще се разбере до ден-два, като започната анализите - и оттам нататък не би следвало да имат проблеми. Имам CM9k под ръка, мога и сам да пусна варианта, но работата е как би игралк Fritz (който при това е в "паралелен режим" на изчисление и по твърдения на екипа му, бил в състояние да обработва по 3 милиона позиции в секунда.
4) Според мен, съвременници сме на неизбежното (не твърдя, че Крамник точно в ТОЗИ мач ще загуби): как машините вече ще разкатават мамицата на гросмайсторите, което, впрочем, беше предвидено от различни хора - в това число най-добрите шахматисти, Каспаров вкл. - за различен момент от бъдещето, но никой с всичкия си не е твърдял, че човек ще остане непобедим - това е просто тъпо. Това поне засега не би следвало да ни безпокои, защото хората ще продължат да играят срещу себеподобни и компютрите ще се използват само за проверяване на един или друг вариант в ключови партии. В крайна сметка нали не се опитваме да им се "доказваме" като симулираме атомна експлозия или прогнозираме времето "на ум". Примирили сме се, че те го правят несравнимо по-добре от нас, "благодарни" сме им и с удоволствие ги оставяме еже-наносекундно да ни го доказват. С други думи, хората ще играят срещу компютри (рискувайки донякъде репутацията си) само когато има спонсор, готов да им плати баснословни суми, за да се види колко им е ума. Още 5-10 години и ситуацията ще бъде еквивалентна на това някой да покани Ленъкс Луис да се побоксира срещу стоманен робот. Със сигурност бихме го съжалявали (както сега някой симпатизират на Крамник), но много хора само биха завъртели пръст до челото си.
5) По въпроса дали сме свидетели и на края на шахмата не бих се обвързал с мнение. Ако говорим за това дали наближава денят, когато машината ще може да каже: "Белите започват 1.е4 (или нека бъде 1.d4) и печелят форсирано!", не знам, според мен още е много рано. След N години (100, 200, 1000) сигурно и това ще стане, но компютрите ще бъдат съвсем други (квантови, фотонни или кой знае още какви), бързодействието им ще бъде невъобразимо, няма начин да не бъдат разработени и реализирани на практика коренно нови принципи (със сигурност не Фон Нойманови), масивният свръхпаралелизъм е първото, което ми идва на ум, но това ще е само първото предвидимо стъпалце, а какво друго следва, със сигурност никой не знае и... кой би се наел да каже какво ще бъде дори само след 100 години (ако изобщо ни има)?

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Борбата е обреченанови [re: ivz]  
АвторSaa (Нерегистриран)
Публикувано17.10.02 11:18



Разбира се че жертвата направи партията.
При вземане на топ и евентуална размяна на царици и други фигури смятам че Крамник имаше по голям шанс, това е мнението ми без да съм пускал Фрица в къщи да прави анализ на това.
Двете победи за Крамник е ясно как бяха постигнати.
Освен това доста често съм бил свидетел как оценичните функции и на Фрица и на всички по известни енджини търпят провал (да речем загуба на партия от оценка над +3.00).Разбира се моето PC не прави операциите които извършват осемте Xeon-a зад Фриц, но в случая просто става въпрос за МАЛКО по добра оценка на фона на всичките възможности. Очевидно е че машините ще побеждават все по често... поне докато хората използват мозъка си по познатия начин. Това е само мнение, но вярвам че мозъка е в състояние да "сметне" всички варианти в една партия.
А да... радвам се че този клуб се оживи



Тема Re: Борбата е обреченанови [re: Saa]  
АвторYE (Нерегистриран)
Публикувано17.10.02 11:59



Ако си този SAA, когото познавам, значи се сещаш за една игра, в която една от най-важните тактики срещу компютъра е да го оставиш под вражеските стени да го избият стрелите...

Първите партии на Крамник като че ли бяха малко в тоя дух - експлоатиране на слабостите на машината.

Виновен в експлоатиране на слабостите е не само Крамник - а и дори самите автори на програмите! Четох една интересна статия, в която авторът недоволстваше, че авторите на програмите, специално за турнирите за компютри, си правели програмите по-тъпи, но по-бързи - опростяват оценъчната функция, за да спечелят един или два полухода дълбочина на обхождането - което срещу хора било гибелно, но срещу други програми работело. Ако се разходиш по сайтовете на програмите, ще видиш че са им наслагали на всичките режим "за срещу хора" и "за срещу компютри"...

Може би, за да е "справедлива" играта, трябва да е организиран като Тюрингов тест - примерно турнир от 8 шахматисти, които играят сляпо, т.е. не знаят с кого?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.